InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

České firmy hledají nové obchodní příležitosti v Chile a Uruguayi

11.03.2024
Do dvou zemí Jižní Ameriky zamířila o víkendu podnikatelská mise Svazu průmyslu a dopravy ČR. Zástupci celkem 30 českých firem či institucí pod vedením viceprezidenta SP ČR Radka Špicara a člena představenstva Petra Jonáka doprovází do Chile a Uruguaye ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu na jeho oficiální návštěvě. Čeští exportéři se v Jižní Americe pokusí navázat nové obchodní vztahy zejména v oblasti energetiky, environmentálních technologií nebo digitalizace.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Chile a Uruguay jsou pro české firmy perspektivními trhy. Obě země se už vymanily z hospodářských potíží způsobených pandemií koronaviru a jejich ekonomiky jsou na vzestupu. "Oba státy, které navštívíme, jsou navíc otevřené zahraničnímu obchodu. S Chile má Evropská unie dokonce uzavřenou dohodu o volném obchodu, v jejímž rámci se uskutečňuje více než 98 % veškeré obchodní výměny bezcelně. Pro naše firmy představuje tato mise skvělou příležitost, jak proniknout na nové trhy," říká Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, který delegaci podnikatelů vede.

"Chile je po Mexiku a Brazílii třetím nejvýznamnějším exportním trhem pro Českou republiku v celém regionu Latinské Ameriky. Spolu s Uruguayí se jedná o malé otevřené ekonomiky, které v maximální možné míře odstraňují překážky obchodování s ostatními státy. Naším cílem je toho využít a co nejvíce usnadnit vstup českých firem na jejich trh," říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: "Velký potenciál vidím především v oblasti informačních technologií a digitalizaci, energetice a udržitelných technologiích. Jednat budu s klíčovými představiteli obou zemí jak o podpoře stávajících projektů, tak o vyhledávání nových příležitostí pro naše firmy."

Během necelého týdne v Jižní Americe čekají české exportéry obchodní schůzky se zástupci místních firem a asociací, které podnikají v oblasti obnovitelných zdrojů energie, vodíku nebo cirkulární ekonomiky. V chilském Santiagu se účastníci mise můžou těšit i na byznys fórum se zástupci zdejších podnikatelů a také na prohlídku Národního energetického centra. V uruguayském Montevideu pak mimo jiné navštíví dva technologické parky.

"Pro naše exportéry jsme během celého týdne připravili nabitý program plný obchodních schůzek a setkání. Věřím, že všichni účastníci tento čas využijí maximálně efektivně a podaří se jim v obou zemích navázat zajímavé kontakty. Za Svaz průmyslu navíc v Santiagu i Montevideu hodláme podepsat memorandum o spolupráci s místními partnerskými asociacemi, díky čemuž by se tu mohly české firmy v budoucnu mnohem lépe prosadit," doplňuje Petr Jonák, člen představenstva SP ČR.

EXPANDOVAT DO JIŽNÍ AMERIKY CHTĚJÍ ZAVEDENÉ FIRMY I START-UPY


Mezi třicítkou firem a institucí, které ministra do Chile a Uruguaye doprovází, najdeme zavedené české značky, ale i zástupce start-upů či Univerzity Karlovy. "Moc nás těší, že digitální ekonomika má i díky Asociaci pro aplikovaný výzkum v IT na této misi místo. Chile a Uruguay jsou dvě ze tří ekonomicky nejvyspělejších zemí Jižní Ameriky a především Chile systematicky podporuje technologické start-upy. Těšíme se na šanci prezentovat činnost našich členů a pomoct jim zprostředkovat vstup na trh v zajímavém a rozvíjejícím se regionu. Stejně zajímavé bude i získat informace o činnosti místních firem a institucí, které bude možné aplikovat v Česku," vysvětluje Jaromír Hanzal, ředitel Asociace pro aplikovaný výzkum v IT.

V oblasti digitálních technologií bude chtít zaujmout chilské a uruguayské partnery i společnost Recombee. "Recombee je robustní produkt v oblasti AI personalizace, který se dnes může pyšnit celosvětovým dosahem. Velkou radost nám přináší zájem o náš produkt z různých koutů světa, zejména ze Severní Ameriky. Jižní Amerika pro nás otevírá nové horizonty a přináší zajímavé příležitosti pro expanzi. Jsme hrdí, že můžeme být součástí tohoto dynamického odvětví a zároveň reprezentovat Českou republiku jako zemi, která jde technologickému pokroku naproti," říká Gabriela Takáčová, Co-founder & Chief Business Officer společnosti Recombee.

Své zákazníky bude chtít během cesty najít i advokátní kancelář bpv Braun Partners. "Rádi bychom nabídli spolupráci a zejména právní poradenství společnostem, které plánují směřovat své obchodní cíle do regionu střední a východní Evropy. Zahraniční investory dokážeme provést celým investičním procesem, zejména v oblasti energetiky, strojírenství a surovin. Jsme připraveni stát se partnerem tamních firem na cestě k úspěchu v podnikání ve střední a východní Evropě," vysvětluje Robert Matas, partner mezinárodní advokátní kanceláře bpv Braun Partners.

SVAZ PRŮMYSLU POMÁHÁ EXPORTÉRŮM UŽ PŘES 30 LET


Podnikatelské mise v doprovodu vysokých představitelů státu organizuje Svaz průmyslu a dopravy ČR již od roku 1993. Od té doby Svaz uspořádal celkem 225 podnikatelských misí do více než stovky zemí světa, během kterých pomohl více než 5 200 českých firem a podnikatelů. V letošním roce plánuje Svaz průmyslu vzít exportéry například ještě do Severní Makedonie a Albánie, Zambie, USA nebo Kanady.

Zdroj: SP ČR

Další články z rubriky Ekonomika

Úřad spouští novou kampaň proti kyberšmějdům

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se spojuje s policií a bankami (ČBA) v boji proti kybernetickým podvodníkům. Jejich společná osvětová kampaň "Velké odhalení" učí, jak se bránit proti rostoucímu trendu kybernetických ...

Příprava na sdílení elektřiny pokračuje. Vyhláška o měření elektřiny jde na Legislativní radu vlády

V druhé polovině letošního roku se spustí sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky. Detaily celkového řešení stanovuje vyhláška o měření elektři ...

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 %, říká analýza

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun ...

Česká vláda schválila regulaci trhu s kryptoaktivy včetně dohledu ČNB

Vláda včera schválila návrh zákona o digitálních financích, který předložilo Ministerstvo financí. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie ...

Díky jednotným podmínkám budou stavební výrobky na českém trhu bezpečnější a kvalitnější

Na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu schválila vláda návrh novely o stavebních výrobcích. Jejím cílem je zajistit, aby všechny stavební výrobky pr ...

DoporučujemePondělí 22.4.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »