InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Novou návštěvnickou sezonu památek zahájil v Červeném Poříčí ministr kultury Baxa

04.04.2022
Ministr kultury Martin Baxa společně s generální ředitelkou Národního památkového ústavu Naďou Goryczkovou a zástupci Plzeňského kraje slavnostně otevřel obnovené západní křídlo předzámčí státního zámku Červené Poříčí s výstavou věnovanou šlechtickým dětem. Zároveň tak společně zahájili hlavní návštěvnickou sezonu.
Foto: mkcr.cz
"Zde slavnostní vernisáží výstavy "Děti ze zlaté kolébky" nejenom otevíráme výstavu samotnou, ale také další kapitolu bohaté historie Státního zámku Červené Poříčí, jehož počátek nalézáme hluboko ve 14. století. Po pohnutém 20. století ho v jeho závěru převzal Národní památkový ústav, který zámek postupně opravuje a otevírá veřejnosti. A nejširší veřejnosti je určena také zahájená výstava se svými doprovodnými akcemi; jak žily šlechtické děti a celé rodiny v 19. století? Zpřístupněním prostor, ve kterých se výstava nachází, však práce nekončí. Už nyní se těšíme na blízkou obnovu a zpřístupnění glorietu, barokní oranžerie a drobných staveb v zahradě," řekl ministr kultury Martin Baxa.

Dotace Ministerstva kultury ČR činila 30,3 mil. Kč. Objekt byl staticky zajištěn, fasády získaly podobu z 2. poloviny 19. století včetně vstupního portálu s barokní kamenosochařskou výzdobou a průjezdu. Rekonstrukcí prošlo patnáct místností v prvním patře, které budou sloužit výstavním a depozitárním účelům. Obnovena byla i ohradní zeď lemující příjezdovou cestu k areálu, včetně kopie kované brány.

"Jsem potěšena, že jsme po třech letech dokončili další z mnoha obnov podpořených dotací Ministerstva kultury České republiky a že si návštěvníci budou moci prohlédnout západní křídlo předzámčí spolu s novou expozicí zároveň se zahájením hlavní návštěvnické sezony," řekla Naděžda Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Výstava nazvaná Děti ze zlaté kolébky s podtitulem Narození, křest a rané dětství ve šlechtickém prostředí "dlouhého 19. století." Přináší atraktivní téma, které popularizační formou osloví zejména rodiny s dětmi a svým tématem zapadá do konceptu výstav roku 2022 na téma "Šlechtické slavnosti a zábavy."

Historie zámku Červené Poříčí sahá do roku 1318. Svou podobu tzv. saské renesance získal v roce 1611, o sto let později připadl císařským Habsburkům, v jejichž držení byl až do roku 1918. Tehdy jej nově vzniklé Československo konfiskovalo, v roce 1948 se stal majetkem Státních lesů. Národní památkový ústav zámek převzal v roce 1998 a od té doby se postupně opravuje.

Dále ministr kultury navštívil Švihov, vodní hrad z konce 15. století. Hrad byl postupně ve vlastnictví rodu Rýzmberků a Černínů, po druhé světové válce převzala správu nad ním Národní kulturní komise a dnes je ve správě Národního památkového ústavu.

"Na hrad Švihov se vydáváme v okamžiku, kdy začíná hlavní návštěvnická sezona. Po dvou letech se státní hrady a zámky otevírají bez omezení a těší se na své návštěvníky. Srdečně zvu všechny nejenom k návštěvě Švihova, ale dalších památek, které pro hlavní návštěvnickou sezonu připravily řadu novinek a nabitý program," řekl ministr kultury Martin Baxa.

Švihov nabízí prohlídkové okruhy Hrad, Kuchyně, Věž a individuální okruh Popelka, prohlídkovou trasu bez bariér a jeho bezprostředním okolí je oblíbeným cílem výletů.

Ministr kultury navštívil také Přeštice s dominantou kostela Nanebevzetí Panny Marie. Barokní chrám byl postaven v letech 1750 - 1775 podle návrhu a zčásti pod vedením předního stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Před několika měsíci zde byla zahájena rekonstrukce, která by měla skončit v roce 2023.

Zdroj: Ministerstvo kultury

Další články z rubriky Regiony

Burzy práce a vzdělávání v Prostějově a Jeseníku odstartují sérii akcí v Olomouckém kraji

V úterý 26. 9. 2023 startuje další ročník Burz práce a vzdělávání v Olomouckém kraji. První dvě proběhnou v uvedený den v Prostějově mezi 9.00 - 17.00 hodinou ve Společenském domě (Komenského 6) a mezi 8.00 - 14.00 hodinou v Jeseníku v ...

České dráhy prodaly zbývající část pozemků na smíchovském nádraží v Praze za dvě miliardy

České dráhy a společnost Sekyra Group podepsaly dohodu o odkupu zbývajících pozemků v okolí smíchovského nádraží, na kterých vyrůstá nová pražská čtvr ...

Ve čtvrtek 21. září 2023 proběhne ve Frýdku-Místku tradiční Trh vzdělávání a uplatnění

"Co mě čeká po dokončení základní školy? Kde zjistím, jaké dovednosti a znalosti potřebuji k práci v různých oborech? Můžu se někde setkat s lidmi, kt ...

Ministr kultury Martin Baxa navštívil Pardubický kraj, kde jednal o záměru obnovy choltického zámku

Na zámku Choltice se ministr kultury Martin Baxa sešel se starostou Tomášem Bolkem, místostarostou Miroslavem Horákem a kastelánem zámku Lukášem Rycht ...

Chovatelce ze Zlínského kraje odebrali dva psi, žili mezi hromadami odpadků

Inspektoři Státní veterinární správy ze Zlínského kraje v závěru uplynulého týdne navrhli odebrat chovatelce z Kněžpole na Uherskohradišťsku dva psy z ...

DoporučujemeStředa 27.9.2023
Počasí v ČR
Počasí v regionech »