InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Náměstek ministra zahraničních věcí Tlapa otevřel v Dubaji český pavilon na EXPO 2020

01.10.2021
Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa navštívil ve dnech 28. září - 1. října 2021 Spojené arabské emiráty, které budou v nadcházejících šesti měsících dějištěm Všeobecné světové výstavy EXPO. Český pavilon, který náměstek Tlapa slavnostně otevřel, představí dvaceti milionům očekávaných návštěvníků to nejlepší ze současných českých technologií, průmyslu, vědy a výzkumu či umění. V Abú Dhabí dále Martin Tlapa jednal s náměstkem ministra zahraničí a místopředsedkyní Federální národní rady, setkal se rovněž s vedením obchodní komory a agentury na podporu investic.
Foto: mzv.cz
Všeobecná světová výstava EXPO 2020 v Dubaji, která byla po ročním odkladu otevřena 1. října, je první světovou výstavou, které se koná v arabské zemi. "Spojené arabské emiráty představují mezi arabskými zeměmi největšího obchodního partnera ČR se společným obratem přes 700 mil. USD a české firmy se zde vedle tradičních odvětví úspěšně prosazují i v sektorech nejmodernějších technologií," zdůraznil náměstek Tlapa. Účast České republiky na dubajském EXPO tak pomůže řadě českých firem a institucí otevřít cestu na lukrativní trhy nejen ve Spojených arabských emirátech, ale v celém regionu.

Hlavním exponátem českého pavilonu na EXPO 2020 je technologie S.A.W.E.R. vyvinutá Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v Praze ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd. Patentovaná technologie umí autonomně i ze suchého pouštního vzduchu získat až stovky litrů vody denně a v kombinaci s návaznými inovativními zavlažovacími metodami umožňuje pěstování plodin i v nehostinných podmínkách. Další části stálé expozice pak představí česká řešení v oblasti 3D tisku, botaniky, zelených technologií či energetiky, prezentace se však zaměří rovněž na Českou republiku jako atraktivní turistickou destinaci s důrazem na české lázeňství.

Kromě stálé expozice se na českém pavilonu v průběhu celého trvání EXPO představí jedenáct tematických rotačních expozic, které budou zaměřeny mimo jiné na oblast smart cities, robotiky, vodohospodářství či českého sklářského průmyslu. Ministerstvo zahraničí rovněž připravuje ve spolupráci s partnerskými resorty řadu projektů na podporu ekonomické diplomacie (PROPED), které v rámci EXPO představí další české společnosti potenciálním regionálním obchodním partnerům.

"Naši účast na EXPO v Dubaji je třeba vnímat jako formu komplexní prezentace s očekávanou ekonomickou návratností pro ČR, ať už ve formě možných investičních vstupů do prezentovaných technologií, v podobě nových obchodních kontraktů českých firem, či formou vzniku nových partnerství mezi akademickými pracovišti," shrnuje očekávání od české účasti na světové výstavě náměstek Tlapa.

Technologická část české prezentace bude podpořena uměleckou stránkou expozice, v níž bude hrát stěžejní roli český design a sklo, ale též řadou doprovodných kulturních programů rozvržených do celého šestiměsíčního období trvání výstavy. Představení české gastronomie bude zajištěno díky nabídce restaurace, která v rámci pavilonu nabídne návštěvníkům tradiční i moderní českou kuchyni.

Martin Tlapa dále v Abú Dhabí jednal s náměstkem ministra zahraničí Yaqoubem Al Hosanim, s nímž se dohodli na vytvoření společného plánu česko-emirátských vládních aktivit. Ten bude zahrnovat společnou podporu obchodu, investic a výzkumu, bezpečnostní spolupráci, užší koordinaci v mezinárodních organizacích a mechanismus pravidelných politických konzultací ministerstev zahraničí. Diskutovali také o aktuálním vývoji v regionu, zejména o situaci v Sýrii a izraelsko-palestinských vztazích. Obě země spojuje zájem na stabilizaci Blízkého východu a boji proti terorismu, kde se společně účastní mezinárodní koalice proti tzv. Islámskému státu. SAE jsou také inspirací v oblasti inovací a při zvládání pandemie COVID-19.

S představiteli obchodní komory emirátu Abú Dhabí a agentury na podporu investic ADIO pak náměstek diskutoval o možnostech širšího uplatnění českých firem v perspektivních sektorech, především v oblasti zemědělství a agrotechu, zdravotnické techniky, IT a zelených technologií. Martin Tlapa se na závěr pracovní návštěvy Abú Dhabí setkal rovněž s delegací Federální národní rady pod vedením její místopředsedkyně Afry Al Basti.

Zdroj: MZV ČR

Další články z rubriky Domácí

AV ČR: Revoluční metoda českých vědců odhalila strukturu chromozomu

Jako první na světě zobrazili celý chromozom v přirozeném stavu. Vědcům z Ústavu přístrojové techniky AV ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální botaniky AV ČR se díky revoluční metodě podařilo to, o co se pokoušeli experti nejprestižnějších ...

Piráti navrhnou opatření pro snížení konzumace alkoholu

Alkohol představuje v České republice závažný problém s významnými zdravotními a sociálními důsledky. Piráti proto plánují změny v regulaci alkoholu, ...

STUDENT AGENCY TRAVEL zveřejňuje trendy v prodeji letenek pro letní sezonu

Společnost STUDENT AGENCY TRAVEL, přední český prodejce letenek, přináší nejnovější přehled cestovatelských trendů pro letní prázdniny 2024. Analýza r ...

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím stav plnění dohody z 8. prosince loňského roku

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím stav plnění dohody s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, zdravotnickými odbory a Českou lékařskou komorou ...

Česká republika obdržela od EU další refundaci za vojenský materiál dodaný na Ukrajinu

Česká republika patří mezi významné dodavatele vojenské techniky Ukrajině, která již více než dva roky čelí ruské agresi. Česko za vojenský materiál, ...

DoporučujemeNeděle 21.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »