InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

AČR: Do Jinců se vrací ostrá střelba z děl. Armáda ušetří a zefektivní výcvik

01.03.2024
Od 1. ledna 2025 obnoví dělostřelci na posádkovém cvičišti Jince bojové střelby z děl. Stane se tak po necelých deseti letech od zrušení Vojenského újezdu Brdy. Armáda ČR navyšuje počty míst pro tyto formy výcviku kvůli nově zaváděným zbraňovým kompletům, potřebě intenzivnější přípravy vojáků profesionální armády i aktivní zálohy a snížení nákladů na přesuny jednotek a přepravu těžké bojové techniky do jiných výcvikových prostorů.
Foto: acr.army.cz
Bojové střelby z děl na jineckém posádkovém cvičišti povolil náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka výjimkou z předchozího nařízení. Ze samohybných houfnic 152 mm vz. 77 DANA se tak zde začne střílet od 1. ledna 2025, z nových děl ráže 155 mm Caesar 8x8 CZ o rok později.

Velitel 13. dělostřeleckého pluku plukovník Jan Cífka změnu kvituje i z logistických důvodů: obsluhy děl budou moci cvičit na domácí půdě a nebudou muset jezdit s technikou stovky kilometrů daleko.

"V roce 2015 došlo ke zrušení Vojenského újezdu Brdy, a tím i možnosti provádět zde bojové (ostré) střelby. Dělostřelectvo a minometné jednotky musely za výcvikem jezdit na Hradiště či Libavou, což bylo jednak ekonomicky velmi nákladné, a také komplikované z hlediska koordinace s ostatními armádními útvary," vysvětluje Cífka. Chtějí-li nyní dělostřelci cvičit střelby s houfnicemi DANA, musí je na místo dopravit po železnici. "To celý proces neúměrně komplikuje, prodlužuje a samozřejmě prodražuje," dodává.

Obnovení bojových střeleb na tamním cvičišti přesto není úplnou novinkou, minometné jednotky mechanizovaných brigád zde ostře střílí z minometů již čtyři roky - rovněž na základě výjimky udělené v dubnu 2019.

Povolení využívat prostory posádkového cvičiště 13. dělostřeleckého pluku pro obsluhy houfnic DANA a aktivní zálohy pluku bude platit od 1. ledna 2025. V roce 2026 Dany nahradí houfnice 155 mm CAESAR 8x8 CZ.

"V Brdech budeme moci cvičit častěji, ušetříme finanční prostředky a přípravu zefektivníme. Jsem si vědom toho, že střelby vyvolají u obyvatel okolních obcí různé reakce, ale v dnešní době a zhoršené bezpečnostní situaci je žádoucí takto koncipovat přípravu jednotek. Celá Armáda ČR včetně dělostřeleckých jednotek musí být stoprocentně připravená, což bez plnohodnotného výcviku nelze zajistit," zdůrazňuje Cífka. Výcvik na simulátorech dělostřelci podle něj provádět nemohou, protože je u stávajících houfnic nemají k dispozici.

Střelba z děl bude prováděna maximálně o velikosti baterie, to znamená nejvýše z osmi děl. Při každých střelbách bude prostor uzavřen a na hlavních komunikacích vedoucích do výcvikového prostoru budou závory s kontrolou průjezdů.

Plán a rozpis střeleb dostávají dotčené obce do datových schránek a pluk vše zveřejňujeme na svých webových stránkách (13dp.army.cz). Veřejnost je tak plně a včas informována. V budoucnu budou zřízeny ještě další komunikační kanály, které budou aktualizovány společně s dotčenými subjekty. Aby byl dopad na místní obyvatele co nejmenší, budou se vojáci podle Cífky snažit výcvik omezit pouze na pracovní dny, a to od úterý do čtvrtka, na dobu od 9 do 22 hodin.

Zdroj: Armáda ČR

Další články z rubriky Regiony

Průlom pro kulturu v Praze. Systém Evaluart vyhodnocuje data z kulturních akcí

Hlavní město má díky sběru dat podrobnější informace o kulturních akcích, může je tak nyní plánovat lépe. Systém Evaluart sbírá data o návštěvnících kulturních akcí z pokladních obchodních systémů a sebeevaluace. Data se dále analyzují, čímž vzniká ...

První temelínský blok po odstávce opět vyrábí elektřinu

Včera večer začal první temelínský blok vyrábět elektřinu. Operátoři ho k přenosové soustavě připojili po výměně části palivových souborů. Energetici ...

SPŠ Ostrov již zná své letošní novodobé Prokopy Diviše

Motivační program Prokopa Diviše pro školní rok 2023/24, který pro studenty elektro oborů z partnerských škol Skupiny ČEZ již poosmé vyhlásila ČEZ Dis ...

Dopravce Eznis Airways nabídne přímé lety z Prahy do Mongolska

Letiště Václava Havla Praha nabídne poprvé v historii pravidelné přímé lety do Ulánbátaru. Dopravce Eznis Airways bude do mongolské metropole létat od ...

Nové štítky na přejezdech posílí bezpečnost a pomohou v lepší identifikaci místa

Správa železnic začíná používat nové reflexní štítky s čísly přejezdů, které jsou lépe viditelné. V rámci pilotního projektu jimi osadí více než dvě d ...

DoporučujemePátek 14.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »