InfoDnes.cz » Zpravodajství » Krimi

Policie obvinila 7 osob z krácení DPH, stát přišel o 50 milionů

23.10.2020
OSTRAVA - Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) ve dnech 15. a 16. října zasahovali na severu Moravy. V rámci akce s krycím názvem LABOR obvinili celkem 7 osob (5 fyzických a 2 právnické). Informoval o tom tiskový mluvčí PČR Jaroslav Ibehej.
Ilustrační snímek | Foto: PČR
Podle závěrů kriminalistů mělo k trestné činnosti docházet v době nejméně od měsíce listopadu 2017 do měsíce března 2020 v Ostravě i jinde na území ČR tím způsobem, že organizovaná skupina osob měla krátit daň z přidané hodnoty a daň z příjmů právnických osob.

Trestní řízení probíhalo v úzké spolupráci s pracovníky Finanční správy, zejména pak Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj.

Osoby jsou stíhány pro zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, spáchaný ve prospěch organizované zločinecké skupiny a zvlášť závažný zločin účast na organizované zločinecké skupině.

Trestná činnost měla být páchána na principu zprostředkovávání práce zahraničním pracovníkům. Z inkasovaných odměn pak mělo docházet ke snižování daňového základu za pomoci dalších v řetězci zapojených obchodních společností, které měly vystavovat faktury za fiktivní plnění. Do vedení těchto společností měli být organizátory účelově instalováni cizí státní příslušníci (tzv. bílí koně).

Obviněné osoby měly svým jednáním způsobit ČR škodu ve výši cca 49,9 milionu Kč (cca 38 milionů Kč na DPH a cca 11,9 milionu Kč na dani z příjmů právnických osob).

K samotné realizaci případu s názvem LABOR přistoupili detektivové dne 15. října 2020 v součinnosti se zásahovou a pořádkovou jednotkou Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Došlo k zadržení 5 osob a provedení 7 domovních prohlídek a 4 prohlídek jiných prostor.

V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným osobám tresty odnětí svobody v rozmezí od 7 do 13 let. Čtyři obviněné osoby byly vzaty do vazby.

Jako tzv. náhradní hodnota za způsobenou škodu byl zajištěn movitý a nemovitý majetek v hodnotě cca 38 milionů korun (z toho bylo při prohlídkách zajištěno cca 10,5 milionů Kč v hotovosti), nicméně finanční šetření dále pokračuje.

Policejní orgán byl nucen provést realizaci ve velice krátké době, a to z důvodu, že hlavní organizátor celé skupiny je cizincem, který se v cizině oproti svým zvyklostem v posledních několika měsících zdržoval, což mohlo mít i souvislost s protiepidemickými opatřeními. To do značné míry komplikovalo situaci orgánů činných v trestním řízení. Když policisté zjistili, že se tato osoba vrátila na území ČR, zorganizovali rozsáhlou akci, při které byly podezřelé osoby zadrženy a obviněny.

Věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, pobočka v Ostravě.

Zdroj: PČR

Další články z rubriky Krimi

Recidivista se přišel na policii udat sám, chtěl na zimu do vězení

TRUTNOVSKO - Policejní komisař v těchto dnech zahájil trestní stíhání proti 26letému recidivistovi, kterého policisté zadrželi a obvinili ze spáchání zločinu krádež a z přečinu porušování domovní ...

Neznámý vandal v Českých Budějovicích posprejoval vozidla, škoda je čtvrt milionu

Škodu za více než 226 000 korun způsobil neznámý vandal na poškozených vozidlech. K události došlo někdy v době od 30. listopadu do 1. prosince na uli ...

Ženy založily bankovní účty, teď jim hrozí vězení za pomoc podvodníkům z internetu

MĚLNICKO - Kriminalisté Územního odboru policie Mělník sdělili podezření z přečinu legalizace výnosu z trestné činnosti z nedbalosti dvěma ženám z Měl ...

Provozovatel restaurace nepodával daňová přiznání, měl způsobit škodu téměř dva miliony korun

SOKOLOVSKO - Kriminalisté zahájili trestní stíhání jednapadesátiletého muže ze Sokolovska, kterého obvinili ze spáchání přečinu zkreslování údajů o st ...

V paneláku v Děčíně vypukl požár, 90 lidí muselo být evakuováno

Tři hasičské jednotky zasahovaly dnes 26. 11. v ranních hodinách u požáru v panelovém domě v Májové ulici v Děčíně - Boleticích. Hořelo na chodbě v př ...

DoporučujemeČtvrtek 3.12.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.