InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Hospodářská komora: žádná zásadní změna se v oblasti stavebního práva neuskuteční

10.02.2020
Nekoncepční, odporující dříve schválenému věcnému záměru, tezím i samotné podstatě důvodu rekodifikace, jsou změny, které v posledních dnech charakterizují práce ministerstva pro místní rozvoj na novém stavebním zákoně. Jejich implementace do připraveného komplexního návrhu bude znamenat jeho destrukci, a povede k faktickému neřešení současné špatné situace, respektive k jeho faktickému zhoršení.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Vytvoření dvou soustav obecních a státních stavebních úřadů s komplikovanými vztahy a vzájemným posíláním stanovisek, dalšího speciálního stavebního úřadu a zachování samostatné existence řady dotčených orgánů znamená destrukci návrhu nového stavebního zákona a celé koncepce jednotné státní stavební správy navržené po vzoru funkčních katastrálních úřadů. Ministerstvo tím rezignuje na vládou schválený a celou dobu společných prací prosazovaný princip 1 úřad - 1 řízení - 1 razítko. Právě ten byl základem snahy o zásadní zjednodušení, zrychlení a zkvalitnění stavebního práva.

Snaha politicky vyhovět všem odpůrcům reformy, kteří jsou za současný stav často spoluodpovědní, povede k faktickému neřešení, či dokonce zhoršení současné tristní situace stavebního práva. Skutečnou reformu nelze provést tak, že se vyhoví jejím nejhlasitějším odpůrcům a zakonzervuje se současný stav, který hájí. Odborně zpracovaný návrh tak zásadní reformy vyžaduje též politickou odvahu gesčního ministerstva a vlády, která se vytratila dříve, než byl návrh předložen Parlamentu.

Hospodářská komora se proti změnám návrhu oznámeným ministerstvem pro místní rozvoj bez jakékoli předchozí odborné diskuse ohrazuje. Od oznámených úprav se distancují také odborníci, kteří se na přípravě materiálu aktivně účastnili v rámci pracovních týmů. Kolegium ministryně pro místní rozvoj z 28. ledna tyto obavy nejen potvrdilo, ale naopak prohloubilo, a proti drolení zásadní legislativy se postavili téměř všichni členové kolegia. Změny jsou v rozporu též s připomínkami obou Nejvyšších soudů i samotného Úřadu vlády.

Ministryní Dostálovou oznámená dohoda s obcemi - učiněná jen z politických, nikoli věcných ani odborných důvodů - fakticky znamená, že se žádná zásadní změna v oblasti stavebního práva neuskuteční. "Od počátku bylo zřejmé, že takto zásadní reforma kromě politické vůle něco opravdu změnit vyžaduje také výdrž, odvahu a energii vysvětlovat nejen důležitost navržených změn, ale také jejich skutečný význam a reálný dopad. Bohužel dochází k neodbornému politickému zásahu do celé koncepce návrhu, a to způsobem, který jej devalvuje," říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Přes palubu tak byli hozeni všichni, kdo na skutečnou změnu čekali. A drolení komplexního návrhu v podobě dalších a dalších ústupků od té doby pokračuje jak na tržišti. "Výsledkem bude špatný návrh, pod kterým Hospodářská komora a její tým nechtějí a nemohou být podepsány," dodává Dlouhý.

Oznámené kompromisy jsou podle Komory jen abdikací na skutečnou změnu a ve skutečnosti znamenají jediné - zachování co nejvíce stávajících úřadů, jejich samostatných razítek a vytvoření nových vedle nich. Nadto oznámené změny jsou jen nepromyšleným výkřikem, který bude do stávající podoby zákona velmi obtížné, ne-li fakticky nemožné promítnout.

"Hrozí nebezpečí, že všechny problémy stávajícího neutěšeného, krizového stavu českého stavebního práva zůstanou zachovány, přijetí zákona se navíc velmi pravděpodobně odsouvá kamsi za rok 2024, a namísto všemi očekávaného zjednodušení dokonce vážně hrozí reálné zhoršení stavu pro každého občana, stavebníka, investora," doplňuje Dlouhý.

Z těchto důvodů se Hospodářská komora od dnešního dne nebude dále účastnit prací na rekodifikaci stavebního práva ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj. Činí tak ve jménu nejen své široké členské základny, podnikatelů, ale také všech dalších občanů, kteří již mnoho let legitimně očekávají od státu přislíbené zlepšení současného byrokratického a ostudného stavu.

Hospodářská komora chce nicméně stále věřit, že všichni odpovědní zváží důsledky těchto neodborných zásahů do ryze odborné problematiky a že bude možné věc napravit tak, aby odpovídala závazkům, které si tato vláda v souvislosti se zjednodušením stavebního práva v ČR dala.
Zdroj: Hospodářská komora ČR

Další články z rubriky Domácí

Koronavirus pozastavuje asijské investice nejen v Čechách, může se stát spouštěčem globální krize

Zastavení letů z Číny kvůli koronaviru, obecné omezení pohybu osob a také omezené fungování firem a úřadů pozastavuje realizaci investic v České republice. Jen poradenská společnost Moore Czech Republic eviduje několik asijských investic v řádu ...

ODS vítá rozhodnutí Ústavního soudu o lex Babiš

Martin Kupka: Ústavní soud rozhodl jasně - zákon platí pro všechny. I pro premiéra

Organizace Junior Achievement získala vysvědčení za úspěšný vzdělávací projekt

Školní vysvědčení si "vysloužila" i organizace Junior Achievement. Přes 9.000 studentů se prvním pololetí vzdělávalo v problematice podnikavosti, fina ...

Vláda podpořila návrh Ministerstva spravedlnosti zvýšit dlužníkům nezabavitelnou částku

Vláda v pondělí 17.2. schválila návrh Ministerstva spravedlnosti zvýšit tzv. nezabavitelnou částku. Dochází ke změně parametrů výpočtového vzorce pro ...

Nový zákon o realitním zprostředkování povede ke zkvalitnění práce všech makléřů na trhu

Nový zákon o realitním zprostředkování, který v lednu podepsal prezident a od února začíná platit, klade důraz především na vzdělání a kvalifikaci rea ...

DoporučujemeÚterý 18.2.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.