InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Česko se prezentovalo na největším dánském veletrhu Ferie for Alle

04.03.2024
Vysoký počet rezervovaných zájezdů a ochota utrácet za letní dovolenou víc než dřív. To jsou aktuální cestovatelské tendence Dánů. Do Česka jich loni přijelo 109 110 a v průměru zde strávili 3,84 dne. I to zaznělo na největším veletrhu cestovního ruchu v Dánsku Ferie for Alle (Dovolená pro každého), na kterém CzechTourism zajistil prezentaci Česka. Už 26. ročník této vyhledávané skandinávské akce letos navštívilo bezmála 56 tisíc lidí.
Foto: kr-ustecky.cz
Počet Dánů, kteří se rozhodli strávit dovolenou v Česku, byl loni druhý nejvyšší za posledních 10 let. Více jich bylo už jen v roce 2019, kdy ČR navštívilo 114 471 občanů Dánska.

"Rekordní čísla jsme v tomto ohledu zaznamenali také během loňských letních měsíců, kdy do České republiky dorazilo v průběhu tohoto ročního období o 20 % více Dánů než před covidem. Viditelným trendem v jejich dovolenkových preferencích je pak snaha prodloužit si léto. Což dokazuje fakt, že jich v loňském září přijelo do Česka v meziročním srovnání nejvíce od roku 2014," říká ředitel České centrály cestovního ruchu - CzechTourism František Reismüller a dodává: "Dánové cestují do Česka zpravidla letecky nebo autem. Jejich nejčastějším cílem je Praha, zhruba 30 % z nich pak míří do dalších regionů. V celkovém průměru se u nás zdrží 3,84 dne, přičemž v regionech se délka jejich pobytu pohybuje kolem 4-5 dnů."

Jak už zaznělo, Dánové (zejména v letních měsících) nejčastěji míří do Prahy. Ovšem v zimě, kdy chtějí v tuzemsku aktivně strávit dovolenou na českých horách, se situace mění a výrazně roste podíl regionů. Těmi nejnavštěvovanějšími jsou Královéhradecký, Ústecký, Karlovarský a Jihomoravský kraj.

Jednou z aktuálních tendencí cestovního ruchu je rostoucí obliba cestování vlakem. Jde o moderní udržitelný způsob dopravy, což je pro turismus ohleduplný vůči životnímu prostředí klíčové. A právě severské země v tomto ohledu udávají směr.

"S ohledem na stále aktuálnější téma udržitelného cestování a v návaznosti na přímé vlakové spojení mezi Prahou a Flensburgem, který se nachází na německo-dánské hranici, plánujeme i pro letošní rok aktivity propagující cestování tímto dopravním prostředkem. Zároveň se v rámci podpory udržitelnosti zaměříme na propagaci pěší a cyklo turistiky prostřednictvím press tripů pro největší dánská média i advetoriálů. Budeme se věnovat též propagaci golfu, který se Skandinávci dlouhodobě komunikujeme," doplňuje ředitelka zahraničního zastoupení CzechTourism pro Skandinávii a Finsko Lucie Vallin.

Pro lákání turistů z Dánska do Česka je klíčový právě Ferie for Alle, který proběhl koncem února v dánském MCH Messecenter Herningu. Na letošním ročníku se ve 13 výstavních halách příchozím prezentovalo téměř 580 vystavovatelů. Jednotlivé sekce byly tematicky rozděleny do pěti kategorií: Camping/karavany, Golf, Dánsko (DCR), Outdoor a zahraniční dovolená. Pro návštěvníky byl připraven bohatý doprovodný program. O tom, že bylo z čeho vybírat, svědčí i velmi vysoké počty prodaných pobytů a zájezdů. Z nepřeberné nabídky mohli lidé vybírat a čerpat inspiraci, jak strávit dovolenou. Velmi vysoké prodeje a spokojenost s tržbami potvrzují např. Bravo Tours, ale i další významní touroperátoři.

Svůj stánek měla na místě i Česká republika. Kromě zástupců CzechTourism u něj byli návštěvníkům k dispozici reprezentanti Hotelu Aquapark Špindlerův Mlýn, města Brno, Centrály cestovního ruchu - Jižní Morava, Karlovarského a Ústeckého kraje. Atraktivitu českého pointu po celou dobu konání veletrhu podpořila též ochutnávka karlovarských oplatků a piva z žateckého chmelu, kterou uspořádal Chrám Chmele a Piva.

Zdroj: CzechTourism

Další články z rubriky Ekonomika

Ve třech výzvách MPO je pro podnikatele připravena jedna miliarda korun na podporu výzkumu, vývoje a inovací

Ministerstvo průmyslu a obchodu podpoří malé a střední podniky a start-upy prostřednictvím třech nových výzev: Partnerství znalostního transferu, Spolupráce - klastry a Proof of Concept. Výzvy podpoří projekty, které spojují firmy a vědecké ...

Evropský parlament schválil reformu trhu s elektřinou

Europoslanci ve čtvrtek přijali reformu, která má stabilizovat, zlevnit a udržitelnější trh s elektřinou v Evropské unii. Právní předpisy, které byly ...

Ministerstvo zemědělství otevřelo příjem žádostí o dotace pro tento rok

Ministerstvo zemědělství otevřelo příjem žádostí o dotace pro tento rok prostřednictvím Jednotné žádosti, která zahrnuje jak žádosti o přímé platby, t ...

Česká ekonomika se vrací k růstu

Česká ekonomika letos podle nové predikce Ministerstva financí vzroste o 1,4 % a v příštím roce její růst zrychlí na 2,6 %. Inflace se po většinu roku ...

SP ČR: Česko musí zatraktivnit daňové odpočty na výzkum a vývoj

Ekonomika České republiky musí dostat nový impuls a posunout se k vyšší přidané hodnotě. Ve vyspělých zemích OECD sázejí v podpoře čím dál více na daň ...

DoporučujemeSobota 13.4.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »