InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

AČR: Skutečná radioaktivita a nepřátelská léčka. Na Liberecku proběhl neobvyklý výcvik chemiků

10.04.2024
Na současné hrozby a operace po aktivaci článku 5 Washingtonské smlouvy se zaměřilo nedávné cvičení libereckých chemiků. Za účasti více než stovky vojáků 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany a specialistů Univerzity obrany proběhlo na cvičišti chemického vojska Tisá i v areálech soukromých firem DIAMO a FUNCHEM a na letišti Hradčany.
Foto: acr.army.cz
"Hlavní úkolem byl odběr radioaktivních a chemických vzorků, který zajišťovaly speciální odběrové týmy. Ty podporovaly jednotky dekontaminace a radiačního a chemického průzkumu v reálných prostorech se skutečnou radioaktivní kontaminací," prozradil velitel cvičení kapitán Petr S. z 31. pluku.

Celkem byly nasazeny tři odběrové týmy a jedna rota chemické ochrany. Jako podpůrný prvek zde působily spojovací a rádiová družstva z obou praporů pluku, jejichž úkolem bylo zajistit spojení s nasazenými jednotkami, rozmístěnými na více místech v severních Čechách.

"Úzká spolupráce s libereckými chemiky je oboustranně výhodná. My poskytujeme expertízu, která je podložená hodinami práce ve specializovaných laboratořích. Díky tomu se kombinuje praktická činnost vojáků z Liberce s vědeckou prací na Univerzitě obrany. Zároveň odpovídáme na jejich dotazy a tím pomáháme prohlubovat znalosti vojáků na základních pozicích. Liberec nám naopak pomáhá s praktickým výcvikem studentů," uvedl nadporučík Erik R. z Univerzity obrany.

Cvičení reflektovalo současné hrozby


Jedním z úkolů bylo zasáhnout proti kolaborantovi, který hromadil munici a radioaktivní materiál a pokoušel se vytvořit improvizované radiologické zařízení. "Tento scénář testoval schopnosti jednotek reagovat na hrozby ve spolupráci s týlovými jednotkami v potenciálním konfliktu velkého rozsahu a vyžadoval důkladnou koordinaci mezi chemickým průzkumem a odběrovými týmy," vysvětlil jeden z cvičících vojáků.

V druhém případě šlo o klamnou operaci nepřítele, kdy objevená laboratoř na osvobozeném území měla posloužit k obvinění spojeneckých sil z produkce chemických zbraní. Tento úkol představoval komplexní výzvu, jak v oblasti chemického průzkumu a odběru vzorků, tak v oblasti analýzy získaných informací a poskytnutí správných závěrů a doporučení nadřízenému veliteli.

Při třetím úkolu musely jednotky dohledat a odebrat vzorky ze sestřelené rakety nepřítele s jadernou hlavicí. Sám o sobě náročný úkol byl o to těžší, že se odehrával v prostoru s přirozenou zvýšenou radioaktivitou. "To samozřejmě přidávalo na autentičnosti a intenzitě cvičení," vyzdvihl velitel cvičení. Na tomto scénáři musely spolupracovat odběrové týmy s družstvem radiačního a chemického průzkumu. Prvotní radiační průzkum provedlo toto družstvo z vozidla, úroveň kontaminace zjistil robot Orpheus-AC3. Dohledání rakety měla za úkol průzkumná skupina z odběrového týmu. Úkol byl podle velitelky odběrového týmu nadporučice Kateřiny S. náročný zejména kvůli koordinaci: "V místech s vysokým dávkovým příkonem se žádný voják nesmí zdržovat příliš dlouho. Proto se nám hodil robot. Samotný odběr vzorků z místa dopadu rakety zahrnoval i sběr informací o typu nosiče jaderné zbraně. Podle úkolu se nejednalo o jaderný výbuch, ale o sestřelenou raketu PVO s možnou jadernou hlavicí, proto bylo možné nějaké zpravodajské informace získat."

Scénář procvičil i péči o raněné v kontaminovaném prostředí.

Podle velitele cvičení kapitána Petra S. výcvik prověřil schopnost přizpůsobit se měnícím se scénářům a koordinovat úsilí s ostatními složkami armády. "Snažíme se cvičení co nejvíce přizpůsobit reálné situaci. Naštěstí k podobným scénářům v posledních desítkách let nedošlo, ale i tak musíme být připraveni. Při cvičení musejí "makat" nejen ti v nejnižších hodnostech, ale i praporčíci, a především nižší důstojníci. Proto se veškeré úkoly vydávaly formou bojového rozkazu," upřesnil s tím, že veškeré operace by dnes probíhaly v mezinárodním prostředí, proto se ke komunikaci používala výhradně angličtina.

Zdroj: Armáda ČR

Další články z rubriky Regiony

Uranový důl Bytíz na Příbramsku se dočká kompletní rekonstrukce

Náročná obnova a rekonstrukce areálu započala již v roce 2018, do této chvíle byla provedena řada dílčích kroků, jako například oprava střech a elektroinstalace. Celková rekonstrukce proto bude zahrnovat kromě kompletní opravy budovy ...

Průlom pro kulturu v Praze. Systém Evaluart vyhodnocuje data z kulturních akcí

Hlavní město má díky sběru dat podrobnější informace o kulturních akcích, může je tak nyní plánovat lépe. Systém Evaluart sbírá data o návštěvnících k ...

První temelínský blok po odstávce opět vyrábí elektřinu

Včera večer začal první temelínský blok vyrábět elektřinu. Operátoři ho k přenosové soustavě připojili po výměně části palivových souborů. Energetici ...

SPŠ Ostrov již zná své letošní novodobé Prokopy Diviše

Motivační program Prokopa Diviše pro školní rok 2023/24, který pro studenty elektro oborů z partnerských škol Skupiny ČEZ již poosmé vyhlásila ČEZ Dis ...

Dopravce Eznis Airways nabídne přímé lety z Prahy do Mongolska

Letiště Václava Havla Praha nabídne poprvé v historii pravidelné přímé lety do Ulánbátaru. Dopravce Eznis Airways bude do mongolské metropole létat od ...

DoporučujemeÚterý 18.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »