InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Národní koordinátorkou pro integraci válečných uprchlíků bude Klára Šimáčková Laurenčíková

15.02.2023
Národní koordinátorkou pro integraci a adaptaci válečných uprchlíků z Ukrajiny bude od 21. února 2023 Klára Šimáčková Laurenčíková. Na jednání dne 15. února 2023 o tom rozhodla vláda. Premiér Petr Fiala vidí hlavní úkol koordinátorky v posílení spolupráce s kraji. Laurenčíková se chce zaměřit mimo jiné na ochranu zranitelných skupin uprchlíků a podpořit součinnost zdravotního, sociálního, školského i bezpečnostního sektoru.
Ilustrační snímek | Foto: Úřad vlády ČR
"Po zvládnutí první krizové fáze uprchlické vlny je nyní důležité dále posilovat spolupráci vlády s politickou reprezentací v regionech. Musíme se soustředit na dobrou spolupráci všech klíčových aktérů, abychom podpořili proces adaptace a integrace válečných uprchlíků, z nichž velká část jsou ženy a děti," uvedl předseda vlády.

"Chci podpořit dobrou mezioborovou spolupráci mezi sociálními, školskými a zdravotními službami i bezpečnostními složkami. Potřebujeme také, aby pokračovala součinnost státních aktérů s nevládními organizacemi, které odvedly a odvádějí skvělou práci," doplnila Šimáčková Laurenčíková.

Zásadní je podle ní ochrana zranitelných skupin. "Na území České republiky je významné procento lidí starších 65 let, dětí bez doprovodu, těhotných žen a matek s dětmi do tří let, lidí se zdravotním postižením nebo vážně nemocných, a také osob s psychickými problémy. Bude důležité rozvíjet podpůrné služby pro tyto skupiny lidí," podotkla.

Šimáčková Laurenčíková je od května 2022 vládní zmocněnkyní pro lidská práva. V této roli se také zapojila do činnosti Strategické skupiny ke koordinaci řešení dopadů uprchlické vlny související s invazí Ruské federace na Ukrajinu, která dosud spadala pod ministerstvo vnitra.

Usnesením vlády se mění také název skupiny, v níž se od loňského března pravidelně scházeli zástupci resortů vnitra, financí, zdravotnictví, práce a sociálních věcí, průmyslu a obchodu, zahraničí a školství, mládeže a tělovýchovy. Nově bude fungovat přímo pod Úřadem vlády jako Strategická skupina pro koordinaci adaptace a integrace uprchlíků z Ukrajiny.

"Je to řešení, které máme promyšlené již několik měsíců. Proto se paní zmocněnkyně účastnila činnosti této skupiny a je připravena novou roli převzít," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. Ministr také ocenil dosavadní práci skupiny a zdůraznil, že první uprchlickou vlnu Česká republika zvládla díky meziresortní spolupráci, ale také díky zapojení starostek a starostů, představitelů krajů a obyvatel Česka.

Česká republika od začátku konfliktu 24. února 2022 udělila statut dočasné ochrany 488 tisícům lidí z Ukrajiny. Přibližně 100 tisíc z nich již podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí našlo uplatnění na pracovním trhu.

"Chceme s národní koordinátorkou pokračovat v dobře započaté spolupráci zejména v oblasti prevence pracovního vykořisťování a podpoře zranitelných skupin," doplnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

"Musíme se také zaměřit na prevenci rizikových jevů, jakými jsou propad do chudoby, ztráta bydlení nebo sexuální vykořisťování," podotkla Šimáčková Laurenčíková.

Zdroj: Úřad vlády

Další články z rubriky Domácí

CzechInvest upozorňuje na podvodné e-maily a zprávy

Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest (dále jako "Agentura") varuje před případy, kdy se neznámí pachatelé nebo osoby s falešnou identitou vydávají za zaměstnance agentury či přímo generálního ředitele agentury a rozesílají podvodné ...

Sněmovna ustanovila vyšetřovací komisi ke střelbě na fakultě v Praze, fungovat by měla půl roku

Při Poslanecké sněmovně začala dnes 12. července zvolením předsedy Pavla Kašníka fungovat vyšetřovací komise ke střelbě na Filozofické fakultě Univerz ...

Nákupem speciálního piva můžete podpořit sbírku na opravu parní lokomotivy Šlechtična

ČD Minibary, železniční muzeum v Lužné u Rakovníka a nově i restaurace Zastávka by Pivstro na plzeňském hlavním nádraží. Tam všude najdete pivní speci ...

Předseda vlády Fiala jednal s předsedou izraelského Knesetu Amirem Ohanou

Ve čtvrtek 11. července 2024 přijal ve Strakově akademii premiér Petr Fiala předsedu Knesetu Státu Izrael Amira Ohanu. Ten přijel do Česka na pozvání ...

Vláda se zabývala návrhy k posílení vnitřní bezpečnosti České republiky

Návrhy opatření, které předložila ministerstva vnitra a spravedlnosti, souvisí jak se střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, tak s posilo ...

DoporučujemeNeděle 14.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »