InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Česká armáda přebrala první z tanků Leopard 2A4

21.12.2022
Ministryně obrany Jana Černochová převzala ve středu 21. prosince 2022 od státního tajemníka Ministerstva obrany Spolkové republiky Německo Benedikta Zimmera symbolický klíč od prvního tanku Leopard 2A4, který ČR získala od SRN za pomoc Ukrajině. Ke slavnostnímu převzetí došlo v kasárnách v Přáslavicích, kde sídlí útvary 7. mechanizované brigády. V rámci slavnostního aktu ministryně též oznámila úterní podpis memoranda o pořízení švédských bojových vozidel CV 90.
Tank Leopard 2A4 | Foto: Tomáš Novák
"Když jsem po nástupu do funkce navštívila vojáky v Hranicích či Žatci, ujišťovala jsem je, že tato vláda má modernizaci armády jako prioritu. Ale nevím, jestli mi věřili, protože to od ministrů obrany slýchávali dlouhé roky. Tady vidíte první vlaštovku, další budou následovat," uvedla ministryně s tím, že s Leopardy Armáda ČR vyjde ze slepé uličky závislosti na sovětské technice.

Snazší kompatibilita v rámci NATO


"Tanky jsme získali za podporu Ukrajiny. Podpora Ukrajiny je naprosto správná a potřebná, jsem na to hrdý," zdůraznil ve svém vystoupení náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka. Doplnil, že tanky Leopard 2A4 mají mimo jiné i naši blízcí sousedé, třeba Polsko a Maďarsko a jejich zavedení do výzbroje nám usnadní kompatibilitu v rámci NATO.

"Společné úsilí, vzájemná soudržnost a rozhodné jednání nás činí silnými a odolnými. To bylo důvodem naší nabídky náhrady techniky. Uběhlo přibližně půl roku a dnes tady v Přáslavicích předáváme první tank Leopard českému pozemnímu vojsku. Aby se tak vůbec stalo, byla nutná nejen politická vůle, ale konstruktivní spolupráce obou stran na všech úrovních a především vzájemná důvěra," zdůraznil státní tajemník Zimmer.

Německý tank do přáslavických kasáren dorazil v úterý brzy ráno, před hosty ale zůstal skrytý. Teprve poté, co ministryně obrany převzala hlášení od velitele tankového praporu a pozdravila nastoupené vojáky, vyrazil do středu nástupiště. V tuto chvíli jej ještě řídila německá osádka, slavnostní průjezd po převzetí symbolického klíče ale už přihlížejícím hostům předvedla čerstvě vycvičená osádka českých tankistů. Zřejmě nejdůležitější částí celého ceremoniálu byla statická ukázka interiéru a vnitřního vybavení čerstvě obdrženého tanku Leopard. Hostům, včetně senátorů a poslanců Parlamentu České republiky, byli k dispozici příslušníci tankového praporu i zástupci dodavatelské společnosti.

Slavnostního předání v Přáslavicích se vedle státního tajemníka zúčastnili také představitelé německé a rakouské armády. Oba státy se totiž aktivně podílejí na přeškolení a výcviku českých vojáků.

Dalších 13 bojových tanků do konce příštího roku


Německou pomoc při nahrazení techniky dohodli na začátku května 2022 s německým kancléřem Olafem Scholzem premiér Petr Fiala. Součástí dodávky bude kromě tanků (14 bojových a jednoho vyprošťovacího) i počáteční balík náhradních dílů, munice a tříletá servisní podpora ze strany dodavatele, jež zahrnuje právě i výcvik českých vojáků. Jedním ze signatářů série smluv mezi německou a českou stranou byl i bývalý velitel pozemních sil generálmajor Ladislav Jung. Právě jeho předchozí zásluhy v udržování dobrých oboustranných vztahů ocenila německá strana udělením Zlatého čestného kříže ozbrojených sil Německa.

Zbývajících 13 bojových tanků by mělo být do Přáslavic dodáno do konce příštího roku. Vyprošťovací vozidlo, které je namontováno na vylepšeném podvozku Leopard 2, bude připraveno do poloviny roku 2024. Plně funkční stroje původně využívaly švýcarská a německá armáda.


Zdroj: MO ČR

Další články z rubriky Domácí

AČR: Češi a Švédi si poprvé ujasňovali přesnou podobu CV90

Minulý týden se uskutečnilo první setkání českých a švédských odborníků v zařízení BAE Systems Hägglunds ve městě Örnsköldsvik. Bylo prvním z řady, která poslouží k ujasnění technických požadavků nových bojových vozidel pěchoty CV90 MkIV podle české ...

Česko, Dánsko a Nizozemsko podepsaly v Ramsteinu dohodu k dodávkám zbraní na Ukrajinu

Desítky států, které vojensky podporují Ukrajinu, se dnes znovu sešly na německé letecké základně Ramstein. Na programu jednání, které opět vedl minis ...

Lesníci budou řešit adaptaci lesů v době globálních změn

Adaptace lesů na klimatickou změnu, pěstování druhově, prostorově i věkově pestrých lesů a udržitelná produkce dřeva. Nejen tato témata budou lesníci ...

RegioJet zavádí nový standard první třídy v autobusové dopravě s novými dvoupodlažními autobusy Fun&Relax

Společnost RegioJet, největší český autobusový dopravce na dálkových a mezinárodních trasách, zahajuje novou éru ve svých službách. Ohlašuje uvedení d ...

Ministr zemědělství: Komise připravuje pravidla pro transport ukrajinské produkce do zemí, kde to je nejvíce potřeba

Otázky související s obchodem a dovozy z Ukrajiny, Směrnici o zdraví půdy, vize pro venkovské oblasti a budoucí zjednodušování zemědělských politik ře ...

DoporučujemeNeděle 24.9.2023
Počasí v ČR
Počasí v regionech »