InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

V rámci celosvětové dárcovské kampaně Stojíme za Ukrajinou se podařilo vybrat 9,1 miliardy eur

11.04.2022
V rámci celosvětové dárcovské akce a kampaně "Stojíme za Ukrajinou" se podařilo vybrat 9,1 miliardy eur pro osoby prchající před ruskou invazí na Ukrajině i v zahraničí, včetně 1 miliardy eur od Evropské komise. Evropská banka pro obnovu a rozvoj navíc oznámila poskytnutí další půjčky ve výši 1 miliardy eur na pokrytí potřeb osob vysídlených v důsledku invaze.
Ilustrační snímek | Foto: Archiv ID
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla: "Solidarita zemí, podniků a lidí na celém světě přináší v této temné hodině určité světlo. V rámci kampaně "Stojíme za Ukrajinou" bylo vybráno 9,1 miliardy eur pro osoby prchající před bombami, které se nacházejí na území Ukrajiny i mimo ni, a další miliardu přislíbila Evropská banka pro obnovu a rozvoj. A tím to nekončí. V poskytování podpory budeme pokračovat. Jakmile přestanou padat bomby, pomůžeme ukrajinskému lidu znovu vybudovat jejich zemi. Nadále budeme za Ukrajinou stát."

Kanadský ministerský předseda Justin Trudeau prohlásil: "Dnes jsme vybrali více než 12,4 miliardy kanadských dolarů na další podporu ukrajinských občanů, kteří byli vysídleni v důsledku pokračující a neospravedlnitelné Putinovy války. Ať už jde o jídlo, vodu, přístřeší nebo lékařskou pomoc, budeme vám i nadále krýt záda a poskytovat pomoc, kterou v této době potřebujete. Stojíme za Ukrajinou."

Z těchto 10,1 miliardy eur přislíbených prostředků a prostředků Evropské banky pro obnovu a rozvoj je 1,8 miliardy eur určeno pro vnitřně vysídlené osoby a 8,3 miliardy eur pro uprchlíky v členských státech EU a zemích v první linii, jako je Moldavsko.

Příslib ve výši 9,1 miliardy eur je rozdělen takto:
- 4,1 miliardy eur představují finanční příspěvky a věcné dary pro vnitřně vysídlené osoby a uprchlíky, které přislíbily vlády, společnosti i jednotlivci z celého světa.
- 5 miliard eur jsou úvěry a granty od evropských veřejných finančních institucí (Evropské investiční banky a Rozvojové banky Rady Evropy).

Přísliby vlád určené vnitřně vysídleným osobám na Ukrajině budou nyní z velké části směrovány na ukrajinské ústřední a místní orgány. Dary od soukromého sektoru a jednotlivců pro vnitřně vysídlené osoby budou poskytovány zejména prostřednictvím agentur OSN.

Dárcovská akce "Stojíme za Ukrajinou"
Online dárcovská akce "Stojíme za Ukrajinou" je vyvrcholením širší kampaně v sociálních médiích, kterou v sobotu 26. března zahájila Evropská komise a kanadská vláda ve spolupráci s organizací Global Citizen.

Kampaň reaguje na výzvu k podpoře, kterou vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Cílem kampaně je získat finanční prostředky a další typy pomoci k zajištění potřeb osob prchajících před invazí, jež se nacházejí na území Ukrajiny i mimo ni.

Související:

Další články z rubriky Domácí

AV ČR: Revoluční metoda českých vědců odhalila strukturu chromozomu

Jako první na světě zobrazili celý chromozom v přirozeném stavu. Vědcům z Ústavu přístrojové techniky AV ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální botaniky AV ČR se díky revoluční metodě podařilo to, o co se pokoušeli experti nejprestižnějších ...

Piráti navrhnou opatření pro snížení konzumace alkoholu

Alkohol představuje v České republice závažný problém s významnými zdravotními a sociálními důsledky. Piráti proto plánují změny v regulaci alkoholu, ...

STUDENT AGENCY TRAVEL zveřejňuje trendy v prodeji letenek pro letní sezonu

Společnost STUDENT AGENCY TRAVEL, přední český prodejce letenek, přináší nejnovější přehled cestovatelských trendů pro letní prázdniny 2024. Analýza r ...

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím stav plnění dohody z 8. prosince loňského roku

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím stav plnění dohody s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, zdravotnickými odbory a Českou lékařskou komorou ...

Česká republika obdržela od EU další refundaci za vojenský materiál dodaný na Ukrajinu

Česká republika patří mezi významné dodavatele vojenské techniky Ukrajině, která již více než dva roky čelí ruské agresi. Česko za vojenský materiál, ...

DoporučujemeNeděle 21.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »