InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Babiš na návštěvě Turecka jednal s Erdoğanem o podpoře vzájemného obchodu

04.09.2019
Předseda vlády Andrej Babiš v doprovodu ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a podnikatelské delegace navštívil Turecko. Během jednání s nejvyššími představiteli státu včetně prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana představitelé české vlády akcentovali především ekonomická témata směřující k posílení vzájemné hospodářské spolupráce, ale řešili i otázky migrace, boje s terorismem či problém s dostavbou elektrárny Adularya.
Ilustrační snímek, Premiér Andrej Babiš | Foto Úřad vlády ČR
Předsedu české vlády na oficiální návštěvě Turecka přijal turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Hlavními tématy jednání byly rozvoj obchodní spolupráce obou zemí, spolupráce Turecka s Evropskou unií, boj proti terorismu a nelegální migraci.

"Jednání bylo velice přátelské, na čtyři oči jsme diskutovali téměř dvě hodiny. Shodujeme se v tom, že vzájemný obrat není dostatečný, cíl je 5 miliard dolarů. Co pro mne bylo překvapení, Turecko je druhá největší velmoc ve stavebnictví. U nás se staví a přivítali bychom turecké firmy," řekl Andrej Babiš po jednání.

Diskutovali také o řešení problémů, jimž čelí česko-turecký projekt výstavby elektrárny Adularya. "Česko má od Turecka de facto nabídku převzít celá aktiva nedokončeného projektu Adularya," dodal premiér.

Premiér Babiš jednal rovněž s předsedou tureckého parlamentu Mustafou Sentopem. Mezi tématy byly česko-turecká spolupráce na parlamentní úrovni, vzájemná obchodní spolupráce, migrace či zahraniční politika. "Shodli jsme se, že parlamentní diplomacie je důležitá. Bavili jsme se o politice, o celkové situaci v regionu a samozřejmě o migraci. O té jsme mluvili dlouze. Vyměnili jsme si názory ohledně možných řešení v Sýrii, Libyi, o migraci z Afriky. Pana předsedu jsem informoval i o situaci v Evropské unii, kde se teď skládá nová Evropská komise," shrnul jednání premiér Babiš.

Mezi hlavní témata opět patřila i hospodářská spolupráce obou zemí. "Oba jsme konstatovali, že máme velké rezervy v obchodu a že máme zájem navyšovat obrat. Ostatně, proto jsme sem hlavně přijeli. Se mnou je tu i silná ekonomická delegace významných českých firem," připomněl předseda vlády.

Předseda vlády společně s ministrem Havlíčkem jednali také s tureckou ministryní obchodu Ruhsar Pekcanovou. Vedle hledání možností posílení vzájemných obchodních vztahů řešili i aktuální problémy s dovozem turecké oceli do Evropské unie a s financováním problematického česko-tureckého projektu výstavby elektrárny Adularya. Součástí programu prvního dne oficiální návštěvy Turecka bylo i jednání představitelů hospodářských komor obou zemí za účasti členů vlád.

Premiér Babiš v doprovodu manželky Moniky také v Ankaře navštívil mauzoleum zakladatele novodobého tureckého státu a prvního tureckého prezidenta Mustafy Kemala Atatürka. Předseda vlády položil věnec k Atatürkově sarkofágu, podepsal se do pamětní knihy a navštívil Atatürkovo muzeum. Na zahradě velvyslance ČR v Ankaře pak společně s ministrem Havlíčkem vysadili památeční lípu.
Zdroj: Úřad vlády ČR

Další články z rubriky Domácí

Stát loni přispěl na odškodnění obětí trestných činů téměř 156 miliony korun

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových odvedl za rok 2019 na zvláštní účet Ministerstva spravedlnosti pro odškodňování obětí trestných činů příjmy z prodeje majetku pocházejícího původně z trestné činnosti částku 155 976 541 ...

Situace v Polsku a Maďarsku se zhoršila, upozorňují europoslanci

Diskuze představitelů EU se zástupci Polska a Maďarska zatím nevedla ke zlepšení v oblasti dodržování základních hodnot Unie v těchto státech, prohlás ...

S kybernetickým útokem se v roce 2018 setkaly dvě pětiny velkých firem v ČR

Bezmála polovina firem s 10 a více zaměstnanci v České republice má vlastní účet na sociálních sítích. Velkých firem jsou tři čtvrtiny. Za posledních ...

Potravinovou a materiální pomoc nejchudším osobám využilo více než 250 tisíc lidí

V Česku žije víc než 20 tisíc lidí bez domova a dalších 100 tisíc osob je bezdomovectvím ohroženo. Z aktuálního výzkumu vyplývá, že nejvyšší podíly os ...

Pitná voda má být novým ústavním zákonem nadřazená nad jiné zájmy

Ministerstvo zemědělství s odborníky zpracovalo návrh ústavního zákona na ochranu vody, který bude po zapracování finálních připomínek předložen parla ...

DoporučujemeÚterý 21.1.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.