InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

První zkušenost českého vojáka s Leopardem: Tank je jednoduchý na ovládání a srovnatelný s T-72

02.12.2022
Bezmála měsíc strávilo osm řidičů tanků a techniků Armády ČR na úvodním přeškolovacím kurzu na německé tanky Leopard. Výcvik se odehrával ve středisku německé armády v Munsteru poblíž Hamburku a čeští tankisté si při něm vyzkoušeli jízdu v terénu i na kruhovém objezdu. Čtrnáct tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo Bpz3 Büffel získala ČR od Německa darem za vojenskou podporu Ukrajiny.
Foto: acr.army.cz
Na daru se ministryně obrany Jana Černochová dohodla se svým německým protějškem Christine Lambrechtovou letos v květnu. Součástí dodávky je rovněž počáteční balík náhradních dílů, munice a tříletá servisní podpora ze strany dodavatele, jež zahrnuje právě i výcvik českých vojáků.

Jako v autoškole


Kurz v termínu od 17. října do 11. listopadu se sestával z teoretické a praktické části, výukou strávili čeští vojáci denně zhruba osm hodin. "Hodně se to podobalo kurzům u nás. Během teorie jsme se seznámili například s technikou jízdy či údržbou, v praxi jsme si pak všechno osahali v reálu na skutečných tancích," říká rotmistr P. K., příslušník 73. tankového praporu Přáslavice. Čeští vojáci pro sebe měli vyčleněné čtyři tanky a stejný počet německých instruktorů, výuka probíhala v němčině s pomocí překladatelů.

Obyvateli severoněmeckého Munsteru jsou z většiny vojáci (sídlí zde několik útvarů německé armády), výcvikový prostor se rozkládá hned za hranicemi města. Tankisté jsou proto zvyklí se sem přesouvat po běžných silnicích a totéž si vyzkoušeli i jejich čeští kolegové.

"Základ výuky spočíval právě v jízdě po veřejné komunikaci, což s tanky Leopard lze, protože jsou vybavené gumovými pásy. Jezdili jsme po železničních přejezdech, místy předjížděli cyklisty, pouštěli chodce na přechodech a míjeli se s protijedoucí technikou. Párkrát jsme si vyzkoušeli i jízdu po kruhovém objezdu," prozrazuje s úsměvem český voják a dodává, že na značce STOP bylo potřeba dát pozor, aby hlaveň tanku nepřesahovala do křižovatky.

Česká armáda získává starší, ale plně funkční tanky, které původně pocházejí z výzbroje ozbrojených sil Švýcarska a právě SRN. Podle rotmistra P. K. jsou srovnatelné s nejnovější, tzv. čtvrtou modernizací tanku T-72M4CZ, kterou má přáslavická posádka spolu s první modernizací ve výzbroji. Přeškolení na nové vozidlo tak podle něj nebude pro české vojáky představovat problém.

"Oba tanky jsou si v mnohém podobné. Mají například automatickou převodovku a čtyři rychlosti dopředu. Výhodou Leopardu je oproti T-72M4CZ systém protiběžných pásů, které tank otočí na místě. U německého vozidla je také podstatně jednodušší přístrojová deska, u T-72 je naopak řada sdělovačů, budíků a ovladačů, které si musí řidič hlídat," doplnil český tankista.

Na tento kurz naváže stejný, opět pro osm příslušníků Armády ČR. Prioritně jsou do něj vybíráni, kteří se podílí na přípravě řidičů a instruktoři z vyškovského Velitelství výcviku - Vojenské akademie. Na tento úvodní výcvik v Německu následně naváže intenzivnější kombinovaný výcvik českých a německých tankistů v ČR.

Zdroj: Armáda ČR

Další články z rubriky Domácí

Během první poloviny roku převzaly České dráhy do provozu 55 nových vlaků a lokomotiv

Celkem 22 elektrických jednotek RegioPanter, 15 motorových jednotek RegioFox, 17 lokomotiv Vectron a první jednotku ComfortJet v přechodném řazení převzaly v první polovině roku České dráhy do provozu. Hodnota nových vlaků převyšuje 7 miliard Kč. ...

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím novelu zákona o specifických zdravotních službách

Ministerstvo zdravotnictví včera novinářům představilo novelu zákona o specifických zdravotních službách. Novela zákona reaguje na potřebu sjednocení ...

Bezpečnostní komise Ministerstva dopravy: Dotazník spokojenosti strojvůdců již pomáhá ve zlepšování české železnice

Na dalším jednání železniční bezpečnostní komise svolané ministrem dopravy Martinem Kupkou byly mj. představeny konkrétní příklady zlepšení práce a zv ...

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil fúzi v oblasti informačních technologií

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil ve zjednodušeném řízení spojení soutěžitelů, v jehož důsledku má společnost J&T Thein SICAV, a. s., získa ...

ČOI: Vánoční světelný řetěz Iron curtain lamp představuje pro uživatele vážné riziko úrazu elektrickým proudem

Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu v ČR je v nabídce pro spotřebitele elektrické zařízení, které může znamenat pro uživatele vážné riziko úr ...

DoporučujemeČtvrtek 25.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »