InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Zdraví

Proč je ketodieta tak populární?

18.07.2021
Kdo z nás v létě neřeší nějaké to kilo navíc? Místo dlouhých kalhot, trička a mikiny nebo svetru totiž oblékáme krátké sukně, kraťasy, tílka nebo plavky, ve kterých je každá nedokonalost hned na odiv. Výsledkem pak bývá rozhodnutí s kily navíc zatočit prostřednictvím diety. Mezi nejpopulárnější v poslední době patří ketodieta, jinak také proteinová dieta. Co za její oblibou stojí?
Ilustrační snímek | Zdroj: www.ketofit.cz

Když se řekne ketodieta


Pod slovem dieta si každý hned představí, jak rychle hubne. Ani u ketodiety to není jinak, přesto se od ostatních diet odlišuje. Díky ketodietě můžete docela rychle shodit nějaké to kilo, přitom se ale celkem slušně najíte. Bez toho, abyste počítali kalorie a svoje tělo trápili dlouhé hodiny ve fitku.

Ketodieta je léty prověřená, těší se oblibě mezi sportovci, celebritami i obyčejnými lidmi. Funguje a nevyžaduje cvičení. Její název je odvozený od slova ketóza, tedy speciálnímu stavu metabolismu, kdy tělo jako zdroj energie využívá tuk a ochotně se podkožního tuku a tuku kolem orgánů zbavuje.

Ketóza je pro tělo přirozený jev, který nastává ve chvíli, kdy tělu dodáváme stravou množství proteinů, příjem tuků a sacharidů přitom ale snížíme na minimum.

Jaké jsou přednosti ketodiety?


Proč se rozhodnout zrovna pro ketodietu? Co táhlo všechny ty, kteří se ji rozhodli vyzkoušet?

- Hlavní výhoda spočívá v rychlém úbytku hmotnosti.

- Velkou předností je i nulový nebo jen minimální jo-jo efekt.

- Nemáte při ní hlad ani chuť na sladké, přesto se zbavujete přebytečných kil.

- Nemusíte sportovat.

- Ketodieta snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Jaké jsou základní pravidla ketodiety?


Jak už to tak bývá, každá dieta má pevně stanovená pravidla i to, co se smí a nesmí jíst. U ketodiety to není jinak. Na co si dát pozor?

- Ketodietu charakterizuje vysoký podíl bílkovinných potravin a striktní omezení sacharidů. Tomu se tělo musí přizpůsobit, sáhne tak po jiném zdroji energie, po tuku. Jeho rozložením vznikne glukóza a jako vedlejší produkt ketonové látky, které tlumí pocit hladu i chuti na sladké.

- Z jídelníčku vyřaďte sladkosti a všechna jídla, která obsahují sacharidy.

- Vyvarujte se i slazených nápojů, dejte přednost čisté vodě. Hodně pijte.

- Dejte si pozor na ovoce.

- Zajímejte se o povolené a zakázané potraviny. Mezi jídla, která patří do keto jídelníčku patří například maso, ryby, mořské plody, vajíčka, ořechy, semínka, zdravé tuky, nízkosacharidová zelenina a proteinové koktejly a smoothie. Zakázané naopak jsou luštěniny, slazené pokrmy, alkohol a obilniny, pečivo a těstoviny. Ty ale můžete nahradit proteinovými těstovinami a pečivem pro keto dietu.

Víte, že i ketodieta má několik fází a žádnou z nich není dobře vynechat nebo podcenit? Projdete si tak hubnoucí i udržovací fází, své snažení pak zakončíte návratem k běžnému stravování.

Náš tip na závěr: Zvažujete, že se do ní pustíte, ale bojíte se, že nedokážete správně připravit pokrmy? Že budou obsahovat nesprávný poměr živin? Vyzkoušejte KetoFit, který je zaměřený přímo na ženy.

Fotogalerie:

Další články z rubriky Zdraví

Dostaňte se do formy s nejlepší formou vitamínu K2

U vitamínu K2, stejně jako u vitamínu D3, jsou odborníci zajedno v nezbytnosti jeho doplňování. Běžnou potravou ho totiž do sebe člověk příliš nedostane. Nachází se především v živočišných potravinách s vysokým obsahem tuku, jenže těchto potravin ...

Pracovních úrazů za rok 2020 lehce ubylo. Počet těch, které skončily smrtí, ale výrazně vzrostl

I když v loňském roce byli zaměstnavatelé nuceni na určitý čas omezovat docházku zaměstnanců na pracoviště, počet pracovních úrazů oproti roku 2019 kl ...

Kardiologové chtějí do deseti let snížit úmrtnost na nemoci srdce o 5 %

Čeští kardiologové vyhlašují kampaň Nemocné české srdce. Do deseti let chtějí snížit úmrtnost na srdeční choroby o 5 %. A stejně tak počet těch, kteří ...

Úhrady pojišťoven pro rok 2022 jsou nedostatečné. Povedou ke zhoršení kvality lékařské péče

Podle Sdružení ambulantních specialistů je diskutovaný 4% nárůst úhrad nedostatečný pro pokrytí rostoucí hodnoty práce lékařů v Seznamu výkonů. Ta sto ...

Praktikům pomůže ultrazvuk, slibují si od něj lepší diagnostiku

Covidový zápal plic, žlučníkové kameny nebo žilní trombózu. To vše by mohli u svých pacientů lépe a rychleji odhalit praktičtí lékaři - díky ultrazvuk ...

DoporučujemePondělí 26.7.2021
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.