InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Podnikatelé v cestovním ruchu volají po řešení energetické krize

15.09.2022
Vysoké ceny energií ohrožují cestovní ruch. Obavy z omezení nebo dokonce ukončení provozu mají lyžařská střediska, aquacentra, lázně a wellness aj. Složitá sociálně-ekonomická situace dopadá na řadu podnikatelů v turismu. Volají po stabilizaci a jasném řešení energetické krize. Poukazují na fakt, že růst cen elektřiny a plynu a také inflace mohou přinést i zvýšení cen služeb pro širokou veřejnost. Cestovní ruch přitom spotřebovává méně energie než například průmysl, podpořit ho tedy může být jednou z cest, jak se dostat ze současné situace.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Turismus zažívá hodně turbulentní dobu. Kvůli pandemii covid-19, válce na Ukrajině, rostoucí nákladům na energie a vysokým cenám obecně nepřichází tolik potřebná stabilizace sektoru, natož návrat k normálu.
 
"Česká ekonomika je energeticky velmi náročná, a to i ve srovnání s takovými průmyslovými zeměmi, jako je Německo. Cestovní ruch a služby obecně přitom spotřebovávají polovinu energie jako průmysl. Podpora tohoto sektoru tedy může být jednou z cest, jak se dostat ven z energetické krize," říká hlavní ekonom České Spořitelny David Navrátil a dodává: "I když mnoho tuzemských domácností už jede tzv. na doraz, tedy bez úspor, v minulosti platilo, že Češi za kulturu, rekreaci, restaurace a hotely ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie utráceli nadprůměrně. Jednoduše: chtěli si užít a zapomenout tak na problémy všedního dne. I to je možná cesta ze současné krize a také pamatovat na fakt, že během recese, i když obyvatelé České republiky šetří, mají stále rádi "levný luxus", za který jsou ochotní utrácet."  
 
Z analýzy Institutu turismu agentury CzechTourism vyplynulo, že podzimní dovolenou v České republice letos plánuje téměř stejný počet Čechů jako loni - 53 %. V roce 2021, kdy ještě platila řada omezení kvůli pandemii covid-19, se jednalo o 55 %. Nejvíc se během podzimního volna Češi chtějí věnovat pěší turistice (69 %), lehčím procházkám (66 %), kratším cyklistickým výletům (32 %), vodním sportům a návštěvám aquaparků (24 %).

"Pro cestovní ruch jsou domácí hosté velmi důležití, aktuálně jsou jeho hnacím motorem. I proto roste víc než dřív význam různých výhod, které provozovatelé turistických atrakcí spolu s veřejnou správou a akademických sektorem nabízejí. Ať už se jedná o slevové a zážitkové karty, turistické balíčky, vouchery apod., jejichž přehled přinášíme na zřejmě největším turistickém portále v Evropě Kudy z nudy" říká ředitel České centrály cestovního ruchu - CzechTourism Jan Herget a dodává: "Bohužel však platí, že se podnikatelé v cestovním ruchu u nás musí připravit na hodně drsný podzim a zimu kvůli neúnosně vysokým cenám energií. Hrozí, že se třeba zavřou aquaparky, do nich se přitom chce na podzim vydat až 24 % Čechů. Tak snad to ještě stihnou. Většina provozovatelů těchto zařízení má zafixované ceny do konce roku, největší hrozba zavírání se tak dá čekat v roce novém. Podle Asociace bazénů a saun jsou aquacentra jako volnočasová aktivita stejně jako za pandemie covid-19 první na ráně. Obavy z budoucnosti mají i lyžařská střediska, lázně a wellness aj."   
 
Lyžařská střediska už zahájila předsezónní přípravy. Asociace lanové dopravy upozorňuje, že zatímco u pandemie covid-19 jsou domluveni na preventivních opatřeních s Ministerstvem zdravotnictví, u rostoucích cen energií je jasných informací jen málo. "Mezi provozovateli skiareálů panuje uvědomění, že maximální možné zdražení pro tuto sezónu je 10-25 %, a to zejména vzhledem k tomu, že dojde k poklesu koupěschopnosti obyvatelstva v důsledku energetické krize," upřesňuje prezident Asociace lanové dopravy Jakub Juračka. "Pokud nedojde k zastropování cen energií i pro velkoodběratele, hrozí omezení provozu v lyžařských střediscích, což by zásadně negativně poznamenalo zaměstnanost a životaschopnost horských obcí a celých regionů," dodává ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.

Velké obavy ze sociálně-ekonomické situace vyjadřují i provozovatelé lázní a lázeňská místa. Už covid-19 tuto oblast velmi zasáhl - 571 tisíc lidí, kteří do lázní přijeli v roce 2021, znamenalo pokles návštěvnosti ve srovnání s rokem 2019 o 35 %. Samotní provozovatelé lázní říkají, že jim teď chybí hosté z Ruska a Německa. Je také vyšší podíl mladších návštěvníků, kteří však do lázní jezdí na kratší dobu.
 
"Během pandemie covidu-19 menším lázním významně pomohly státní vouchery programu COVID - lázně, které spolu s mnoha aktivitami lázní přilákaly mladší klientelu. Ta ale tradiční starší pacienty nahradit zcela nedokáže. Obavy z koronaviru jsou tady stále, a navíc zejména na západě Čech nám chybí klientela ze zahraničí," říká prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha a dodává: "Jako zdravotníci, jejichž ceny jsou věcně či absolutně zastropovány již od devadesátých let, nechápeme, proč vláda tak dlouho otálela se stejným zastropováním cen a zisků energobaronů. V pondělí oznámené zastropování vítáme, byť nejspíš nezabrání řadě zimních uzavírek našich provozů, které jsou energeticky velmi náročné. Způsob, jakým se ceny energií tvoří, je vzhledem k jejich významu pro fungování a zdraví společnosti absurdní. Jejich regulace je nezbytná."

Podobný názor má i Sdružení lázeňských míst ČR. Jeho předseda Jan Kuchař říká: "Lázeňské samosprávy a provoz jsou spojené nádoby, jedno bez druhého nemůže existovat. Lázně mají nezastupitelnou roli v českém zdravotním systému, pomáhají zejména v oblasti prevence lidského zdraví. Je třeba společně hledat cesty, jak lázeňství pomoci a dostat se tak z aktuální energetické krize. Samozřejmě pomůže i to, když do České republiky bude jezdit a utrácet tu víc zahraničních turistů."
 
Lákat turisty do ČR je jedním z úkolů CzechTourismu. Už za nedlouho spustí 2. část on-line kampaně v zahraničí. Vychází z dlouhodobého konceptu "tradice" - Přijeďte zažít tradiční i nové. CzechTourism kampaň spustí 15. září, poběží do 15. listopadu a bude se věnovat gastru, sklu, pivu, turistickým trasám, lázním, Vánocům a zimě na horách. Uskuteční se ve 14 zemích světa podle bonity. Jarní vlna se konala od 12. května do 12. července a při investici cca 13,2 mil. Kč do Facebooku a Instagramu a cca 8,5 mil. Kč do sítě Teads zasáhla téměř 100 milionů lidí.


Zdroj: Agentura CzechTourism

Další články z rubriky Ekonomika

SP ČR: Zaměstnavatelé na tripartitě řešili strategické investice i změny v důchodovém systému

Na pondělním jednání Rady hospodářské a sociální dohody České republiky delegace vedená prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Janem Rafajem projednala za zaměstnavatele otázky strategických investic, situaci ve zdravotnictví či důchodovou ...

Agentura Fitch zlepšila výhled pro rating ČR z negativního na stabilní

Agentura Fitch Ratings změnila v pátek výhled hlavního úvěrového ratingu České republiky z negativního na stabilní. Hodnocení schopnosti České republi ...

V březnu Finanční správa poradí s daňovým přiznáním po telefonu i osobně v terénu

Na podání přiznání k dani z příjmů v listinné (papírové) podobě je letos čas do úterý 2. dubna, na elektronické podání do 2. května. Ti, kterým přizná ...

Síkela bude v Abú Dhabí jednat o budoucnosti Světové obchodní organizace

Ministerská konference Světové obchodní organizace (WTO) se zaměří na diskuzi o úpravě pravidel světového obchodu. Cílem konference bude také potvrdit ...

Jarní zasedání Czech Convention Bureau přineslo nové výzvy i posílení spolupráce

Společné aktivity v letošním roce, budoucí strategie rozvoje i mezinárodní spolupráce nebo nutnost zajištění udržitelnosti ve spojení s kongresovou tu ...

DoporučujemeÚterý 27.2.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »