InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Vojáci v záloze pomáhají Ukrajině: Nikdy se nevzdáme, jsme Češi, říkají

04.01.2023
Na Ukrajinu odvezli od začátku války tuny humanitární i vojenské pomoci. V nebezpečných oblastech, často jen pár set metrů od frontové linie, strávili měsíce. Čtveřici vojáků v záloze z organizací Team4Ukraine a CESTA naděje života dnes ocenila ministryně obrany Jana Černochová nejvyšším vojenským resortním vyznamenáním.
Foto: mocr.army.cz
Záslužný kříž ministra obrany ČR II. A III. stupně převzali "za zásluhy v oblasti dobrovolnických humanitárních aktivit na pomoc válkou zasažené Ukrajině a jejím obyvatelům": Praporčík Stanislav Hejhal, bývalý příslušník 21. základny taktického letectva Čáslav, desátník Vojtěch Pomikálek, voják mechanizované roty AZ při 44. lehkém motorizovaném praporu Jindřichův Hradec, nadporučík Jan Heřmánek, velitel mechanizované roty AZ při 72. mechanizovaném praporu Přáslavice a rotný v záloze Petr Pojman, bývalý voják AZ.

Ministryně obrany Jana Černochová jim za každodenní nasazení, s nímž Ukrajině pomáhají, poděkovala: "Jsem hrdá, že čeští občané podporují Ukrajinu v jejím boji proti barbarské ruské agresi. Dnes jsem vyznamenala čtyři muže z iniciativ Team4Ukraine a CESTA naděje života, kteří tento postoj symbolizují, za jejich odvahu a nasazení. Moc jim děkuji," uvedla.

Pomoc od prvních dnů


Čtveřice mladých mužů Ukrajinu podporuje od prvních dnů války. Důvody, proč pro tuto zemi a její obyvatele často nasazují i své vlastní životy, jsou podobné: touha zastat se slabšího, udělat správnou věc.

"Vždycky jsem chtěl pomáhat. Zpočátku jsem se angažoval v humanitární pomoci, postupem času se můj zájem o konflikt i různé formy pomoci prohloubil. Stal jsem se členem týmu Fénix (součástí Team4Ukraine), který pomáhá cvičit ukrajinské vojáky ve zdravovědě a bojové připravenosti a v srpnu jsem na místo poprvé vyjel. Poznal jsem Bachmut a další nepěkné části země a na dění v zemi jsem si udělal vlastní názor. Viděl jsem, že je tam zapotřebí daleko víc pomoci, než jsme schopni poskytnout. Strávil jsem na Ukrajině tři měsíce a na konci ledna se chystám znovu," říká za všechny Stanislav Hejhal.

Každá z organizací se zaměřuje jiným směrem. CESTA naděje života, jejímž zakladatelem je Marian Bizuba, pomáhá primárně civilnímu obyvatelstvu. "Naše pomoc cílí nejvíce na dětské domovy na západní Ukrajině a uprchlická centra v těžko dostupných oblastech. Jsme vlastně takovým ledoborcem, který razí průchod pro ostatní organizace," vysvětluje Bizuba s tím, že nyní jsou jeho lidé aktivní v nově osvobozených oblastech, konkrétně v Izjumské oblasti.

Coby kamenem dohodil od fronty


Jan Heřmánek z Team4Ukraine se podílí na dodávkách materiální pomoci ukrajinským ozbrojeným silám, pomáhá ale i s výcvikem: "Naší zájmovou oblasti je celá Ukrajina, primárně jezdíme do oblastí hraničících s frontou. Na začátku války jsme například vojákům průzkumných jednotek z Kyjeva vozili balistické helmy, vesty, drony, pozorovací přístroje, které jsme sháněli od dobrovolníků nebo pořizovali za finanční prostředky od dárců. Nyní je největší poptávka po zimním vybavení, dronech, termovizích a pozorovacích prostředcích nočního vidění. Ty zase putují k jednotkám kolem doněcké oblasti a Bachmutu," vysvětluje Heřmánek.

Zakladatel Team4Ukraine Petr Pojman dodává, že se jeho organizaci aktuálně podařilo veřejnou sbírkou vybrat dalších více než 5,5 milionů korun na sanitky typu Hummer. "Ukrajinští paramedici nemají dost sanitek na odvoz raněných civilistů a vojáků z fronty. Vypomáhají si improvizovaně civilními dodávkami, což je ale nevhodné a nedostačující," vysvětluje důvod uspořádání sbírky a doplňuje, že podobná částka - opět od dobrovolných dárců - zamíří k vojákům, kteří poskytují zdravotní péči ve frontových oblastech.

Jako ukrajinští vojáci při obraně země ani tato čtveřice nepolevuje a v pomoci chce pokračovat i v budoucnu. A rozhodnutí Ukrajinců bránit svou vlast do posledního dechu, stejně jako slavný výrok hrdinných čs. parašutistů, je inspiruje: "Jsme Češi, nikdy se nevzdáme. (...) Jsme závislí na dárcích, takže naše tempo, sílu a rychlost určují dárci a ti nepolevují. I my budeme pomáhat, dokud nám nedojdou finance a síly," zdůrazňují všichni čtyři ocenění.

Zdroj: Ministerstvo obrany

Další články z rubriky Domácí

CzechInvest upozorňuje na podvodné e-maily a zprávy

Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest (dále jako "Agentura") varuje před případy, kdy se neznámí pachatelé nebo osoby s falešnou identitou vydávají za zaměstnance agentury či přímo generálního ředitele agentury a rozesílají podvodné ...

Sněmovna ustanovila vyšetřovací komisi ke střelbě na fakultě v Praze, fungovat by měla půl roku

Při Poslanecké sněmovně začala dnes 12. července zvolením předsedy Pavla Kašníka fungovat vyšetřovací komise ke střelbě na Filozofické fakultě Univerz ...

Nákupem speciálního piva můžete podpořit sbírku na opravu parní lokomotivy Šlechtična

ČD Minibary, železniční muzeum v Lužné u Rakovníka a nově i restaurace Zastávka by Pivstro na plzeňském hlavním nádraží. Tam všude najdete pivní speci ...

Předseda vlády Fiala jednal s předsedou izraelského Knesetu Amirem Ohanou

Ve čtvrtek 11. července 2024 přijal ve Strakově akademii premiér Petr Fiala předsedu Knesetu Státu Izrael Amira Ohanu. Ten přijel do Česka na pozvání ...

Vláda se zabývala návrhy k posílení vnitřní bezpečnosti České republiky

Návrhy opatření, které předložila ministerstva vnitra a spravedlnosti, souvisí jak se střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, tak s posilo ...

DoporučujemeNeděle 14.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »