InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Vojáci ze Strakonic se připravují na nové zbraně, zkušenosti čerpají od kolegů ze 4. brigády

05.09.2023
Strakonické vojáky čeká přezbrojení. Do konce letošního roku by měli převzít nové pistole a kulomety. Aby na ně byli dobře připraveni, absolvovali v uplynulých dnech školení. Zkušenosti jim předávali vojáci ze žateckého 41. mechanizovaného praporu, kteří tyto zbraně již používají.
Foto: acr.army.cz
Strakonický 25. protiletadlový raketový pluk má v současnosti ve výzbroji pistole CZ 75 SP-01 Phantom a kulomety vz. 59. "Náhradou za ně obdržíme pistole CZ P-10 C a kulomety FN MINIMI," uvedl rotmistr Jan P., který školení inicioval.

"Jednalo se o prvotní seznámení s novými zbraněmi, jež bylo primárně určené vojákům, kteří u našeho útvaru působí jako garanti střelecké přípravy. Přizvali jsme ovšem i vojáky logistických odborností jako zbrojíře či materialisty," podotkl rotmistr.

Cenné zkušenosti z praxe


Školení mělo teoretickou část, která probíhala převážně formou diskuse, i praktickou část. "Naši garanti nejsou v oblasti střelecké přípravy nováčky. Řada z nich se střelbě věnuje i závodně. Hlavním cílem tak bylo, abychom se od vojáků ze 4. brigády rychlého nasazení dozvěděli zejména věci z praxe," vysvětlil rotmistr Jan P.

Strakoničtí vojáci vysoce ocenili přístup instruktorů z "brnky". "Probrali jsme odlišnosti původních zbraní od nových. Zejména jsme detailně diskutovali silné i slabé stránky jednotlivých zbraní, včetně toho, jak tyto vlastnosti efektivně využívat při samotném bojovém použití a manipulaci," prozradil jeden z účastníků rotmistr Pavel S.

"Vojáci měli dále možnost, v rámci tohoto pracovního setkání, poznat blíže i zbraně, které nejsou určené pro náš útvar a používají je jiné jednotky Armády ČR," zmínil další přínos rotmistr Jan P.

Spolupráce s průzkumnými jednotkami


Výměna zkušeností mezi strakonickými a žateckými vojáky trvá více než dva roky. Podle rotmistra Jana P. se mimo jiné osvědčila spolupráce s průzkumnými jednotkami. "V palebném postavení musí být naši vojáci schopni reagovat nejen na vzdušné hrozby, ale i na průzkumné jednotky nepřítele. Průzkumné jednotky zase na oplátku získávají cenné informace o činnosti jednotek pozemní protivzdušné obrany," potvrdil strakonický instruktor, že obě strany se od sebe učí navzájem.

Po přezbrojení na nové pistole a kulomety čeká strakonické vojáky v příštím roce také výměna útočných pušek CZ 805 Bren A1 za typ CZ BREN 2.

Zdroj: Armáda ČR

Další články z rubriky Regiony

Železniční muzeum v Rosicích nad Labem se rozšíří, v plánu je i vlečka

Pardubický spolek historie železniční dopravy je veřejně prospěšná nezisková organizace, která vznikla v roce 1990. Stará se o Železniční muzeum v Rosicích nad Labem už od roku 1999. V letech 2021 až 2023 byl provoz kvůli zdvoukolejnění trati mezi ...

Ústecký kraj spustil příjem žádostí o dotace pro malé a střední podnikatele

Ústecký kraj spustil příjem žádostí o dotace pro malé a střední podnikatele z Operačního programu spravedlivá transformace 2021-2027. Jedná se o celke ...

V Olomouci začnou velké opravy komunikací už v půli března. Město pošle na opravy 130 milionů

Bezmála 130 milionů korun letos město pošle na opravy či úpravy vozovek, chodníků, autobusových zastávek, mostů, lávek a podchodů. Část peněz směřuje ...

Turistický ruch v Olomouckém kraji chytá druhý dech

Vloni se v Olomouckém kraji ubytovalo téměř 800 tisíc hostů. Je to o pět procent víc než v předcovidovém roce 2019 a zároveň jde o nejvyšší hodnotu od ...

Vodní elektrárna Hučák připravila na sobotu speciální program pro rodiny s menšími dětmi

Speciální naučné prohlídky Informačního centra pro rodiny s menšími dětmi si pro vás na tuto sobotu připravili průvodci na Hučáku. V sobotu 24. února ...

DoporučujemeStředa 21.2.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »