InfoDnes.cz » Zpravodajství » Kultura

Podcasty Českého rozhlasu Kriminálka, Vinohradská 12 a Host Lucie Výborné se umístily na předních příčkách v anketě Podcast roku

17.06.2023
V posluchačské anketě Podcast roku zvítězila ve Veřejnoprávní kategorii Kriminálka Mirka Vaňury. Druhé místo obsadil zpravodajský podcast Vinohradská 12 Matěje Skalického, třetím nejúspěšnějším podcastem ve Veřejnoprávní kategorii se stal Host Lucie Výborné, který byl vyhlášen také nejlepší Talk show. Oceněné podcasty Českého rozhlasu se zároveň umístily v top desítce v celkovém hlasování.
Vyhlášení ankety Podcast roku | Foto: Jiří Šeda, Český rozhlas
"Velká část mise Českého rozhlasu spočívá v tvorbě on demand obsahu. Na českém mediálním trhu jsme v této oblasti nepřehlédnutelným inovátorem a zároveň patříme v Česku k největším výrobcům podcastů, které se těší velké popularitě u posluchačů. Důkazem toho je i úspěch v soutěži Podcast roku, ve které naše podcasty opět obsadily přední příčky, a to hned v několika kategoriích. Gratuluji všem tvůrcům k získání tohoto prestižního ocenění," uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Velmi úspěšné byly rekonstrukce skutečných kriminálních případů Mirka Vaňury Kriminálka, kterou vysílá Český rozhlas Dvojka a lze ji přehrát na audioportálu i v aplikaci mujRozhlas nebo na rozhlasovém webu. Kriminálka získala 1. místo ve Veřejnoprávní kategorii a zároveň obsadila 3. příčku v kategorii True Crime, jež se v současnosti mezi posluchači těší největší popularitě. "Když jsme se to dozvěděli, tak jsme tomu fakt nevěřili. Jestli můžu mluvit i za moji režisérku, manželku a dramaturgyni, tak takto šťastní jsme opravdu dlouho nebyli. Máme obrovskou radost i z toho, jakou má Kriminálka poslechovost. Moc děkujeme posluchačům. Budu moc rád, když se bude Kriminálka poslouchat dál. A hlavně moc děkujeme Českému rozhlasu, protože bez jeho podpory by Kriminálka nebyla," uvedl autor pořadu Kriminálka Mirek Vaňura.

V kategorii Talk show získal 1. místo Host Lucie Výborné, který lze poslouchat každý všední den na stanici Český rozhlas Radiožurnál a dostupný je také na audioportálu či v aplikaci mujRozhlas nebo webu této zpravodajské stanice. Host Lucie Výborné se zároveň umístil na bronzové příčce ve Veřejnoprávní kategorii.

"V první řadě mám obrovskou radost a vážím si všech hlasů. Věřím, že každý z mých hostů má malý kousek návodu na dobrý život. A když se to poskládá dohromady a já to skládám dohromady přes 16 let, tak je z toho parádní mapa. A pořád je s kým se bavit, protože i když to ze zpravodajství někdy tak nevypadá, naše země je plná zajímavých a inspirativních lidí," říká ke svému vítězství autorka a moderátorka pořadu Host Lucie Výborné.

Úspěšný byl rovněž zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 pod vedením Matěje Skalického. Ve Veřejnoprávní kategorii obsadil 2. místo a v kategorii Zpravodajství a publicistika se umístil na 3. příčce.

"Chci moc poděkovat za všechny hlasy a podporu od lidí, kteří Vinohradskou 12 pravidelně poslouchají. Moc mě těší, že jsme ve velké konkurenci zpravodajských podcastů i letos skvěle obstáli a že je o naše epizody takový zájem," uvedl autor podcastu Vinohradská 12 Matěj Skalický.

Vinohradská 12 je k poslechu každý všední den v aplikaci mujRozhlas, na serveru iROZHLAS.cz nebo na stanici Český rozhlas Plus.

Na rozdíl od ostatních kategorií o Objevu roku rozhodovala odborná osmičlenná porota. Z produkce Českého rozhlasu se zde umístila na sdíleném třetím místě série Radia Wave Hranice násilí autorky Táni Zabloudilové a kreativní producentky Veroniky Ruppert, která pojednává o sexuálním násilí na ženách v partnerských vztazích.

Kromě zmíněných podcastů velký počet hlasů získala zábavná talk show Radia Wave Buchty, dále populárně-vědecký magazín Meteor či talk show Blízká setkání vysílané na stanici Český rozhlas Dvojka. V top desítce veřejnoprávních podcastů se umístily rovněž podcasty Radia Wave Balanc, Kompot a Čelisti. V kategorii Byznys a osobní finance respondenti hojně hlasovali pro podcast Kapesný, který je dostupný na audioportálu mujRozhlas, a jehož cílovou skupinu představují netradičně teenageři v posledních ročnících základních škol.

5. ročník ankety Podcast roku zaznamenal nejvyšší účast hlasujících v historii, počet hlasů přesáhl hranici 100 tisíc.

Zdroj: Český rozhlas

Další články z rubriky Kultura

V Kralupech probíhají přípravy na oblíbené celoměstské slavnosti

Ve dnech 5. - 9. června 2024 se v Kralupech nad Vltavou uskuteční tradiční městské slavnosti, které se každoročně těší velké oblibě návštěvníků. Na bohatém programu se bude i letos podílet řada místních sportovních klubů, zájmových útvarů a ...

Poslechovost stanic Českého rozhlasu je na vzestupu

Aktuální výsledky národního výzkumu poslechovosti rádií v České republice Radio projekt za 4. kvartál 2023 a 1. kvartál 2024 přinesly pozitivní změny ...

Švandovo divadlo uvede písničkový retro muzikál Návrat krále

Životní epizoda božského zpěváka, který se ze své socialistické vlasti vydal v 70. letech naplnit své sny do kapitalistické ciziny, inspirovala dramat ...

Ministerstvo kultury: Hlavní výstavou letní sezony v Muzeu literatury v Praze jsou Hry Franze Kafky

Cílem neobvykle pojaté výstavy Hry Franze Kafky v Muzeu literatury je narušit některé interpretační stereotypy např. redukci Kafkova díla na pouze "ně ...

Zlínské Tržiště Pod Kaštany se promění v pouliční ateliér, vznikne originální galerie

V improvizovaný pouliční ateliér se v sobotu 18. května poprvé promění zlínské Tržiště Pod Kaštany. Na neobvyklém uměleckém happeningu Ulice živě se z ...

DoporučujemeÚterý 28.5.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »