InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Věnujte pozornost penězům, abyste poznali padělky, upozorňuje ČNB

06.03.2024
3 539 českých bankovek a mincí v celkové hodnotě 5,648 milionů Kč označila loni za padělek Česká národní banka (ČNB). Nejvíc jich, stejně jako v minulosti, bylo v Praze, a to 1 019. Následovaly Klatovy s 298 padělky a Karlovy Vary s 273 falešnými penězi. Víc než mince se padělaly bankovky, zvýšil se i počet nepravých dvacetikorun. Meziročně ČNB zadržela o 2 419 padělků víc.
Foto: cnb.cz
V roce 2023 zadržela Česká národní banka celkem 3 539 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Z tohoto počtu bylo 2 146 kusů bankovek a 1 393 kusů mincí.

"České bankovky a mince jsou velmi dobře chráněné před možností padělání a jejich ochranné prvky plní svou bezpečnostní funkci velmi dobře," říká členka bankovní rady Karina Kubelková, která dohlíží na činnost sekce peněžní České národní banky.

Padělané bankovky


ČNB v roce 2023 označila za padělek 2 135 kusů českých bankovek v celkové hodnotě 5,6 milionu Kč. Ve víc než polovině případů se jednalo o dvoutisícikoruny (57 %), následovaly pětitisícikoruny (28 %) a tisícikoruny (9 %).

Nejvíc, osm z deseti falešných bankovek (1 728 kusů), experti ČNB zařadili do 4. stupně nebezpečnosti z celkem pětistupňové škály (hodnotí se jako ve škole, tj. 5 je nejhorší). Takové padělky buď vůbec neměly ochranné prvky nebo je neuměle napodobovaly. Následovaly bankovky s chybnou orientací líce a rubu, jednobarevné či jednostranné kopie. Těchto bankovek patřících do 5. stupně nebezpečnosti loni ČNB zadržela celkem 395.

ČNB zadržela také 11 pozměněných bankovek, tedy pravých peněz upravených na vyšší číselnou a/nebo slovní hodnotu. V pěti případech šlo o stokoruny, ve třech o dvousetkoruny, 2x se zachytila pozměněná tisícovka a 1x bankovka v nominální hodnotě 500 Kč. Také v případě pozměněných bankovek se vždy se jednalo o nepříliš kvalitní zpracování.

"Lidé si sami mohou snadno ověřit pravost svých bankovek ve třech krocích: bankovky se dotknout, podívat se na ni proti světlu a sklopit ji. Rozdíl mezi bankovkovým papírem vyrobeným z bavlny a tím běžným kancelářským, na kterém bývají padělky zpravidla tištěny, lze poznat již při uchopení bankovky do ruky," popisuje, jak poznat padělky, členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková a doplňuje: "Pravá bankovka je navíc vytištěná více tiskovými technikami, mezi kterými je i hlubotisk, proto nikdy není zcela hladká na dotek. Pohledem proti světlu je u pravých bankovek viditelný vodoznak, ochranný okénkový proužek a soutisková značka. Při sklopení pravé bankovky lze vidět několik opticky proměnlivých barevných prvků."

Padělané mince


ČNB v roce 2023 zadržela 1 393 dvacetikorun v celkové hodnotě 27 860 Kč. Padělek lze rozeznat ražbou reliéfu, která se od středu k okrajům mince zhoršuje. Hrana padělaných dvacetikorun je zvlněná a mince má na hraně zřetelné rýhy. Jedná se o kvalitní padělky mincí české měny.

Napodobeniny


ČNB v roce 2023 zadržela také 1 033 napodobenin bankovek a mincí. Šlo například o divadelní a filmové rekvizity, reklamní a upomínkové předměty, učební pomůcky, poukázky na slevy ze zboží a služeb aj. Tedy kopie peněz, které se nevyráběly kvůli uvedení do oběhu.

Padělky zahraničních měn


Loni ČNB v Česku zachytila také 766 kusů padělaných a pozměněných zahraničních bankovek a mincí. Nejčastěji se jednalo o falešná eura (525 kusů) a americké dolary (238 kusů). Padělky eur byly většinou ve 3. stupni nebezpečnosti, padělky dolarů většinou ve 2. stupni nebezpečnosti. Obecně se falešné zahraniční peníze dlouhodobě vyznačují vyšší kvalitou zpracování.

Padělání peněz i úmyslné uvedení do oběhu je trestné. Podezřelými bankovkami a mincemi nelze platit a je nutné je odevzdat Policii ČR nebo bankám, které zajistí předání ČNB k analýze pravosti. Lidé mají právo peníze, o kterých se domnívají, že jsou o falešné, odmítnout převzít. Padělky se totiž zadržují bez náhrady.

Zdroj: ČNB

Další články z rubriky Ekonomika

Úřad spouští novou kampaň proti kyberšmějdům

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se spojuje s policií a bankami (ČBA) v boji proti kybernetickým podvodníkům. Jejich společná osvětová kampaň "Velké odhalení" učí, jak se bránit proti rostoucímu trendu kybernetických ...

Příprava na sdílení elektřiny pokračuje. Vyhláška o měření elektřiny jde na Legislativní radu vlády

V druhé polovině letošního roku se spustí sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky. Detaily celkového řešení stanovuje vyhláška o měření elektři ...

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 %, říká analýza

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun ...

Česká vláda schválila regulaci trhu s kryptoaktivy včetně dohledu ČNB

Vláda včera schválila návrh zákona o digitálních financích, který předložilo Ministerstvo financí. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie ...

Díky jednotným podmínkám budou stavební výrobky na českém trhu bezpečnější a kvalitnější

Na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu schválila vláda návrh novely o stavebních výrobcích. Jejím cílem je zajistit, aby všechny stavební výrobky pr ...

DoporučujemePondělí 22.4.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »