InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Zločiny agrese proti Ukrajině má vyšetřovat zvláštní mezinárodní tribunál

19.05.2022
Zvláštní mezinárodní tribunál by měl vyšetřovat ruské představitele a vojenské velitele a jejich spojence za zločin agrese proti Ukrajině. V usnesení přijatém ve čtvrtek Parlament vyzývá EU, aby v rámci mezinárodních řízení a soudů podnikla veškeré nezbytné kroky na podporu stíhání ruského a běloruského režimu za válečné zločiny, zločiny proti lidskosti, genocidu a agresi.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Poslanci požadují, aby se tato vyšetřování a následná trestní stíhání týkala také všech příslušníků ruských ozbrojených sil a vládních úředníků, kteří se podíleli na válečných zločinech.

Zvláštní mezinárodní tribunál
Přijaté usnesení požaduje po EU, aby podpořila zřízení zvláštního mezinárodního tribunálu pro trestání zločinů agrese spáchaných na Ukrajině, pro které nemá Mezinárodní trestní soud pravomoc, a dohnat k odpovědnosti politické představitele a vojenské velitele Ruska a jeho spojenců.

EU by také podle poslanců měla co nejdříve poskytnout všechny potřebné lidské a rozpočtové zdroje a administrativní, vyšetřovací a logistickou podporu potřebnou ke zřízení tohoto tribunálu.

Podle EP představují hlášená zvěrstva, jako je plošné ostřelování měst a obcí, nucené deportace, používání zakázané munice, útoky na civilisty prchající předem dohodnutými humanitárními koridory či popravy a sexuální násilí, porušení mezinárodního humanitárního práva. Mohou být proto kvalifikovány jako válečné zločiny, uvádějí poslanci a zdůrazňují, že žádný z těchto zločinů dosud nebyl stíhán.

Nutnost rychlé akce
Poslanci zdůrazňují, že EU musí jednat urychleně, neboť existuje vážné riziko, že v důsledku probíhajících bojů jsou ničeny důkazy týkající se válečných zločinů.

EP vyjadřuje plnou podporu vyšetřování vedenému prokurátorem Mezinárodního trestního soudu a práci vyšetřovací komise Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva, jakož i nezávislým organizacím občanské společnosti a ukrajinským orgánům, které pracují na shromažďování důkazů.

Poslanci vítají společný vyšetřovací tým, který zřizují Litva, Polsko a Ukrajina, který koordinuje Agentura Evropské unie pro justiční spolupráci v trestních věcech Eurojust a na němž se bude podílet Úřad prokurátora Mezinárodního trestního soudu, a vyzývají další členské státy, aby se k tomuto týmu připojily.

Zdroj: Evropský parlament
Související:

Další články z rubriky Domácí

Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika spojená s podepisováním plných mocí

Stále více spotřebitelů mění dodavatele energií. Řada z nich se přitom o proces přechodu mezi obchodníky prakticky nezajímá - pouze "novému" dodavateli či zprostředkovateli podepíší plnou moc v domnění, že za ně vše vyřídí. Taková praxe však může ...

E-mobilita na vzestupu: V 1. čtvrtletí meziročně stoupl výkon sítě ČEZ o 39 % a odběry o 65 %

Za posledních 12 měsíců se síť veřejných dobíjecích stanic ČEZ pro elektromobily rozrostla o 135 stojanů. Každá čtvrtá nově postavená "dobíječka" měla ...

Společnost RegioJet zveřejnila čísla za rok 2023, celkové tržby převýšily 3,4 miliard Kč

RegioJet, největší soukromý železniční dopravce ve střední Evropě, ohlašuje své hospodářské a přepravní výsledky za rok 2023. Společnost dosáhla celko ...

Správa železnic odstartovala školení pro dopravce na téma ETCS

Správa železnic připravila školení pro dopravce, které je zaměřené na provozní chování jednotného evropského zabezpečovače ETCS. První se uskutečnilo ...

Surovinová politika pro dřevo podpoří tuzemské zpracování dřeva, více se bude využívat i ve stavebnictví

Až čtvrtina nově postavených budov by v roce 2035 mohly být dřevostavby. Stát chce v budoucnu podpořit větší využití dřeva v rámci veřejných zakázek, ...

Doporučujeme



Pátek 26.4.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »