InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Město Beroun zavádí automatickou kontrolu parkování pomocí monitorovacího auta

04.03.2024
Od března začnou Berouňáci ve městě potkávat nové monitorovací auto. To bude kontrolovat, jestli mají řidiči zaplacené parkování na placených parkovištích, ale i platnost tzv. parkovacího oprávnění na modrých zónách.
Foto: mesto-beroun.cz
Tato novinka přichází se změnou celého systému kontroly parkování. Monitorovací vůz zefektivní kontrolu parkování, což pomůže městským strážníkům a uvolní jejich kapacitu ve prospěch důležitějších úkolů. Platnost karet z loňského roku byla prodloužena do 15. 2. 2024, z důvodu registrace do nového systému, kdy budou oprávnění vydávána na časový úsek 1 rok, nikoli na kalendářní rok, jako doposud. Novinkou je, že lidé už pro tento rok nedostanou fyzickou parkovací kartu, vše bude vedeno v automatizovaném systému. Ještě v letošního roce je v plánu spustit podání žádosti online.

Platnost karet z roku 2023 byla prodloužena do 15.2 2024. Díky tomu měli Berouňáci dostatek času na podání žádosti o obnovu parkovací oprávnění. Během letošního roku bude spuštěn online systém, lidé tak budou moci požádat o prodloužení parkovacího oprávnění z pohodlí domova. Klíčovým prvkem pro kontrolu parkovacího pořádku je pouze registrační značka vozidla, která bude zanesena přímo v systému. Nebude už tedy nutné vydávat parkovací karty.

"Díky automatizaci se výrazně zvýší efektivita kontrol správného parkování. Monitorovací vůz opakovaně během dne pokryje násobně větší území, než jsme mohli s našimi zdroji doposud zvládnout. Tím se našim strážníkům trochu uvolní ruce a budeme se moct více soustředit na ostatní práci," řekl velitel Městské policie Beroun Alexandr Scherber.

Tento systém funguje ve všech větších městech. Monitorovací vůz bude vybaven kamerovým systémem, který načte registrační značku, ale i celé vozidlo. Zároveň pořídí fotodokumentaci dopravního značení pro zhodnocení, jestli je vůz zaparkován dle předpisů. Policie následně data z monitorovacího systému vyhodnotí, a poté bude vyřízení přestupků řešeno automaticky. Pokuty bude možné platit převodem na účet uvedený v poučení, odpadne tak starost s placením na okénku Městské policie. Kromě kontroly parkování v modrých zónách a na parkovištích, bude systém schopný odhalit i drobné přestupky, jako třeba parkování na zákazu stání.

"V březnu bude spuštěn měsíční testovací provoz monitorovacího auta, kdy bude probíhat kontrola funkčnosti systému a například se doladí i jeho trasa. Jedná se o prověřený systém, který funguje několik let ve velkých městech. Proto předpokládáme bezproblémové zprovoznění. Jsme ale připraveni řešit jakýkoliv zádrhel," dodal místostarosta Michal Mišina.

Monitorovací vůz bude kontrolovat zaparkovaná vozidla i několikrát denně. Významně se tak rozšíří rozsah kontroly parkování ve městě. Systém zároveň zpracuje větší množství dat a zvýší celkovou efektivitu kontroly. Při každém průjezdu zkontroluje auto úsek dvakrát za sebou, ve zhruba pěti až deseti minutových intervalech.

"Stále více Berouňáků nás navíc oslovuje s rozšířením modrých zón. Díky modernímu monitorovacímu systému, tak budeme moc rozšířit zóny do míst, kde je Berouňáci potřebují nejvíce," doplnil Mišina.

Cílem je omezit parkování příměstských aut ve městě a motivovat řidiče k využití záchytných parkovišť. Příměstští si mohou vybrat z několika parkovišť, například P+R pod dálničním mostem nebo Na Podole, parkovací dům U Černého koně, případně některé z dalších parkovišť ve městě. V souvislosti s rozvojem parkovacích míst a rozšiřováním modrých zón, město také usiluje o lepší dopravní obslužnost MHD a hromadné dopravy z okolních obcí, včetně zapojení například sdílených kol.

Budoucí rozšíření modrých zón nepočítá se zdražením cen parkovacího oprávnění pro rezidenty za první vozidlo. Cena nadále zůstává na 360Kč za celý rok, což představuje ani ne korunu za den. "Tuto položku nejde chápat jako poplatek za parkování, ale za výsadu, že v dané zóně nebude parkovat nikdo, kdo nemá oprávnění," uzavřel Mišina.

Zdroj: Město Beroun

Další články z rubriky Regiony

Průlom pro kulturu v Praze. Systém Evaluart vyhodnocuje data z kulturních akcí

Hlavní město má díky sběru dat podrobnější informace o kulturních akcích, může je tak nyní plánovat lépe. Systém Evaluart sbírá data o návštěvnících kulturních akcí z pokladních obchodních systémů a sebeevaluace. Data se dále analyzují, čímž vzniká ...

První temelínský blok po odstávce opět vyrábí elektřinu

Včera večer začal první temelínský blok vyrábět elektřinu. Operátoři ho k přenosové soustavě připojili po výměně části palivových souborů. Energetici ...

SPŠ Ostrov již zná své letošní novodobé Prokopy Diviše

Motivační program Prokopa Diviše pro školní rok 2023/24, který pro studenty elektro oborů z partnerských škol Skupiny ČEZ již poosmé vyhlásila ČEZ Dis ...

Dopravce Eznis Airways nabídne přímé lety z Prahy do Mongolska

Letiště Václava Havla Praha nabídne poprvé v historii pravidelné přímé lety do Ulánbátaru. Dopravce Eznis Airways bude do mongolské metropole létat od ...

Nové štítky na přejezdech posílí bezpečnost a pomohou v lepší identifikaci místa

Správa železnic začíná používat nové reflexní štítky s čísly přejezdů, které jsou lépe viditelné. V rámci pilotního projektu jimi osadí více než dvě d ...

DoporučujemePátek 14.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »