InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Rady a tipy

Nakupujte dálniční známky pouze oficiální cestou, radí dTest

13.03.2024
Ceny se v mnoha odvětvích v posledních letech zvyšují. Od března tohoto roku si řidiči musejí připlatit také za dálniční známku, což je pro ně významnou změnou. Ceny za dálniční známky se totiž dvanáct let neměnily. Na internetu lze nalézt mnoho stránek, kde si lze elektronickou známku koupit, oficiální web je však pouze jeden.
Ilustrační snímek | Foto: ŘSD

Nové ceny dálničních známek


Chcete-li v České republice využívat dálnice a určité rychlostní silnice, neobejdete se bez dálniční známky. Poslední únorový den bylo možné naposledy koupit dálniční známku za nižší cenu, například roční známka tak vyšla řidiče na 1 500 korun. Mnoho řidičů této nabídky využilo, a nakoupilo dálniční známku v předstihu. Cena se totiž odvíjí od data nákupu, nikoliv od začátku platnosti. Počátek platnosti kuponu je přitom při nákupu možné odložit až o 30 dnů.

Od 1. března tohoto roku došlo ke zdražení dálničních známek, a tak zmíněnou roční známku řidiči nakoupí o 800 korun dráž, tedy za 2 300 korun. Zůstává také možnost zakoupit si 30denní a 10denní známku. I u těchto známek však došlo ke zdražení, poplatek za 30denní dálniční známku činí nyní 430 korun a za 10denní 310 korun. Novinkou je jednodenní dálniční známka, kterou si řidiči můžou pořídit za 200 Kč. "V daném případě se však nejedná o dálniční známku na 24 hodin, ale o dálniční známku na jeden kalendářní den," vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a dodává: "Dálniční známka vám tak bude platit pouze do půlnoci daného dne."

Pro automobily poháněné zemním plynem (CNG a LNG) platí zvýhodněná cena a řidiči těchto vozidel zaplatí přibližně 50 % z výše uvedených cen. U vozidel typu "plug-in hybrid", tedy hybridu do zásuvky, jsou ceny za dálniční známky ještě nižší a pohybují se kolem 25 % oproti ceně pro vozidla využívající standardní palivo.

Bez papírového kupónu na čelním skle


Vzhledem k tomu, že éra papírových známek již skončila, nedostanou již řidiči při nákupu elektronické dálniční známky papírový kupón, který by si nalepili na čelní sklo. Elektronickou dálniční známku lze koupit přes internet na oficiálním webu eDalnice.cz. "Na tomto webu si také snadno ověříte konec platnosti vaší současné dálniční známky," vysvětluje Eduarda Hekšová.

U nákupu přes internet je potřeba dávat si pozor na neoficiální prodejce dálničních známek. Například stránka czdalnice.cz svým vzhledem velmi připomíná oficiální web, což může kupujícího lehce zmást. Stránka czdalnice.cz sice ceny za dálniční známky uvádí stejné jako oficiální prodejce, avšak při nákupu vám bude naúčtován manipulační poplatek. Provozovatelé stránky czdalnice.cz uvádějí, že výnosy z manipulačního poplatku investují do projektu výsadby stromů.

Na internetu lze pak najít i jiné stránky nabízející dálniční známku o něco dražší než oficiální prodejce. Dražší dálniční známku odůvodňují provozovatelé stránek tím, že si k ceně přidávají tzv. zprostředkovatelské poplatky. Provozovatelé těchto stránek totiž tvrdí, že udělají práci za vás a dálniční známku vám vyřídí. Stejně tak jako na oficiálním webu však budete muset vyplnit SZP - nákup skrze zprostředkovatele vám tak odlehčí pouze peněženku, nikoliv práci. V minulosti se předražené dálniční známky objevovaly také v malých prodejnách na hranicích. Prodej těchto předražených dálničních známek tak cílil především na turisty, kteří přijížděli do České republiky.

A co osobní prodej?


Kromě portálu eDalnice.cz lze nakoupit dálniční známky oficiální cestou také na pobočkách České pošty a na čerpacích stanicích EuroOil. Při nákupu dálničních známek si nezapomeňte zkontrolovat, že jste zadali všechny údaje správně. U nákupu přes oficiální obchodní místa, tedy na pobočkách České pošty či na čerpacích stanicích Eurooil, můžete do 15 minut změnit špatně zadané údaje na daném obchodním místě. Na oficiálních obchodních místech mohou řidiči nakoupit dálniční známku také skrze samoobslužný kiosek. "Na jiných než oficiálních obchodních místech rozhodně nedoporučujeme nákupy provádět," uzavírá Eduarda Hekšová z dTestu.

Zdroj: dTest

Další články z rubriky Rady a tipy

Jaký šnekový dopravník vás podrží v každé situaci?

Řešíte dennodenně přepravu velkého množství materiálů či odpadů? Potřebujete co nejrychleji dopravit uhlí, obilí, kamení či třeba plasty z bodu A do bodu B? V tom případě pro vás máme několik tipů. Jak najít ideální šnekový ...

SVS: Pravidla pro cestování se zájmovými zvířaty do zahraničí

Období letních prázdnin a dovolených tráví řada občanů České republiky v zahraničí. Mnozí z nich se ani během této doby nechtějí nebo nemohou odloučit ...

SZÚ: Jak si chránit zdraví v tropických dnech?

Horké počasí může způsobit zdravotní potíže komukoliv, ale především jsou ohroženi lidé nad 65 let věku, děti do 4 let, těhotné, kojící či zvláště dro ...

Jak efektivně eliminovat prach?

Prach je prostě hrozný. Nejen, že je neestetický, ale u mnohých navíc vyvolává alergické reakce. Boj s ním se přitom zdá téměř nemožný. Sotva ho odstr ...

Jak na cestovní pojištění, radí dTest

S blížícím se létem narůstá počet lidí plánujících dovolenou. Ačkoliv již velká část z nich bude mít ubytování a dopravu zařízenou, je možné, že cesto ...

DoporučujemeSobota 22.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »