InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Koktejl

Malá autíčka s nedozírnou hodnotou

11.04.2021
Modely aut, zvané též lidově angličáky, se mohou vyrábět z plastu, gumy nebo nejčastěji kovu. Svými rozměry připomínají dětské hračky, ale pro nejmenší určeny nejsou.
Ilustrační snímek | Foto: smallcars.cz
Na trh se jednotlivé modely dodávají v různých měřítkách, které předurčují jejich velikost. K nejčastějším patří ty vyráběné v měřítku 1:24. Setkat se můžete ale i s replikami reálných automobilů v měřítku 1:43.

Jejich hodnotu tvoří především vysoce precizní řemeslné zpracování. Čím přesnější a propracovanější model je, tím je pochopitelně také dražší.

Vytvoření miniaturního verze auta v přesném souladu s originálem je technicky náročné. Není tak divu, že u zvláště výjimečných automobilů téměř podle ceny nepoznáte, zda máte tu čest s vozem v původní velikosti nebo s pouhou miniaturou.

K nejpopulárnějším značkám v tuzemsku patří především prakticky všechny vozy domovské značky Škoda, ale také sovětský Žiguli, zdomácnělý mezi motoristy pod označením "žigulík".

Sběratelství v Čechách


Sběratelství umožňuje sdílet svou zálibu s mnoha podobnými lidmi, ale také jistým způsobem navázat na dávnou tradici.

V Česku k pravému rozmachu sběratelství došlo až po roce 1989. Pro některé sběratele se jedná o celoživotní vášeň, které se věnují desítky let. Ty nejcennější sbírky pak čítají tisícovky modelů. Nejrozsáhlejší zdokumentovaná sbírka u nás čítá dokonce 12 000 kusů.

Současná doba vyznavačům modelů přeje, jak sami přiznávají, internet je ideálním způsobem, jak sbírku rozšiřovat. Proto se řada z nich už začala i specializovat. Někteří se tak zamilovali do veteránů, jiní si ve sbírce hýčkají sportovní modely aut.

Ačkoli sbírku malých autíček nejčastěji opečovávají doma muži, v posledních letech propadla tomuto koníčku i celá řada žen. Dominují mezi nimi dámy, které se pohybují v mužském prostředí - u policie nebo mezi hasiči. Tyto sběratelky se pak zaměřují především na hasičská nebo policejní auta.

Autor: Martin Hajna

Další články z rubriky Koktejl

Pomozte vzácným hořečkům v Polabí!

Český svaz ochránců přírody vykupuje již druhou lokalitu vzácné rostliny - hořečku nahořklého. Nová "soukromá rezervace" vznikne v ...

Propojení izolovaných populací rysů je do budoucna nadějí na jejich záchranu

Rysy v západní a střední Evropě ohrožuje mimo jiné také jejich vzájemná izolovanost. Alespoň částečné propojení rysích populací je tak jednou z mála m ...

ŠKODA zveřejnila designové skici exteriéru nového modelu FABIA

MLADÁ BOLESLAV - ŠKODA AUTO zveřejněním prvních oficiálních designových skic vzbuzuje očekávání nadcházející čtvrté generace modelu FABIA. Oblíbený ma ...

10 BRAN

Jsou velmi důležitá nádí, při aktivované šušumně se jejich aktivita mění. A to je proto, že všechna nádí jsou podřízena šušumně. Když není aktivní, př ...

Jak v době digitální komunikují střední školy?

Vkusné webové stránky a konto na Facebooku - to jsou černí koně současné komunikace, alespoň tedy podle středních škol v České republice. Dotazníkové ...

DoporučujemeČtvrtek 6.5.2021
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.