InfoDnes.cz » Zpravodajství » Kultura

Český rozhlas Brno oslaví v září 100 let, posluchači se mohou těšit na mnoho zajímavých pořadu

15.02.2024
Český rozhlas Brno si v letošním roce připomene významné výročí. Dne 1. září 2024 uplyne přesně 100 let od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání v Brně a na Moravě. U příležitosti jubilea brněnské studio Českého rozhlasu nabídne speciální pořady ve vysílání, bohatý program pro veřejnost i zajímavé výstavy.
Foto: český rozhlas
"I letos bude mít Český rozhlas další významný důvod slavit. Sté výročí si připomene naše nejstarší, největší a také nejposlouchanější regionální stanice. Posluchači Českého rozhlasu Brno se mohou těšit na mnoho zajímavých pořadu, projektů a výstav. Oslavy i doprovodný program se budou odehrávat po celém moravském regionu, bude tedy spousta příležitostí se potkat a připomenout si jubileum brněnského studia," řekl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Dramaturgie oslav bude gradovat od výročí prvních pokusů využití vysílače Komárov v polovině května směrem k výročnímu dni 1. září. "Stoletému jubileu jsme podřídili v zásadě celý rok. Ve vysílání budeme nejen vzpomínat, ale přineseme i několik nových pořadů, zároveň ovšem chystáme spoustu doprovodných akcí. Ty mají poukázat na širokou činnost našeho rozhlasu, která během celé historie zahrnuje zpravodajství a publicistiku, hudbu, zábavu i poučení, natáčení mluveného slova či záznamy koncertů," uvedl ředitel Českého rozhlasu Brno Josef Podstata.

Ve vysílání zazní legendární pořady a nahrávky z archivu, mezi nimiž lze připomenout například hudební Rozhlasové lásky Jana Daleckého. Barevný zpívající svět Jaromíra Nečase zase vrátí na scénu rozhlasový hudební festival v Brně, a to pod jménem legendárního hudebního dramaturga.

Každý měsíc se otevře rozhlasová Sedmička, tedy Studio 7, aby se v něm setkali Fajnšmekři spojení s rozhlasem a rozhlasovou hudbou. Posluchači se mohou těšit na velká jména, k nimž patří například Miloš Štědroň, současné umělce, oceňované osobnosti i výrazné talenty. Akce Daruj krev s Českým rozhlasem bude mít opět zastávku v Brně, kde zásluhou mistra zvuku Vladimíra Masaříka v roce 1992 vznikla. Tváří akce se stane moderátor Pavel Kašpar.

Středobodem oslav bude rozhlasová budova v Beethovenově ulici. "Při plánování oslav jsem se držel jedné myšlenky. Budova, ve které dnes sídlíme, byla původně bankou. A já si myslím, že ten nádherný dům zůstal bankou i doteď. Je to taková banka rozhlasových pokladů a to bychom chtěli lidem přiblížit, " uvedl koordinátor vzpomínkových akcí Jaromír Ostrý.

K běžné rozhlasové produkci a akcím v přízemí budovy se přidají i podcasty natáčené na unikátní střešní terase. Při dnech otevřených dveří 17. až 19. května návštěvníci naposledy uvidí v dosavadním stavu někdejší trezorovou místnost v suterénu rozhlasové budovy. Ta se ve výroční den 1. září otevře jako expozice věnovaná historii rozhlasu na Moravě. Vzniká pod názvem 100 pokladů brněnského rozhlasu.

Slavit se bude i mimo rozhlasová studia. V sobotu 27. dubna se součástí Pochodu za krásami okolí Nedvědice stane jubilejní trasa rozhlasu, na neděli 26. května je připravena Rozhlasová pouť s poděkováním za sto let, a to ke svatému Antonínkovi u Blatnice na Slovácku. V červnu nebude brněnský rozhlas chybět při události, u jejíhož zrodu stál - u strážnických slavností. Speciální prohlídku ulicemi moravské metropole po rozhlasových tradicích připravuje i TIC Brno a na desítky míst zamíří besedy spojené s rozhlasem.

Výstavy k rozhlasovému výročí chystá od 15. května i Muzeum města Brna na Špilberku a od 22. května Technické muzeum v Brně.

Jako symbolický dárek k narozeninám věnuje brněnský rozhlas svému městu knihu, která vzniká pod pracovním názvem 100+24 brněnských absurdit, bizarností a roztomilostí. Autory jsou rozhlasoví tvůrci Miloš Šenkýř a Tomáš Kremr.

Pomyslným vyvrcholením oslav bude nejen samotný výroční den 1. září, ale také komponovaný galavečer hudby a slova Sto let je jen začátek!, který se uskuteční 19. října v Městském divadle Brno. Moderátorem večera bude Michal Isteník.

Zdroj: Český rozhlas

Další články z rubriky Kultura

Výstava v Národním technickém muzeu představí inovace z Česka pro zdravější svět

Výstava s názvem "České mozky léčí svět" přibližuje inovativní české postupy v oblasti veterinární péče, farmacie, chirurgie, protetiky, nanotechnologií, lázeňské péče a také v oblasti bádání a předávání ...

Od 25. června bude ke shlédnutí v areálu Lesního centra Svatý Linhart v Karlových Varech výstava Slavkovský les v obrazech

Chráněná krajinná oblast Slavkovský les slaví v roce 2024 50 let od svého vyhlášení. K této příležitosti vznikla mimo jiné venkovní fotografická výsta ...

Kostel ve Skokách na Karlovarsku zve na poutě i bohatý kulturní program

Již sedmnáctým rokem otevírá své brány poutní kostel Navštívení Panny Marie v areálu bývalé obce Skoky poblíž Žlutic. Svatostánek dýchající osobitou a ...

Rekordní ročník Rock for People přinesl kvalitní hudbu pro 40 tisíc návštěvníků

29. ročník Festivalu Rock for People uzavřel své brány po čtyřech dnech nabitého programu, který 40 tisícům fanoušků servíroval v hradecké Park 360. ...

Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě zve na výstavu Umění starého Orientu

Výstava předmětů orientálního původu ze sbírky Městského muzea Moravská Třebová, které ze svých cest po Indii, Barmě, Tibetu a Japonsku přivezl rodák ...

DoporučujemeÚterý 25.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »