InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Armáda dostane v prosinci první německý tank Leopard. Výcvik osádek začne příští týden

11.10.2022
Zástupci Ministerstva obrany ČR dnes podepsali s německými partnery sérii smluv, které se vztahují k dodávce tanků Leopard pro Armádu ČR. Předmětem je rovněž mj. dohoda o výcviku českých vojáků. Čtrnáct tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo Bpz3 Büffel získala ČR od Německa darem za vojenskou podporu Ukrajiny.
Tank Leopard 2A4 | Foto: Krauss-Maffei Wegmann
Celkem byly v úterý 11. října podepsány čtyři dokumenty. Mezi Ministerstvy obrany ČR a SRN šlo o Memorandum o porozumění, Implementační dohodu k výcviku a Administrativní ujednání. Dohodu o dodávce tanků s českou stranou podepsala firma Rheinmetall. Signatáři byli velitel pozemních sil generálmajor Ladislav Jung, ředitel sekce logistiky MO plukovník Róbert Bielený, národní ředitel pro vyzbrojování Vice Admiral Carsten Stawitzki a za firmu Rheinmetall předseda představenstva divize taktických vozidel Björn Bernhard a viceprezident divize prodeje Oliver Mittelsdorf.

Na daru 15 tanků Leopard se ministryně obrany Jana Černochová dohodla se svým německým protějškem Christine Lambrechtovou letos v květnu. Součástí dodávky je kromě tanků (14 bojových a jednoho vyprošťovacího) počáteční balík náhradních dílů, munice a tříletá servisní podpora ze strany dodavatele, jež zahrnuje i výcvik českých vojáků. Hodnota daru činí necelé čtyři miliardy Kč.

Starší tanky, jež jsou ale plně funkční, původně pocházejí z výzbroje ozbrojených sil Švýcarska a právě SRN. Po vyřazení je odkoupila společnost Rheinmetall. "Ta už nyní pracuje na jejich plném zprovoznění a úpravách, které budou vyhovovat specifikacím, které očekává Armáda ČR," upřesnil náměstek pro řízení sekce vyzbrojování Lubor Koudelka.

Tyto úpravy jsou podle armády již součástí Dohody o dodávce tanků a společnost Rheinmetall je bude provádět v Německu. "Tanky byly vybírány ze zásob firmy tak, aby byly v co nejlepším technickém stavu. Následně všechny stroje projdou výrobním závodem a budou uvedeny do technického stavu tak, aby byly schopny operačního nasazení. Největší úpravy budou provedeny v oblasti spojovacích prostředků, kde komunikační systém bude upraven dle potřeb Armády ČR," vysvětlil plukovník gšt. Petr Milčický, ředitel sekce rozvoje sil MO.

Podle plukovníka Jána Kerdíka z této sekce by mělo být první vozidlo dodáno podle harmonogramu do konce letošního roku. Poslední bojový tank pak do konce roku příštího. "Nejmodernější obrněné vyprošťovací vozidlo Bpz3 Büffel, jež je namontováno na vylepšeném podvozku Leopard 2, bude dodáno do poloviny roku 2024," doplnil.

Výcvik čeká řidiče, osádky i instruktory


Již příští týden začíná první kurz řidičů ve výcvikovém středisku německé armády v Münsteru. Jde o jeden ze dvou pro osm příslušníků Armády ČR. "Prioritně jsou do něj vybráni ti, kteří se podílí na přípravě řidičů a instruktoři z vyškovského Velitelství výcviku - Vojenské akademie. Druhý kurz řidičů pak proběhne v první polovině příštího roku," prozradil Ján Kerdík.

Výcvik absolvují rovněž osádky. Ty jej zahájí po dodání dostatečného počtu vozidel v přáslavické posádce pod vedením tzv. Mobilního výcvikového týmu (MTT) německé armády. "Součástí bude výcvik v obsluze tanku s důrazem na střeleckou část a bojové použití tanku Leopard 2A4," konstatoval Kerdík. Souběžně bude probíhat také příprava instruktorů, kteří budou následně využíváni v dalším kurzu vedeném MTT jako instruktoři, až nakonec sami převezmou roli instruktorů a povedou poslední kurzy za podpory Mobilního výcvikového týmu.

Stávající stroje T-72M4 CZ čeká technické zhodnocení


Tanky T-72 M4 CZ, jež má 73. tankový prapor Přáslavice ve výzbroji, čeká podle plukovníka gšt. Petra Milčického plánované technické zhodnocení a ve výzbroji útvaru zůstanou do té doby, než budou nahrazeny novými hlavními bojovými tanky. "Pořízení tanků Leopard 2A4 pomůže Armádě ČR získat zkušenosti s provozováním této techniky a tím vytvořit podmínky pro přechod na nový typ tanku odpovídající standardům NATO," zdůraznil.

Zdroj: MO ČR

Další články z rubriky Domácí

CzechInvest upozorňuje na podvodné e-maily a zprávy

Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest (dále jako "Agentura") varuje před případy, kdy se neznámí pachatelé nebo osoby s falešnou identitou vydávají za zaměstnance agentury či přímo generálního ředitele agentury a rozesílají podvodné ...

Sněmovna ustanovila vyšetřovací komisi ke střelbě na fakultě v Praze, fungovat by měla půl roku

Při Poslanecké sněmovně začala dnes 12. července zvolením předsedy Pavla Kašníka fungovat vyšetřovací komise ke střelbě na Filozofické fakultě Univerz ...

Nákupem speciálního piva můžete podpořit sbírku na opravu parní lokomotivy Šlechtična

ČD Minibary, železniční muzeum v Lužné u Rakovníka a nově i restaurace Zastávka by Pivstro na plzeňském hlavním nádraží. Tam všude najdete pivní speci ...

Předseda vlády Fiala jednal s předsedou izraelského Knesetu Amirem Ohanou

Ve čtvrtek 11. července 2024 přijal ve Strakově akademii premiér Petr Fiala předsedu Knesetu Státu Izrael Amira Ohanu. Ten přijel do Česka na pozvání ...

Vláda se zabývala návrhy k posílení vnitřní bezpečnosti České republiky

Návrhy opatření, které předložila ministerstva vnitra a spravedlnosti, souvisí jak se střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, tak s posilo ...

DoporučujemeSobota 13.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »