InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Ministr Lipavský jednal v Indii se svým protějškem o inovacích a ekonomické spolupráci

02.03.2023
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský navštívil 26. února až 1. března 2023 Indii, kde jednal se svým indickým protějškem Subrahmanyamem Jaishankarem, ministrem obchodu a průmyslu Piyushem Goyalem. V poslední den návštěvy se šéf české diplomacie setkal s představiteli podnikatelské komunity a indických firem v Mumbaí.
Foto: mzv.cz
"Chceme strategický dialog posílit především z pohledu inovací. Nabízí se spolupráce nejen v ekonomických vztazích, ale také ve vědě a výzkumu, obranně-průmyslové oblasti, kybernetické bezpečnosti, zdravotnictví, energetice, ICT nebo rozvoji chytrých měst," shrnul ministr Lipavský hlavní výstupy jednání v Dillí a Mumbaí.

Při jednáních s ministrem Jaishankarem šéf české diplomacie také ocenil roli Indie při budování bezpečnostní architektury Indo-Pacifiku. Předmětem hovoru byla pochopitelně i pokračující ruská agrese proti Ukrajině.

"Také jsem zopakoval přání, aby indická strana ještě více podpořila snahu demokratického společenství o ukončení války na Ukrajině v souladu se zásadami OSN."

Ministra zahraničních věcí doprovodila na cestě do Indie podnikatelská mise vedená Svazem průmyslu a dopravy ČR. Její členové se zúčastnili jednání ministra s ministrem obchodu a průmyslu Piyushem Goyalem, při kterém obě strany potvrdily zájem na brzkém konání smíšené ekonomické komise na úrovni ministrů v druhé polovině letošního roku.

V Dillí šéf české diplomacie vystoupil jako čestný host na zahájení prvního ročníku mezinárodní konference India-Europe Business and Sustainability Conclave, kde nastínil další možnosti ekonomické spolupráce na bilaterální a unijní úrovni. Česko patřilo mezi hlavní partnerské země konkláve.

"Indie se stává nejlidnatější zemí a zajímá se o naše řešení využitelná v rámci udržitelné ekonomiky a rozvoje infrastruktury. Jednali jsme o posílení vědecké mobility a větším zapojení českých a indických univerzit do dvoustranných projektů i projektů na úrovni EU-Indie. Silně tu rezonuje téma diverzifikace partnerů v obranné oblasti. České firmy potvrdily, že zde obstojí s nabídkou šitou na míru místním potřebám. Bavili jsme se také o možnostech společného postupu na třetích trzích tam, kde mají indické firmy silnou pozici," doplnil Jan Lipavský.

Ministr Lipavský také podpořil další rozvoj cestovního ruchu prostřednictvím jednání s leteckými společnostmi o možném přímém leteckém spojení mezi Dillí a Prahou. Podporou v daném směru by mělo být i znovuotevření generálního konzulátu v Mumbaí.

Ministr podpořil i také pokračování spolupráce ZOO Praha s indickými partnery s cílem získání lvů gudžarátských.

Po přesunu do Mumbaí se ministr Lipavský společně s podnikatelskou delegací sešel se zástupci místní podnikatelské komunity. V rámci agendy EU podporuje Česko uzavření ambiciózní a plnohodnotné dohody o volném obchodu mezi EU a Indií, ustavení společné Rady pro obchod a technologie a rozšíření bezpečnostní spolupráce.

Indie patří mezi nejdůležitější partnery Česka v Asii. Je současně klíčovou zemí v bezpečnostní architektuře v Indo-Pacifiku i globálně. Česko s ní pojí především tradiční obchodní a obranně-průmyslová spolupráce. V rámci rozvoje vztahů s demokratickými zeměmi v asijském regionu proto s Indií jako prioritou počítá i prohlášení české vlády nebo vládní strategie pro Indo-Pacifik.

Zdroj: Ministerstvo zahraničí

Další články z rubriky Domácí

Vláda navrhne eurokomisařem za Česko Jozefa Síkelu, chce také změnou zákona posílit obranyschopnost státu

Vláda Petra Fialy nabídne staronové předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové jako eurokomisaře za Českou republiku současného ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu. O jeho nominaci rozhodla na poslední schůzi před vládními prázdninami ...

Během první poloviny roku převzaly České dráhy do provozu 55 nových vlaků a lokomotiv

Celkem 22 elektrických jednotek RegioPanter, 15 motorových jednotek RegioFox, 17 lokomotiv Vectron a první jednotku ComfortJet v přechodném řazení pře ...

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím novelu zákona o specifických zdravotních službách

Ministerstvo zdravotnictví včera novinářům představilo novelu zákona o specifických zdravotních službách. Novela zákona reaguje na potřebu sjednocení ...

Bezpečnostní komise Ministerstva dopravy: Dotazník spokojenosti strojvůdců již pomáhá ve zlepšování české železnice

Na dalším jednání železniční bezpečnostní komise svolané ministrem dopravy Martinem Kupkou byly mj. představeny konkrétní příklady zlepšení práce a zv ...

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil fúzi v oblasti informačních technologií

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil ve zjednodušeném řízení spojení soutěžitelů, v jehož důsledku má společnost J&T Thein SICAV, a. s., získa ...

DoporučujemeČtvrtek 25.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »