InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Jozef Síkela: Zahájili jsme rekonstrukci české energetiky

02.06.2022
Poslanci dnes na návrh ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely za hnutí STAN schválili novelu energetického zákona, která má zajistit větší energetickou bezpečnost České republiky a ochránit spotřebitele. Předloha zavádí tzv. princip "Use it or lose it" a upravuje režim dodavatele poslední instance. Novela také umožňuje odvolat členy Rady ERÚ v případě porušení zákona při výkonu funkce.
Ilustrační snímek | Foto: Úřad vlády ČR
"Jsme v energetické válce s Ruskem a na tu jsme po zanedbávání energetické bezpečnosti ze strany minulých vlád jen minimálně připraveni. Dneškem jsme proto zahájili rekonstrukci energetiky České republiky. Jsem rád, že první opatření, tedy ta, která už nesnesla odkladu, dnes Sněmovna schválila ve stavu legislativní nouze," uvedl ministr průmyslu o obchodu za hnutí STAN Jozef Síkela.

Dodal, že hlavním cílem z hlediska posílení energetické bezpečnosti je nyní zajistit dostatek zásob plynu před příští zimou. K prvnímu červnu tohoto roku bylo v tuzemských zásobnících přibližně 1,85 miliardy metrů krychlových plynu, tedy více než o miliardu víc než loni. Zásobníky tak jsou nyní naplněny asi z 55 procent.

"Chceme se ale ještě pojistit. A proto jsme se poučili ruskou taktiku, kterou společnost Gazprom aplikovala vůči Evropě před minulou zimou. Gazprom totiž loni nenaplnil před topnou sezónou zásobníky s plynem, které měl po Evropě pronajaty. Zvýšil tím tlak na růst cen plynu a elektřiny a navíc zvýšil hrozbu nedostatku plynu v Evropě. Proto jsme dnes ve Sněmovně prosazovali opatření nazvané Use it or lose it," vysvětlil ministr.

Pravidlo stanoví, že firmy, které si pronajmou kapacity v tuzemských zásobnících, budou muset tuto kapacitu využít, jinak o ní přijdou a dostane ji k dispozici jiná společnost.

Novela současně upravuje režim dodavatele poslední instance. "Dodavatel poslední instance se v krizi po pádu Bohemia Energy, kdy do něj spadlo několik set tisíc odběratelů, sice osvědčil, můžeme ho ale ještě zdokonalit. Proto jsme prosadili pravidlo, že zákazník, který v režimu DPI řádně hradil platby za elektřinu nebo plyn, automaticky přejde na standardní tarif u dodavatele, od něhož energie odebíral v režimu DPI. Na standardní produkt přejde spotřebitel automaticky po třech měsících v režimu DPI," řekl Síkela.

Loňský krach Bohemia Energy současně odhalil i nedostatečnou akceschopnost Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Povinnosti ERÚ je podle zákona chránit spotřebitele. Zákon ale definuje jen velmi omezené podmínky, za kterých by byli členové rady odvolatelní. Novela také jasně vymezuje hierarchii vedení úřadu.

"Toto je teprve začátek naší rekonstrukce energetiky. Na konci června předložíme další, rozsáhlejší novelu energetického zákona. Ta přinese například zjednodušení povolovacích procesů pro rozvoj obnovitelných zdrojů," uzavřel Síkela.

Zdroj: Starostové a nezávislí

Další články z rubriky Domácí

AV ČR: Revoluční metoda českých vědců odhalila strukturu chromozomu

Jako první na světě zobrazili celý chromozom v přirozeném stavu. Vědcům z Ústavu přístrojové techniky AV ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální botaniky AV ČR se díky revoluční metodě podařilo to, o co se pokoušeli experti nejprestižnějších ...

Piráti navrhnou opatření pro snížení konzumace alkoholu

Alkohol představuje v České republice závažný problém s významnými zdravotními a sociálními důsledky. Piráti proto plánují změny v regulaci alkoholu, ...

STUDENT AGENCY TRAVEL zveřejňuje trendy v prodeji letenek pro letní sezonu

Společnost STUDENT AGENCY TRAVEL, přední český prodejce letenek, přináší nejnovější přehled cestovatelských trendů pro letní prázdniny 2024. Analýza r ...

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím stav plnění dohody z 8. prosince loňského roku

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím stav plnění dohody s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, zdravotnickými odbory a Českou lékařskou komorou ...

Česká republika obdržela od EU další refundaci za vojenský materiál dodaný na Ukrajinu

Česká republika patří mezi významné dodavatele vojenské techniky Ukrajině, která již více než dva roky čelí ruské agresi. Česko za vojenský materiál, ...

DoporučujemeSobota 20.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »