InfoDnes.cz » Zpravodajství » Kultura

Ceny Anděl: Album roku nahráli November 2nd, do Síně slávy vstoupil Jiří Korn

31.03.2024
Praha - Česká hudební akademie udělila 30. března Ceny Anděl Coca-Cola 2023. Celkem bylo oceněno patnáct nahrávek a projektů. Nejlepší album nahráli November 2nd, do Síně slávy byl uveden Jiří Korn.
November 2nd završili svůj fenomenální comeback na scénu vítězstvím v Cenách Anděl Coca-Cola 2023. Jejich eponymní album plné rockové energie a soulového cítění vydali po dvanácti letech.

V kategorii Společný projekt zvítězili Viktor Sheen a Calin s albem Roadtrip. Skladba roku byla oceněna píseň Údolí včel z alba Anny K. Sólovou interpretkou roku se stala Pam Rabbit a sólovým interpretem David Koller.

Cenu Anděl za Objev získala Tereza Balonová za album Lampiony. Nejlepší klip vznikl ke skladbě Traps In My Feed producenta dné.

V žánrových cenách uspěla Anna Vaverková v kategorii Alternativa a elektronika, folkové album roku natočila Marie Puttnerová, jazzové trojice David Dorůžka, Robert Fischmann a Martin Novák, rockové thrashmetalová Exorcizphobia, rapové MC Gey a v kategorii Klasika akademie vyzdvihla nahrávku Martinů Voices.

Do síně slávy byl uveden Jiří Korn, který už přes padesát let patří mezi nejvýznamnější osobnosti české populární hudby.

Anděl: česká hudební cena


Anděl je prestižní česká hudební cena, kterou od roku 1997 uděluje Akademie populární hudby. Cena je symbolizována soškou anděla s rozepjatými křídly hrajícího na šalmaj, kterou vytvořil akademický sochař Jaroslav Róna.

Tato cena má bohatou historii a prošla několika změnami názvu. Původně byla v roce 1991 známá jako Výroční československé hudební ceny. Následně byly tyto ceny v letech 1992-1995 přejmenovány na Gramy a později v roce 1996 na Česká Gramy. V letech 1997 a 1998-2000 byly udělovány jako Ceny Hudební akademie, respektive Ceny Akademie populární hudby.

Ceny mohou získávat pouze protagonisté, kteří jsou občany České republiky nebo mají na jejím území trvalý pobyt. Jejich tvorba je také důležitým kritériem pro udělení ceny. Od roku 2019 je udělována také kategorie slovenské album roku, která je určena nahrávkám protagonistů ze Slovenska.

Autor: ID

Další články z rubriky Kultura

Rekordní ročník Rock for People přinesl kvalitní hudbu pro 40 tisíc návštěvníků

29. ročník Festivalu Rock for People uzavřel své brány po čtyřech dnech nabitého programu, který 40 tisícům fanoušků servíroval v hradecké Park 360. ...

Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě zve na výstavu Umění starého Orientu

Výstava předmětů orientálního původu ze sbírky Městského muzea Moravská Třebová, které ze svých cest po Indii, Barmě, Tibetu a Japonsku přivezl rodák ...

Výtvarník Nikl se vrací k malbě v nové výstavě na pardubickém zámku

Petr Nikl se po několika letech zaměřených na experimentální postupy vrací k tradiční štětcové malbě s obrazovou výstavou s názvem Náhradní tvář. Tato ...

Vlastivědné muzeum v Klatově otevřelo novou moderní stálou expozici

Zcela novou, atraktivní expozici dostalo Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech, které je příspěvkovou organizací Plzeňského kraje. Po tříletém ús ...

Australopithecus sediba v životní velikosti i tajuplná lidská hlava jménem Tsansa nově v Pavilonu Anthropos

BRNO - V měsíci červnu uplyne rok od otevření výstavy Když Brnem táhli mamuti - galerie Zdeňka Buriana v Pavilonu Anthropos. ...

DoporučujemePondělí 17.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »