InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Zdraví

Diabetická noha, bolest kloubů, snížení hustoty kostí. Jak cukrovka může ovlivnit vaše končetiny?

16.07.2020
Takřka 900 tisíc Čechů trpí diabetem, mnozí z nich však nenavštěvují lékaře. Neléčená nebo špatně léčená cukrovka přitom může způsobovat celou řadu komplikací, včetně problémů s pohybovým aparátem nebo takzvané diabetické nohy. Jaké problémy s končetinami může trvale vysoká hladina cukru v krvi způsobovat?
Foto: pixabay.com
Diabetes mellitus neboli cukrovka patří mezi nejrozšířenější choroby na světě, trpí jí každý jedenáctý dospělý člověk na světě. Vysoká hladina glukózy v krvi přitom způsobuje řadu přidružených zdravotních komplikací: postižení cév, kardiovaskulární onemocnění, může vést k mrtvici, selhání jater, onemocnění očí (tzv. diabetická retinopatie či zvýšené riziko šedého zákalu), nefropatii (onemocnění ledvin) a neuropatii, tedy postižení nervů, obvykle v oblasti dolních končetin. Právě takzvaná diabetická noha je častou komplikací, která cukrovkáře ohrožuje.

"Syndrom diabetické nohy je postižení tkání nohy. Jedním z nejčastějších projevů je ulcerace - vředy, gangrény, záněty, stavy po amputacích prstů... Je spojená mnohdy s neuropatií a různým stupněm ischemie (nedokrvení) dolních končetin. Postihuje 15-25 % diabetiků a jedná se o poměrně závažnou komplikaci," vysvětluje MUDr. Andrea Němcová, Ph.D z pražského Diabetologického a endokrinologického centra DiaVize. Nehojící se rány v oblasti dolních končetin mohou vést až k amputaci.

Problémy s pohybovým aparátem
Diabetická noha není jediným postižením nohou, které může diabetikům ztrpčovat život. Onemocnění má i celkový vliv na pohybový aparát. "Na rozvoji kloubních a kostních změn se podílí patologický metabolismus pojiva, tvorba nekvalitního kolagenu, poruchy prokrvení, porucha metabolismu vápníku a diabetická neuropatie (postižení nervů). Dochází ke zhoršenému odbourávání pojiva, a tím ke ztluštění kloubních pouzder, šlach a vazů, což může mít za následek kloubní kontraktury, sníženou pohyblivost či bolesti. Dalším důsledkem je zvýšená lomivost kostí a riziko zlomenin," vyjmenovává možné komplikace MUDr. Němcová. Jejich výskyt závisí na kompenzaci cukrovky, v některých studiích se udává až 30% prevalence u pacientů s diabetes mellitus 1. typu. "Nejvíce jsou postiženy nohy - jedná se o omezenou pohyblivost kloubů, tzv. limited join mobility (LJM), nebo Charcotovu osteoartropatii - a ruce (LJM - cheiroartropatie, Dupuytrenova kontraktura, syndrom karpálního tunelu, scleroderma diabeticorum). Dále pak ramenní klouby (syndrom zmrzlého ramene) a páteř. Dochází ke snížení kostní hustoty (osteopenie, osteoporóza), častěji se vyskytují krystalické artropatie, například dna," doplňuje specialistka.

Jaké jsou možnosti léčby?
Základem předcházení široké škály komplikací spojených s cukrovkou, včetně těch, která se týkají pohybového aparátu, je důsledná kompenzace diabetu. V první řadě se jedná o dlouhodobé udržení hladin krevního cukru v normálním rozmezí, což u zdravého člověka představuje 4 - 6 mmol/l. Je důležité se vyvarovat dramatických vzestupů a pádů této hodnoty a dále dbát na doporučení diabetologa, který individuálně nastaví vyvážený jídelníček, pohybové aktivity a případnou redukci váhy.

"Pacienti by si měli udržovat ideální tělesnou hmotnost a pravidelně se hýbat, aby předcházeli snížené pohyblivosti kloubů. V případě bolestí či omezení pohyblivosti se léčba neobejde bez spolupráce s revmatologem. Při pokročilých změnách přichází na řadu metody fyzikální terapie, případně analgoterapie; chirurgická léčba je hlavní pomocí u syndromu karpálního tunelu či Dupuytrenovy kontraktury," nastiňuje možnosti léčby diabetoložka Němcová z DiaVize.

Pomohou kloubní přípravky?
Řada diabetiků se při problémech s pohybovým aparátem rovněž uchyluje k užívání kloubních přípravků. Mohou být účinné? A jsou vůbec pro diabetiky vhodné?

"Pomalu působící přípravky (např. kyselina hyaluronová, chondroitin sulfát, glukosamin sulfát) lze užívat bez zásadního rizika, nicméně je vždy vhodné zkonzultovat postup s lékařem," říká MUDr. Němcová a zároveň dodává, že užívání kloubních přípravků by u diabetiků mělo být vždy součástí komplexní terapie, nikoliv stát jen samo o sobě bez širšího kontextu.

Jak můžete předcházet problémům s diabetickou nohou?
- Noste kvalitní, tzv. profylaktickou obuv. Nevhodná, nepadnoucí obuv je nejčastější příčinou vzniku defektů!
- Pravidelně kontrolujte chodidla, případně i obuv, zejména při snížené citlivosti nohou.
- Dbejte na pravidelnou hygienu a péči o nohy.
- Pravidelně nohy ošetřujte, ideálně medicinální pedikúrou určenou pro diabetiky.
- Vyhýbejte se poranění. Nechoďte bosi!
-Zahajte včas léčbu plísňových onemocnění kůže a nehtů či drobných poranění.
- Zanechte kouření.
- Dbejte na správnou kompenzaci cukrovky.
- Docházejte na pravidelná vyšetření rizik syndromu diabetické nohy u ošetřujícího diabetologa nebo na podiatrii
- V případě vzniku obtíží (otok, horečka, nehojící se defekt, změna barvy kůže, praskliny, nově vzniklé deformity...) ihned kontaktujte odborníky.





Autor: Vlaďka Svobodová

Další články z rubriky Zdraví

Invazivní meningokoková onemocnění jsou velmi závažná, nejúčinnější prevencí je vakcinace

V rámci Světového imunizačního týdne i v souvislosti s nedávným úmrtím devatenáctiměsíčního chlapce, který se nakazil bakterií Neisseria meningitidis skupiny B, znovu zdůrazňujeme význam a využití očkování. Batole, které podlehlo infekci, nebylo ...

SZÚ: Umělé povrchy hřišť či sportovišť mohou uvolňovat zdraví škodlivé látky

SZÚ upozorňuje subjekty, které pořizují pro dětská hřiště, sportoviště a další provozy umělé pryžové povrchy, na nutnost vyžadovat certifikaci výrobků ...

V loňském roce zaplatila VZP za léčbu hemofilie téměř miliardu korun

Hemofilie je vzácné dědičné onemocnění, které se projevuje poruchou srážlivosti krve. Vloni se s ním léčilo 1326 klientů VZP (dvakrát více mužů). Léčb ...

Téměř 590 tisíc klientů VZP se léčí s diabetem a jejich počet každoročně roste

V roce 2023 zaplatila pojišťovna za péči o klienty s diabetem bezmála 9,8 mld. korun, přičemž více než dvě třetiny nákladů připadly na úhradu léčivých ...

Cítíte acetonový zápach z úst? Co to znamená a jaké jsou příčiny?

Ucítili jste ve svém dechu zápach acetonu a přemýšlíte nad tím, co tento neobvyklý jev naznačuje o vašem zdraví? Tento specifický zápach není jen otáz ...

Doporučujeme



Sobota 4.5.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »