InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Předseda vlády Petr Fiala symbolicky převzal strategické zásobníky plynu v Dolních Dunajovicích

19.09.2023
Premiér Petr Fiala v pondělí 18. září 2023 zahájil společně s primátorkou Markétou Vaňkovou a zástupci zhotovitelů stavbu multifunkční haly ARENA BRNO, s ministrem Jozefem Síkelou symbolicky převzal státem odkoupené zásobníky plynu v Dolních Dunajovicích. Následně s ministrem Vlastimilem Válkem navštívil brněnskou porodnici na Obilním trhu a zahájil provoz Multifunkčního domu pro seniory v obci Vacenovice.
Foto: vlada.cz
Poklepáním základního kamene ARENY BRNO začala stavba největšího strategického projektu města Brna. Hala po svém dokončení bude mít až 30 možných využití, a to jak sportovních, tak kulturních. Pojme přes 13 000 diváků.

"Je dobře, že Brno uvažuje ve velkém měřítku. Multifunkční halu, jejíž stavbu jsme dnes zahájili, moje rodné město využije pro sportovní i kulturní akce. Hala bude propojená se zázemím brněnského výstaviště a já věřím, že citelně rozšíří možnosti Brna a přiláká sem návštěvníky, kteří dnes musejí za sportem nebo kulturou zamířit jinam. Je to důležitý krok k tomu, aby Brno bylo ještě lépe vidět - aby bylo zase o kousek větší," řekl premiér Petr Fiala.

Předseda vlády dnes také společně s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou zavítal do Dolních Dunajovic. Vláda na svém zasedání 23. srpna 2023 pověřila společnost ČEPS nákupem RWE Gas Storage CZ a jejích šesti zásobníků. ČEPS v pondělí po schválení ÚOHS oficiálně tento obchod uzavřela. Ty mají kapacitu zhruba jedné třetiny roční spotřeby plynu v ČR.

"Energetická bezpečnost je pro moji vládu prioritou, zařadil jsem ji i mezi šest nejdůležitějších strategických investic, které jsou naprosto zásadní pro restart Česka. V minulém roce se nám podařilo získat kapacitu terminálů na zkapalněný zemní plyn v nizozemském Emshavenu, nakoupili jsme plyn do zásobníků a jednáme o výstavbě nových plynovodů, které by fungovaly jako další zdroj energie pro české občany a firmy. Nákup zásobníků plynu a zajištění jejich úplné kontroly ze strany státu je dalším konkrétním krokem v našem úsilí. Pro vnitrozemské státy, jako je Česko, je přímý vliv na energetickou kritickou infrastrukturu naprosto klíčový. Jsem rád, že se nám podařilo úspěšně napravit další dluh, který nám zanechaly předchozí vlády, a zásadně tímto zvýšit energetickou bezpečnost naší země," uvedl premiér Petr Fiala.

Během své cesty po Jihomoravském kraji navštívil předseda vlády společně s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem také porodnici FN Brno na Obilním trhu, která stojí před zásadní výstavbou nových prostor. Zdejší gynekologicko - porodnická klinika je největším pracovištěm svého druhu v ČR.

"Jde o důležitý krok, který bude znamenat významný posun v kvalitě poskytované péče, z hlediska technologií bude odpovídat moderním standardům a bude reflektovat všechny potřeby pacientek a zdravotnického personálu," řekl během jednání premiér.

Na závěr své cesty otevřel Petr Fiala společně se starostkou Janou Bačíkovou Multifunkční dům pro seniory ve Vacenovicích. Přestřižení pásky se konalo symbolicky den před pomyslnými 101. narozeninami Dany a Emila Zátopkových. Pozemek, na kterém dům stojí, totiž v minulosti patřil rodině Ingrových - tedy předkům legendární olympijské vítězky.

"Je skvělé, že se toto centrum důležitých občanských služeb podařilo umístit do středu obce, kde senioři zůstanou v centru dění, a přitom se jim dostane potřebné péče," prohlásil Fiala.

V domě se nachází 15 bytů pro seniory, 4 byty pro mladé rodiny, ordinace praktického lékaře, zubaře a také pobočka pošty. Byty pro seniory jsou bezbariérové. První obyvatelé se do domu nastěhují už 19. září 2023.

Zdroj: Vláda ČR

Další články z rubriky Regiony

Opravu starého železničního mostu na Výtoni podporuje pouze 20 % veřejnosti, ukázal průzkum Správy železnic

Je třeba modernizovat železniční dopravu, nebo přihlédnout raději k památkové ochraně? Je lepší postavit nový most na Výtoni, nebo opravit starý? Tyto a další názory veřejnosti zjišťovala Správa železnic v reprezentativním průzkumu, kterého se ...

V Ústeckém kraji začne od 10. prosince platit nový vlakový jízdní řád 2024

V neděli 10. prosince 2023 začne na železnici platit nový jízdní řád. Rozsah regionální dopravy zajišťované Českými drahami na území Ústeckého kraje z ...

Dánští architekti promění pražské hlavní nádraží na Šťastný Hlavák

Dánské studio Henning Larsen Architects v soutěžním dialogu na úpravy území hlavního nádraží v Praze zvítězilo se svým návrhem Šťastný Hlavák. Jeho hl ...

Blíží se advent a s ním i tradiční vánoční vozidla MHD, letos rozsvítí 17 českých měst

Dopravní podniky v sedmnácti městech České republiky zpestří svým cestujícím adventní čas speciálně vyzdobenými vozy. Vánoční atmosféru v ulicích dola ...

Dopravní podnik města Brna a Masarykova univerzita v Brně odstraní z MHD bariéry

Pojmenovat, a hlavně postupně odstranit z městské hromadné dopravy v Brně překážky, které trápí osoby se smyslovým hendikepem. Takový je cíl nového pr ...

DoporučujemeČtvrtek 30.11.2023
Počasí v ČR
Počasí v regionech »