InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Rady a tipy

Vánoční půjčka - kdy pomůže a kdy se jí raději vyhnout

28.11.2023
Vyhřátý srub, v krbu tiše popraskává a vy si v kašmírovém svetru užíváte cibetkovou kávu, zatímco vás blaží pohled na záplavu hodnotných dárků... Intenzivní reklamní ma-sáž a v ní prezentovaný ideál Vánoc každoročně vede část spotřebitelů k rozhodnutí užít si Vánoce na splátky. Na co by si spotřebitelé měli ve snaze vypomoci rodinnému rozpočtu dát pozor a kdy se úvěru raději vyhnout?
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com

Stojí to za to?


Spotřebitelé by měli především zvážit, zda jim pořízení dárků či zážitků stojí za to, aby se zadlužili. "Radost z požitků často vyhasne již při úhradě první splátky," vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a dodává: "Nákup na splátky může ulehčit rodinnému rozpočtu při poruše pračky či lednice, popřípadě při nákupu jiných věcí trvalejší hodnoty, u nichž je životnost delší než doba splácení. Naopak u nákupu zbytných darů bychom spotřebitelům radili spíše se úvěru vyhnout."

Ďábel je skryt v detailu


Podcenit nelze ani výběr poskytovatele úvěru. Nabídky úvěrových společností se mohou značně lišit, vyplatí se proto jejich alespoň základní porovnání. V předvánočním čase nejsou výjimkou ani bezúročné půjčky poskytované úvěrovými společnostmi ve spolupráci s obchodníky.

Zvláštní pozornost je pak nutné věnovat nebankovním institucím, které se specializují na takzvané mikroúvěry. Pod jejich na první pohled výhodnou nabídkou nízkého úroku či ochotou poskytnout úvěr i osobám se záznamem v registru dlužníků se může skrývat řada zádrhelů. K žádným nepříjemnostem nemusí dojít, když je úvěr řádně a včas splácen. Pokud se však dlužník s platbou opozdí, může být podmínkami nepříjemně překvapen. "Při prodlení s včasným splácením se spotřebitelé mohou u některých poskytovatelů úvěru setkat s vysokými pokutami, zvýšenými úroky či s povinností úvěr okamžitě splatit," upozorňuje ředitelka dTestu. Výběr instituce, od níž bude spotřebitel úvěr čerpat, by tak měl být doprovázen i studiem veškerých smluvních podmínek.

Odstoupení od smlouvy a předčasné splacení


Jestliže spotřebitel po podpisu dojde k závěru, že se mu lépe žilo bez dluhu, má právo odstoupit od smlouvy. Může tak učinit i bez uvedení důvodu a bez rizika sankce do 14 dnů od uzavření smlouvy. Lhůta se nicméně prodlužuje, pokud spotřebitel neobdržel všechny zákonem vyžadované informace, například nebyl poučen právě o možnosti odstoupit od smlouvy. Poté má spotřebitel 30 dnů na to, aby vrátil již vypůjčené peníze. Poskytovatel úvěru má kromě splacení jistiny právo požadovat také úrok za období od čerpání úvěru do dne, kdy byla spotřebitelem jistina splacena.
"Spotřebitelé mají rovněž právo úvěr kdykoliv předčasně splatit. Tím se zbaví úroků a jiných nákladů, které by museli hradit, pokud by k předčasnému splacení nedošlo. Naopak poskytovatel má nárok na náhradu nutných a odůvodněných nákladů, které mu vznikly v přímé souvislosti s předčasným splacením," uzavírá Eduarda Hekšová.

Spor pomůže urovnat arbitr


V případě, že se spotřebitel s bankou či jiným poskytovatelem úvěru neshodne na rozsahu vzájemných práv a povinnosti, je vhodné pokusit se spor urovnat nejprve mimosoudně. Orgánem zřízeným k mimosoudnímu rozhodování sporů mimo jiné v oblasti spotřebitelského úvěru je finanční arbitr.

Při řešení záležitostí v souvislosti se spotřebitelským úvěrem mohou spotřebitelé využít vzorových dopisů dostupných na www.dtest.cz/clanky-13/vzorove-dopisy-podle-noz.

Zdroj: dTest

Další články z rubriky Rady a tipy

Nevěřte všemu, co se na internetu nabízí, doporučuje dTest

Internet je plný nabídek na nákupy zajímavých produktů stejně jako na úspory a investice. Někdy jsou však tyto produkty pouhým podvodem. V některých případech jsou také tyto produkty nabízeny dezinformační scénou, kdy spotřebitelé spoléhají na ...

Co patří k základnímu golfovému vybavení?

Pokud s golfem teprve začínáte, neobejdete se bez nezbytného golfového vybavení, jímž jsou golfové hole, míče a rukavice. Nepostradatelný je také golf ...

Není dieta, jako dieta, je to hlavně obchod

Blíží se jaro a pozornost velkého množství spotřebitelů se upírá na obavy, jestli ještě včas stihnou zhubnout do plavek. Přitom je na mnoha místech po ...

Pronajímatelé často zakazují nájemníkům i to, co nemají

Nájemní smlouva o nájmu bytu či domu je jedním z nejčastějších typů smluv, které lidé uzavírají. Jelikož si je však většinou píší pronajímatelé sami, ...

5 důvodů, proč je prémiové krmivo pro psy nejlepší pro vitalitu vašeho domácího mazlíčka

Krmivo, které pro svého psa vyberete, má obrovský vliv na jeho zdraví a vitalitu. Všichni majitelé psů chtějí pro svého mazlíčka jen to nejlepší, a pr ...

DoporučujemePondělí 4.3.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »