InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

MZe: Naši zemědělci loňský rok zvládli výborně, zemědělství se dařilo

15.08.2023
I přes energetickou a potravinovou krizi naši zemědělci loňský rok hospodařili dobře a podařilo se jim obtížné období překonat. Vzrostly sice ceny energií a krmiv, přesto se podařilo udržet soběstačnost například u hovězího masa, cukru nebo mléka. Uvádí to Zpráva o stavu zemědělství ČR za rok 2022, tzv. Zelená zpráva.
Ministr zemědělství Marek Výborný | Foto: kdu.cz
Meziroční vývoj cen zemědělských výrobců byl příznivý, stouply na 131,5 % úrovně roku 2021. Zároveň ale vzrostla celková cena vstupů (energie, krmiva) do zemědělství - na 124,2 %. Ceny průmyslových výrobců potravinářských výrobků, nápojů a tabáku proti roku 2021 stouply o více než 22 % a spotřebitelské ceny potravin se v průměru zvýšily téměř o 17 %.

Podle předběžných údajů bylo v roce 2022 dosaženo nejvyšší hodnoty produkce zemědělského odvětví za posledních pět let (199 miliard korun v základních běžných cenách). Zisk zemědělství se zvýšil z 21 miliard korun na 28 miliard a dosvědčuje vysokou příjmovou úroveň celého sektoru.

"Naši zemědělci a potravináři se musí už několikátý rok po sobě vyrovnat s obtížnou situací na trhu, po pandemii přišla ruská agrese na Ukrajině a následné zdražení energií a krmiv, které jsou pro zemědělství nezbytné. Přesto se zemědělcům i potravinářům podařilo situaci většinou zvládnout výborně. Doufám, že tomu tak bude i v následujících letech, kdy nás opět budou čekat další výzvy," řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Pasivní bilance českého agrárního zahraničního obchodu se loni opět zhoršila, a to o 2,8 miliard na 46,4 miliard korun. Ve vývozu se nadále prosazují zemědělské suroviny na úkor výrobků s vyšší přidanou hodnotou. Česká republika je z více než 100 % soběstačná u hovězího masa, mléka, obilí a cukru.

Výdaje na podporu agrárního sektoru v roce 2022 meziročně klesly o 6,2 % na 70,9 miliard korun. Z celkových výdajů se podpory přímo pro zemědělské podniky snížily o 3,2 % na 47,9 miliard korun. Kvůli ukončení kompenzací za covid výrazně klesly podpory potravinářství (o 64,4 %). Podíl podpor na výzkum, vzdělávání, poradenství a informatiku se však udržuje na 23 % celkových registrovaných výdajů, což je významná pozitivní charakteristika české zemědělské politiky.

Podmínky pro agrární sektor byly loni výrazně méně ovlivněny pandemií než v předchozích letech, projevily se ale důsledky války na Ukrajině, která začala loni na konci února. Konflikt se negativně promítl do zvýšení cen energií (plyn, elektřina, pohonné hmoty) a návazně do zvýšení cen zemědělských komodit a potravin a také do agrárního zahraničního obchodu. I tyto nepříznivé dopady se našim zemědělcům podařilo úspěšně zvládnou a dosáhnout výborného výsledku zemědělského hospodaření.

Zpráva o stavu zemědělství za rok 2022 představuje komplexní statistickou prezentaci a hodnocení vývoje českého zemědělství a potravinářství. Vypracoval ji Ústav zemědělské ekonomiky a informací pod gescí MZe.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Další články z rubriky Ekonomika

SP ČR: Zaměstnavatelé na tripartitě řešili strategické investice i změny v důchodovém systému

Na pondělním jednání Rady hospodářské a sociální dohody České republiky delegace vedená prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Janem Rafajem projednala za zaměstnavatele otázky strategických investic, situaci ve zdravotnictví či důchodovou ...

Agentura Fitch zlepšila výhled pro rating ČR z negativního na stabilní

Agentura Fitch Ratings změnila v pátek výhled hlavního úvěrového ratingu České republiky z negativního na stabilní. Hodnocení schopnosti České republi ...

V březnu Finanční správa poradí s daňovým přiznáním po telefonu i osobně v terénu

Na podání přiznání k dani z příjmů v listinné (papírové) podobě je letos čas do úterý 2. dubna, na elektronické podání do 2. května. Ti, kterým přizná ...

Síkela bude v Abú Dhabí jednat o budoucnosti Světové obchodní organizace

Ministerská konference Světové obchodní organizace (WTO) se zaměří na diskuzi o úpravě pravidel světového obchodu. Cílem konference bude také potvrdit ...

Jarní zasedání Czech Convention Bureau přineslo nové výzvy i posílení spolupráce

Společné aktivity v letošním roce, budoucí strategie rozvoje i mezinárodní spolupráce nebo nutnost zajištění udržitelnosti ve spojení s kongresovou tu ...

DoporučujemeÚterý 27.2.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »