InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Czech Bison Counter 2024: Rukojmí s nastraženou výbušninou či teroristický útok v Plzni

09.04.2024
Jince - Poprvé s bezpilotními prostředky a poprvé všichni dohromady - specialisté 15. ženijního pluku v oblasti zneškodňování nástražných výbušných prostředků (C-IED - Counter Improvised Explosive Device) spojili své síly při cvičení Czech Bison Counter 2024. Během 54 hodin si ve výcvikovém prostoru Velcí u Jinců vyzkoušeli celou řadu situací z dané oblasti v celé své posloupnosti, od A až do Z.
Foto: acr.army.cz
"Naším hlavním záměrem bylo propojit jednotky ženijní podpory v oblasti C-IED všech tří praporů pluku s různými specializacemi, od EOD (Explosive Ordnance Disposal), MNT týmu (Manual Neutralisation Techniques), týmu pokročilého vojenského pátrání (AST - Advanced Search Team) až po týmy na uvolňování cest (RCP- Route Clearance Patrol) nebo WIT (Weapon Intelligence Team). Dosud byly výcviky zaměřeny především na činnost skupin nebo družstev, do jisté míry mezi nimi fungovala určitá rivalita. Při Czech Bison Counter vůbec poprvé fungují v organickém celku úkolového uskupení v počtu téměř 60 vojáků," přiblížil základní myšlenku cvičení jeho řídící kapitán Ondřej Tichý.

Zároveň dodal, že sekundárním záměrem bylo i vytvoření co nejreálnějšího scénáře. Díky němu si mohli především velitelé naplánovat strategii, zahájit postup a směřovat k dokončení úkolů bez tzv. operačních skoků neboli nuceného přerušení cvičení. "Poučili jsme se z loňského Bison Counter ve Španělsku, kde zasahující skupiny musely do určitého času skončit bez ohledu na to, v jaké fázi byl daný scénář. Tomu jsme se chtěli vyhnout, takže naši specialisté mohli pracovat bez jakéhokoliv přerušení. V rámci rozehry tak mohli všechno dělat stejně jako v reálné situaci, tzn. vytvořit uzávěry, domlouvat tzv. výbuchová okna, samotná činnost skupin při zásahu či nálezu musela vycházet ze standardních operačních postupů."

Poprvé bezpilotní prostředky


Vůbec poprvé se výcviku s nástražnými výbušnými prostředky zúčastnily také bezpilotní prostředky. "K dispozici jsme měli Vážku, tedy kvadrokoptéru, a pak Raven a Pumu, což jsou drony na křídlech. Raven vydrží ve vzduchu asi jednu hodinu a Puma i dvakrát déle, záleží také na klimatických podmínkách. Poskytujeme celkový obraz prostoru zájmu pro štáb, aby měl přehled o tom, kde se nachází jednotky, co dělají, a pomocí kvadrokoptéry můžeme pak zprostředkovat i nějaké detaily nástrah," popsal velitel družstva z 533. praporu bezpilotních systémů Prostějov rotný T. P.

Právě využití nových technologií kvitoval i velitel prohledávací operace nadrotmistr J. E. "Bezpilotní prostředky v zahraničních operacích, kterých jsem se zúčastnil, byly automatickou součástí podpory vojska. Jsem rád, že jsme se k ní dopracovali i my, jako ženijní vojsko. Pořád ale hledáme cesty, jak je využívat, protože ani moderní technologie nejsou všemocné. Jsou zde různá omezení, třeba při práci v lese apod., ale i tak odvedou velký kus práce."

Teroristický útok a unesený voják


Rozehra Czech Bison Counter vycházela ze současné mezinárodní situace. Areál bývalých kasáren obsadila skupina radikálních sympatizantů nepřátelských států, kteří zde chystali např. teroristický útok na civilisty při veřejné akci v Plzni a také unesli vojáka aliančních jednotek při přepadení zásobovacího konvoje. "Vojáci speciálních sil, kteří měli vojáka zachránit, zjistili, že je pod výbušnou nástrahou. Byli povoláni specialisté EOD s MNT kvalifikací, kteří dokázali hrozbu eliminovat a rukojmího zachránit. Další týmy propátrávaly okolí a zneškodňovaly IED u vjezdu na jediné přístupové komunikaci, aby se celé uskupení mohlo přesunout do prostoru rozmístění," popsal hlavní bod scénáře nadrotmistr P. E., vedoucí praporčík ženijní speciální roty 153. ženijního praporu a zároveň EOD specialista.

Ve druhé fázi postupovali cvičící dále podle původního plánu operace. "Vytipovali jsme objekty podle hrozby tak, abychom mohli provést systematickou bezpečnostní prohlídku celého areálu. Náročnost jednotlivých scénářů, tedy jednotlivých hrozeb, se hodně liší. Pro mě jako velitele je největší výzvou zajistit bezpečí svých lidí, tzn. odstraňovat hrozby tak, aby nebyly v ohrožení další zasahující týmy. Vzhledem k tomu, že vše řeším po vysílačce a pohyb jednotlivých skupin si zaznamenávám na plastické mapě, je občas náročné si vše správně srovnat v hlavě. I když je pravda, že bezpilotní prostředky a jejich online přenos z prostoru mi také hodně pomáhají," přiblížil náročnost koordinace celé operace řídící prohledávací operace nadrotmistr J. E.

V rámci Czech Bison Counter spolupracovalo dohromady 12 skupin z 15. ženijního pluku, za podpory dvou poradců pro vojenské pátrání z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely, družstva 533. praporu bezpilotních systémů a osádek zdravotnického zabezpečení z 13. dělostřeleckého pluku a 152. ženijního praporu. "Cvičení splnilo naše očekávání a můžeme říct, že připravilo EOD specialisty na certifikaci, která oficiálně proběhne v rámci cvičení Engineer Spirit v polovině tohoto roku," zhodnotil vůbec první ročník Czech Bison Counter náčelník Centra technické a informační podpory podplukovník Jan Štipčák.

Zdroj: Armáda ČR

Další články z rubriky Regiony

Průlom pro kulturu v Praze. Systém Evaluart vyhodnocuje data z kulturních akcí

Hlavní město má díky sběru dat podrobnější informace o kulturních akcích, může je tak nyní plánovat lépe. Systém Evaluart sbírá data o návštěvnících kulturních akcí z pokladních obchodních systémů a sebeevaluace. Data se dále analyzují, čímž vzniká ...

První temelínský blok po odstávce opět vyrábí elektřinu

Včera večer začal první temelínský blok vyrábět elektřinu. Operátoři ho k přenosové soustavě připojili po výměně části palivových souborů. Energetici ...

SPŠ Ostrov již zná své letošní novodobé Prokopy Diviše

Motivační program Prokopa Diviše pro školní rok 2023/24, který pro studenty elektro oborů z partnerských škol Skupiny ČEZ již poosmé vyhlásila ČEZ Dis ...

Dopravce Eznis Airways nabídne přímé lety z Prahy do Mongolska

Letiště Václava Havla Praha nabídne poprvé v historii pravidelné přímé lety do Ulánbátaru. Dopravce Eznis Airways bude do mongolské metropole létat od ...

Nové štítky na přejezdech posílí bezpečnost a pomohou v lepší identifikaci místa

Správa železnic začíná používat nové reflexní štítky s čísly přejezdů, které jsou lépe viditelné. V rámci pilotního projektu jimi osadí více než dvě d ...

DoporučujemePondělí 17.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »