InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Zastupitelé Zlína schválili úpravy v příjmech i výdajích, změní se i ceny a druhy jízdenek MHD

23.06.2023
Statutární město Zlín upraví od 1. ledna 2024 koeficienty pro výpočet daně z nemovitosti a také výši podpory pro místní části. Už v pátek 1. září 2023 se změní ceny a druhy jízdenek MHD.
Foto: zlin.eu
Dnešní rozhodnutí zastupitelstva znamená novelizaci obecně závazné vyhlášky č. 4/2008 o stanovení koeficientů pro výpočet daně z nemovitých věcí. Změna spočívá v tom, že se s účinností od 1. ledna 2024 sjednotí základní koeficienty u daně ze stavebních pozemků, staveb a jednotek pro všechna katastrální území města na číslo 3,5. Právě tato hodnota je městu Zlín dlouhodobě doporučovaná ze strany státu. Novinkou bude zavedení místního koeficientu ve výši 2,0 až 2,9 diferencovaně pro jednotlivá katastrální území (např. nejnižší koeficient 2,0 bude platit pro Salaš, Klečůvku a Lhotku). V průměru tak bude každý vlastník nemovitosti určené pro bydlení na území města Zlína platit ročně navíc asi 2 tisíce korun. Navýšení podnikatelským subjektů se bude odvíjet od velikosti jejich nemovitosti na území města a v průměru to budou výrazně vyšší částky než u bydlení občanů, které má běžnou výměru.

"Úpravou koeficientů by mělo dojít k navýšení ročních příjmů města z daně nemovitých věcí ze současných zhruba 56 na přibližně 139 milionů korun. Od roku 2008 totiž postupně klesal podíl příjmů z této daně na celkových příjmech města, a to z původních necelých pěti na současných asi 3,3 procenta," zdůvodnil náměstek primátora pro oblast ekonomiky a financí Miroslav Chalánek a dodal: "Aktuální podíl příjmů právě z této daně se přitom u mnoha srovnatelných měst, například u Olomouce, Hradce Králové, Pardubic či Liberce pohybuje mezi pěti až devíti procenty."

Úprava koeficientů bude mít pozitivní dopad pro rozvoj města, neboť ze zvýšených daňových příjmů se od roku 2024 navýší finance určené pro rozvoj místních částí o 15 milionů korun. Celkově tak obyvatelé místních částí budou prostřednictvím svých jednotlivých komisí rozhodovat každoročně o částce 40 milionů korun. Navýší se i rozpočet projektu Tvoříme Zlín, o kterém rozhodují občané "vnitřního" Zlína. Pro posílení participativního rozpočtu (projekt Tvoříme Zlín) se vyčlení další 2 miliony korun na celkových 7 milionů korun. Navíc bude pomocí Fondu pro-rodinných aktivit nově zavedena podpora komunitního života ve "vnitřním" Zlíně. Fond se ročně navýší o 500 tisíc korun, které budou obyvatelé moci využívat s podporou kanceláří města na akce podporující setkávání a rozvoj komunit.

"Vedení města dává obyvatelům jasný signál, že významná část příjmů z daní poputuje tam, kde si to lidé přejí. Tedy přímo do míst, kde žijí a znají problémy nejlépe. Samozřejmě bychom nejraději žádné daně občanům ani firmám nenavyšovali, ale bohužel město Zlín některé své příjmové položky mnoho let nezvyšovalo. Tím se poměrově k celkovým příjmům města značně snížily, a proto je nutné takové příjmy zvyšovat jednou za čas skokově, aby město bylo i do budoucna schopno provozovat jednotlivé městské instituce a hlavně investovat a co nejlépe udržovat svůj majetek od budov až po chodníky." upozornil primátor Jiří Korec.

Úpravou projde i cena jízdného v MHD, která se neměnila od roku 2011. Nejlevnější lístek bude stát 18 korun, avšak bude přestupný a platný 30 minut. Neboli současný lístek za 12 korun se zruší, současný lístek za 15 korun podraží o 3 koruny a současný lístek za 18 korun se zdraží o 6 korun, avšak nově bude platit 60 minut, což je o 10 minut déle. Roční junior a senior pasy budou stát 600 korun s tím rozdílem, že junior pasy budou platné pro občany s trvalým bydlištěm ve Zlíně až do 26 let (v současnosti platí jen pro povinnou školní docházku, čili zhruba do 15 let) a senior pasy budou platné pro občany už od 65 let (v současnosti od 70 let) navíc bez nutnosti trvalého bydliště ve Zlíně. Novinkou je zavedení pasu za 600 korun na rok také pro zákonného zástupce s trvalým bydlištěm ve Zlíně na rodičovské dovolené, případně už na mateřské dovolené.

Cena časových kuponů se zvýší v průměru o 30 procent. Navrhovanou úpravou cen a druhů jízdenek by se měly roční příjmy z jízdného MHD zvýšit minimálně o 10 milionů korun. Opatření začne platit 1. září 2023. "Úprava cen jízdného je nezbytná, neboť od posledního zvýšení v roce 2011 došlo k výraznému nárůstu cen energií a dalších nákladů souvisejících s provozováním MHD. Snažili jsme se při zdražení jednotlivých druhů jízdného vždy zároveň dát i něco navíc. Proto je nejlevnější lístek přestupný a na delší dobu, junior pasy až do 26 let, zatímco senior pasy jsou již od 65 let a časové kupony jsou zdraženy procentuálně nejméně," uvedl primátor Korec s poznámkou, že v porovnání se srovnatelnými městy vychází zlínské ceny jako nejnižší a zůstane u toho i po navrhovaném zvýšení.

Zatímco ve Zlíně dnes stojí měsíční časový kupon (občanská) 380 korun, např. v jiných porovnatelných městech např.: v Jihlavě cestující zaplatí 490, v Liberci 530, v Teplicích 580 a v Chomutově 650 korun. Cestující ve Zlíně budou od 1. září platit za stejný kupon nově 490 korun.

Zdroj: Město Zlín

Další články z rubriky Regiony

Železniční muzeum v Rosicích nad Labem se rozšíří, v plánu je i vlečka

Pardubický spolek historie železniční dopravy je veřejně prospěšná nezisková organizace, která vznikla v roce 1990. Stará se o Železniční muzeum v Rosicích nad Labem už od roku 1999. V letech 2021 až 2023 byl provoz kvůli zdvoukolejnění trati mezi ...

Ústecký kraj spustil příjem žádostí o dotace pro malé a střední podnikatele

Ústecký kraj spustil příjem žádostí o dotace pro malé a střední podnikatele z Operačního programu spravedlivá transformace 2021-2027. Jedná se o celke ...

V Olomouci začnou velké opravy komunikací už v půli března. Město pošle na opravy 130 milionů

Bezmála 130 milionů korun letos město pošle na opravy či úpravy vozovek, chodníků, autobusových zastávek, mostů, lávek a podchodů. Část peněz směřuje ...

Turistický ruch v Olomouckém kraji chytá druhý dech

Vloni se v Olomouckém kraji ubytovalo téměř 800 tisíc hostů. Je to o pět procent víc než v předcovidovém roce 2019 a zároveň jde o nejvyšší hodnotu od ...

Vodní elektrárna Hučák připravila na sobotu speciální program pro rodiny s menšími dětmi

Speciální naučné prohlídky Informačního centra pro rodiny s menšími dětmi si pro vás na tuto sobotu připravili průvodci na Hučáku. V sobotu 24. února ...

DoporučujemeStředa 21.2.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »