InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Válka na Ukrajině zvedla nebývalý zájem o speciální cvičení chemiků a zdravotníků

23.06.2022
Po šesti letech se v České republice koná unikátní mezinárodní cvičení zdravotníků a chemiků Clean Care. Postupy při použití zbraní hromadného ničení společně trénují v Tisé na Ústecku Češi, Francouzi, Němci, Britové a Američané. Kvůli válce na Ukrajině se podle řídícího cvičení podplukovníka Radka Tomáše o výcvik zvedl nebývalý zájem i u řady dalších států.
Foto: acr.army.cz
Desítky vojáků z Čech z Agentury vojenského zdravotnictví, Centra biologické ochrany Těchonín, 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany, vojenské mezinárodní organizace Joint Chemical, Biological, Radiological and Nuclear Defence Centre of Excellence (JCBRN Defence COE) a stejný počet zahraničních účastníků zde společně trénují zásah v různých situacích, jako je útok neznámou látkou, po kterém zůstane velký počet zraněných.

"Uvědomujeme si, že téma hrozby použití zbraní hromadného ničení je ve světě stále aktuální," podotýká podplukovník Radek Tomáš s tím, že i s ohledem na probíhající konflikt na Ukrajině je společný výcvik této problematiky klíčový. V NATO je podle jeho slov tento druh cvičení unikátní: " My jsme se shodli na tom, že bychom ho chtěli pořádat každé dva roky v rámci aliance, aby se tato schopnost nezapomněla a my byli připraveni kdykoliv efektivně zasáhnout," zdůrazňuje.

Clean Care se naposledy uskutečnil v roce 2016, také kvůli covidu se koná až po šesti letech. Organizátoři připomínají, že kvůli ruské agresi na Ukrajině se zvedl nebývalý zájem i u ostatních států, které do ČR vyslaly alespoň své pozorovatele.

Vojáci od 13. do 24. června trénují v Krušných horách modulovou situaci, kdy je nahlášen útok, po němž zůstanou ranění. Na místo je vyslán tým, který zraněné přesune na místo dekontaminace. Zde jsou osoby rozděleny podle závažnosti zranění a jsou následně přesunuti do stanů, kde jsou svlečeni, dekontaminováni a je jim poskytnuto ošetření.

I v nynějších vedrech chemici cvičí ve speciálních neprodyšných oblecích, které zakrývají celé tělo včetně obličeje. Podle podplukovníka Radka Tomáše se víc než na rychlost zásahu dbá na přesnost. "Při nácviku čekáme na chybu, kterou poté rozebíráme, zjišťujeme příčiny nesprávného postupu," sdělil.

Celé cvičení probíhá v angličtině, vojáci využívají nejmodernější techniku včetně nových průzkumných vozidel S-LOV-CBRN, která se řadí ke špičce v oblasti radiačního a chemického průzkumu a jež byla vyvinuta v ČR.

Podle Tomáše jsou ohlasy zahraničních účastníků velmi pozitivní, kladně hodnotí výcvik i on sám. "Máme tu různé jednotky, z různých států světa. Pro mne je opravdu silným zážitkem, když vidím, jak společně pracují, aby se dobrali k cíli, kterým je záchrana života."

Zdroj: Armáda ČR

Další články z rubriky Domácí

ČSOP: Startuje celostátní projekt na záchranu květnatých luk

Tradiční program Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) na zachování a obnovu květnatých luk v ČR přechází díky podpoře z Norských fondů do celostátního měřítka. Jeho cílem je najít v jednotlivých regionech druhově bohaté louky a vytvořit z nich ...

Hnutí DUHA: Ekologické organizace kritizují mizivé investice do biodiverzity z Národního plánu obnovy

Na méně než jedno procento odhadují experti z konzorcia ekologických organizací investice do biodiverzity z Národních plánů obnovy v devíti středo- a ...

Ivan Bartoš: Města a obce budou mít více času připravit se na změny územních plánů

Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo prováděcí vyhlášky ke stavebnímu zákonu, které zavádějí jednotný standard územně plánovacích dokumentací, ze ...

Celní správa: Všechny zásilky nízké hodnoty můžete nyní proclívat přes aplikaci eCeP

Celní správa dnešním dnem rozšiřuje služby pro veřejnost. Přes aplikaci eCeP lze deklarovat všechny zásilky do hodnoty 150 EUR včetně darů do 45 EUR d ...

NKÚ zveřejnil výsledky kontroly peněžních prostředků vynakládaných na propagaci zemědělských produktů

NKÚ prověřil peníze státu a Evropské unie určené na propagaci zemědělských produktů a potravin v letech 2016 až 2020 v celkové hodnotě 1,4 miliardy ko ...

DoporučujemePondělí 27.6.2022
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.