InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Premiér Fiala v Čáslavi: Členství v NATO je skutečnou zárukou naší bezpečnosti

12.03.2024
Premiér Petr Fiala dnes v doprovodu 1. náměstka ministryně obrany Františka Šulce a velitele Vzdušných sil AČR generálmajora Petra Čepelky navštívil 21. základnu taktického letectva. Hlavním úkolem zdejšího útvaru je s letouny JAS-39 Gripen a L-159 ALCA střežit vzdušný prostor České republiky i Severoatlantické aliance. ČR dnes slaví 25. výročí vstupu do NATO a budou to právě nadzvukové stroje z Čáslavi, které jej připomenou přeletem nad Prahou.
Foto: acr.army.cz
"Členství v NATO je skutečnou zárukou naší bezpečnosti. Jsem hrdý, že i díky naší armádě jsme velice platným členem a aktivně přispíváme ke kolektivní obraně," řekl předseda vlády a zmínil, že v posledních letech probíhá významná modernizace armády. Válka na Ukrajině podle něj ukazuje, že o bezpečnost se musí pečovat a do modernizace je nutné investovat.

Pozornost, kterou premiér a jeho vláda Armádě ČR, respektive obraně vlasti, věnuje, ocenil 1. náměstek ministryně František Šulc. Tuto podporu označil za naprosto nezpochybnitelnou, úctyhodnou a v dnešním světě, kvůli vysoké míře nejistoty, za naprosto nezbytnou. "Nejde jen o výdaje ve výši 2 procent HDP na obranu, ale i o podporu zásadních modernizačních projektů, jako je pořízení nových letounů F-35, které mají mít domovskou základnu právě v Čáslavi," konstatoval Šulc.

21. základna taktického letectva je vybavena 14 nadzvukovými víceúčelovými letouny JAS-39 Gripen, které v roce 2005 nahradily sovětské MiG-21. Na švédských strojích budou čeští piloti létat až do roku 2035, kdy je nahradí 24 amerických letounů 5. generace F-35.

Stěžejním úkolem základny je zajistit obranu a suverenitu vzdušného prostoru ČR a příhraničního prostoru sousedních států v rámci integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO. S letouny L-159 ALCA přispívají do tzv. Národního posilového systému protivzdušné obrany.

Pohotovost drží dvojice letounů JAS-39 Gripen po celý rok, 24 hodin denně. Pokud je vyhlášen signál ke vzletu, musí hotovostní letouny vzlétnout nejpozději do 15 minut. Znamení k ostrému vzletu, tzv. Alpha Scramble, vyhlašuje Mnohonárodní operační středisko vzdušných sil CAOC (Combined Air Operations Centre) v německém Uedemu. "Nejčastěji startujeme k nekomunikujícím letounům či letounům v tísni. Ročně se jedná zhruba o desítku zásahů," prozradil velitel základny brigádní generál Jaroslav Tomaňa.

Čáslavští jsou také pravidelně nasazováni v zahraničí v rámci mise Air Policing, kdy zajišťují ochranu vzdušného prostoru spojencům bez vlastního stíhacího letectva. Naposledy byli vysláni v roce 2022 do Pobaltí, kdy za půl roku uskutečnili téměř čtyři stovky letů včetně více než 40 ostrých k "němým" strojům. Tuto misi označili za dosud nejnáročnější v historii AP. Aktuálně se podílí na ochraně vzdušného prostoru Slovenska, které v závěru srpna 2022 ukončilo provoz ruských bitevníků MiG-29 a první dvě nové stíhačky F-16 převzalo teprve před několika dny.

Pro premiéra dnes byla připravena ukázka tzv. Tango Scramble, tedy signálu k cvičnému vzletu. Delegace Petra Fialy si rovněž zblízka prohlédla oba typy strojů v hangáru H5, kde se technici věnují přímé údržbě a provádějí i složité opravy a předepsané práce na letounech.

Zdroj: Armáda ČR

Další články z rubriky Regiony

Zámek v Lysicích láká na procházku obnovenou zahradou

BLANENSKO - Na začátku letošní návštěvnické sezóny byla po více jak dvouleté obnově otevřena veřejnosti zahrada na státním zámku v Lysicích na Blanensku. Její slavnostní otevření a prezentaci výsledku generální opravy za takřka 200 milionů korun si ...

Olomoucký podchod Pionýrská čeká kompletní oprava za 24 milionů korun

Podchod "Pionýrská" pod frekventovanou Brněnskou ulicí čeká kompletní rekonstrukce. Práce na opravě podchodu začínají v tomto týdnu, hotovo by mělo bý ...

Praha začíná aktivně řešit nedostatek zdravotníků

Závěry analýzy zaměřené na nedostatek lékařů ve vybraných oborech včera představila náměstkyně pražského primátora pro zdravotnictví Alexandra Udženij ...

Turistická sezóna je v plném proudu: pozor na létání s drony nad vodními plochami a pohyb u vodárenských nádrží

Povodí Ohře - Na celém našem spravovaném území udržujeme celkem 6 840 km vodních toků, 59 jezů a 22 velkých vodních nádrží, které svojí krásou lákají ...

DPMB spouští dvě interaktivní herní trasy v MHD, slaví tak 155 let své existence

Dopravní podnik města Brna (DPMB) před letními prázdninami spouští dvě interaktivní herní trasy. Zájemci si kromě cestování různými dopravními prostře ...

DoporučujemeSobota 22.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »