InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

ČEZ: Na vánočním osvětlení se šetřit nevyplatí, spotřebuje pár korun

20.12.2022
Vánoční atmosféru v podobě světelných dekorací si není třeba odpírat. Při použití LED světýlek totiž za desítky hodin provozu blikající stromeček, elektrické svícny nebo populární svítící sobi spotřebují méně, než kolik stojí jedno máslo. Osvětlení pomocí klasických žároviček vyjde jen o něco málo více. Podobně se není třeba bát ani pouštění televize: provoz nejobvyklejších LED televizí stojí za den 10 korun.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
K atmosféře vánočních svátků patří výzdoba, často v podobě různých světýlek, světelných řetězů či svícnů. A rozhodně není na místě hledat úsporu u vánoční světelné dekorace. Pokud se zvolí správná varianta světýlek, vyjde jejich provoz přes celé Vánoce i v období adventu jen na pár desítek korun.

Spotřeba každého spotřebiče se odvíjí od příkonu, který je u každého elektrického výrobku uvedený. Například LED světelné řetězy na vánoční stromeček mívají nejčastěji příkon kolem 6 wattů. Při 12hodinovém svícení během celého prosince domácnost utratí za provoz jednoho řetězu na vánočním stromku 13 korun, včetně poplatků za distribuci elektřiny. O něco dražší je provoz starších řetězů vybavených klasickými žárovkami, v tomto případě utratí domácnost za stejnou dobu svícení stromku přibližně stokorunu.

Velmi nízkou spotřebu mají rovněž další menší vánoční dekorace. Například elektrické svícny lze pořídit s příkonem od 1 do 4 W, malé vánoční sochy, například svíticí sobi, sněhuláci, nebo medvědi, pak od 3 W. Také jejich provoz přes celý advent tedy znamená jen zanedbatelné náklady na elektřinu. Oblíbené venkovní světelné sítě na zeď mají příkon od 3,6 do 8,7 W. Ani za jejich provoz tedy domácnost nezaplatí víc než pár desítek korun. Vánoční osvětlení si může díky minimálním nákladům dovolit úplně každý a není potřeba se v tomto ohledu omezovat.

Rozhodně není potřeba si odepřít ani celodenní sledování oblíbených vánočních pohádek. Provoz nejobvyklejších LED televizí stojí za den přibližně do 10 korun. Podobně není příliš nutné hlídat spotřebu při vaření Štědrovečerní večeře nebo při pečení cukroví. Například příkon trub se pohybuje od 2,1 do 3,9 kW. Tříhodinové pečení tak vyjde cca na 40 až 70 korun.

Pokud by zákazník chtěl omezit plýtvání (nejen) o Vánocích, zde je několik základních tipů:

- Než se lednice a mrazák napěchují, je vhodné je odmrazit. Námraza silnější než 3 mm totiž zvyšuje energetické požadavky na provoz až o 75 %. Vhodné je také popřemýšlet o jejich umístění. S každým stupněm navíc nad 20 °C vzroste spotřeba chladničky o cca 6 %, rozhodně by tedy lednice neměla stát u zdroje tepla (sporák, trouba), ale ani na místě, kde na ni svítí sluníčko.

- Při pečení je vhodné co nejvíce omezit otevírání dvířek do trouby. Každé otevření totiž okamžitě způsobí ztrátu až 20 procent jejího tepla, kterou pak spotřebič musí znovu dohnat nahříváním. Pokud má trouba program na horkovzdušné pečení, je vhodné jej maximálně využít: umožňuje totiž upéct za stejnou dobu při teplotě až o 20 °C nižší. Důležitá je také čistota: nános mastnoty a špíny v troubě (stejně jako na sporáku) zbytečně zvyšují spotřebu.

- Přikrytím hrnce pokličkou se vaření uspíší až o třetinu, což významně šetří energie. U sklokeramické varné desky je vhodné rovněž přizpůsobit velikost hrnce velikosti plotýnky: nejmenší plotýnka má totiž příkon kolem 1,2 kWh, zatímco největší i dvojnásobný. Malý hrnec na velké plotýnce tak zbytečně spotřebuje spoustu energie. Velkou roli hraje i to, zda je dno hrnce či pánve rovné, tak aby na plotýnku přilnulo.

- Z malých spotřebičů je na energii poměrně náročná třeba rychlovarná konvice. Vyplatí se proto vždy ohřívat jen takové množství vody, které aktuálně potřebuji, ne víc.

Koho zajímají detailnější tipy na úspory v domácnosti, například kolik přesně může ušetřit správným topením, ohříváním vody, větráním či vařením, může se podívat na poradenský portál www.setrim.cz. Tipy z portálu využilo již přes milion lidí.

Zdroj: ČEZ

Další články z rubriky Domácí

On-line služby objednalo v červnu nejvíce Čechů v letošním roce

Nákup služeb v on-line prostředí provedlo nejvíce spotřebitelů v dosavadním průběhu roku. Podle pravidelného výzkumu Asociace pro elektronickou komerci (APEK) to v červnu bylo více než 28 % internetových uživatelů. V předchozích měsících byla ...

Ordinace Armády spásy významně přispívají k ochraně veřejného zdraví

Hlavním cílem zpřístupnění zdravotní péče lidem bez domova je bezpochyby zlepšení jejich zdravotního stavu. Nesmíme ale také zapomínat na fakt, že v p ...

ČEZ v 1. pololetí postavil téměř stovku nových veřejných dobíjecích stojanů pro elektroauta

Takřka 100 nových dobíjecích stojanů, celkový výkon všech stanic téměř 58 MW a více než 50procentní meziroční růst celkově načerpané bezemisní elektři ...

Vláda se bude zabývat technickým zhodnocením darovaných vrtulníků systému H-1

Na středečním zasedání vlády se budou ministři zabývat technickým zhodnocením 8 kusů vrtulníků systému H-1 darovaných České republice Spojenými státy ...

Kultura hlásí více než desítiprocentní nárůst návštěvnosti

Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o víc ...

DoporučujemeStředa 24.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »