InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Bydlení

Zavěšená fasáda Scanroc: 5 věcí, které byste měli vědět, než si ji pořídíte

23.01.2023
Zavěšené nebo též odvětrávané fasády se mohu zdát trendem doby. Jsou opravdu tak skvělé, jak se říká? Má smysl do nich investovat? V čem spočívají výhody zavěšených fasád Scanroc a na co si dát pozor, rozebereme v tomto článku.
Ilustrační snímek | Zdroj: Unsplash.com

Zavěšená fasáda Scanroc má svůj smysl, hlavně co do izolace


Hlavní výhoda zavěšené fasády? Efektivní řešení zateplení. Odvětrávaná, či zavěšená fasáda nabízí účinné i estetické řešení nejen povrchu domu, ale i izolace. Funguje totiž na principu odvětrávání. Mezi obkladem a izolační vrstvou je vzduchový prostor, který umožňuje zadržování tepla v zimních měsících a jeho odvádění v létě. Díky tomu se na zdech se zavěšenou fasádou nebude tvořit plíseň, jak tomu často bývá v případě klasické polystyrenové izolace. Mezi největší plusy zavěšených fasád Scanroc můžeme zařadit:

- odolnost proti ohni

- dlouhou životnost

- mechanickou pevnost

- atraktivní a přizpůsobitelný vzhled

Svěřit se do rukou odborníka se vyplatí


Možná jste manuálně zruční a máte pocit, že byste montáž mohli zvládnout sami. Ačkoliv fasádu zvládnout svépomocí není nemožné, je potřeba vše důkladně zvážit. O peníze ušetřené za profesionální stavební firmu byste možná brzy přišli při odstraňování následků amatérské práce. A to i o částky několikanásobně vyšší. Cena oprav škod způsobených nedokonalou instalací může daleko převýšit cenu řemeslníků. Ušetřete si čas a v důsledku peníze, najměte raději odborníka.

Jedná se o investici


Kolik stojí zavěšená fasáda? Cena se samozřejmě bude lišit dům od domu podle velikosti. A samozřejmě i v závislosti na materiálu, který si vyberete. Cena za metr čtvereční se tak může lišit několikanásobně. Obecně se však částka bude pohybovat v řádech tisíců korun. Jelikož se jedná o alternativu dražší než kontaktní systémy, může se zdát že jde jen o zbytečný luxus. Avšak zavěšené fasády Scanroc mají životnost až 100 let, jde tedy o dlouhodobou investici, která se vyplatí. Navíc jsou odolné proti ohni a nehrozí u nich již zmíněná tvorba plísně. Díky odvádění tepla v létě eliminují nutnost pořízení nákladné klimatizace. Navíc je třeba zmínit, že opravdu kvalitní izolace ušetří až 70% nákladů na teplo. Návratnost je tedy určitě vysoká.

Mohou vám pomoci dotace


Jak již bylo řečeno, investice nebude malá. Existuje ale celkem rozsáhlý systém dotací, jako třeba Nová zelená úsporám. Podobných projektů je několik a mohou poskytnout podporu v řádech stovek tisíc korun. Avšak mnoho domácností o dotačních možnostech bohužel neví. Proto volí co nejúspornější cenové řešení, které není vždy dlouhodobě funkční a výhodné. Pokuste se před rozhodnutím a výběrem poradit s odborníky, jaké jsou vaše možnosti a na jak vysoké příspěvky lze dosáhnout.

Máte rozsáhlé možnosti vizuální úpravy


Co do vzhledu má o svém domě řada lidí jasnou představu. Dobrou zprávou je, že zavěšené fasády Scanroc se nabízí hned v několika barevných i povrchových provedeních. Na výběr jsou celkem tři řady. V klasické sérii si můžete vybrat z celé škály barev, od neutrální šedé až po výraznou modrou a červenou. Zároveň máte na výběr mezi hladkým, hrubým i lesklým povrchem. V sérii Deluxe je potom k mání osobité žíhané provedení s kombinací barev a hrubým či hladkým povrchem. Pro milovníky luxusu lze zavěšenou fasádu pořídit i v provedení Granite, tedy s povrchem žulového kamene v několika barevných variacích. Možná je i úprava antigraffiti a instalace samočistící nanovrstvy.

Uvažujete o pořízení zavěšené fasády? Přispějte do komentářů.

Autor: Pl
Související:

Další články z rubriky Bydlení

Čeká vás stěhování v Brně? Nebuďte na něj sami

Dům, byt nebo kancelář. Ať už stěhujete cokoliv, bude to náročné. Obzvlášť pokud se stěhováním nemáte žádné zkušenosti a netušíte, na co si dát pozor. Naštěstí si můžete ušetřit dost času a peněz, když se obrátíte na někoho ...

Návod na bezproblémový podzim v zahradě: přichystejte fóliovník a ukliďte si v zahradním domku

S příchodem podzimu je nutné začít svou zahradu chystat na zimní spánek. Na jaké činnosti nezapomenout a proč se vám vyplatí mít fóliovník i zahradní ...

Dům bez použitelných toalet, zápach, vícepráce - nekalé praktiky prodejců jímek

Pokud si plánujete pořídit pro svoji nemovitost jímku, měli byste být opatrní na nekalé praktiky některých výrobců a prodejců jímek. Není totiž všechn ...

Jak pečovat o matraci?

Pro zdravý spánek nestačí jen pravidelná výměna ložního prádla. Svoji pozornost zaměřte také na matra ...

Nerez na českém trhu - jak se vyvinul nejuniverzálnější materiál?

Nerezavá či nerezavějící ocel (správný název zní korozivzdorná ocel) se v současné době řadí mezi nejuniverzálnější materiály, které nacházejí své upl ...

DoporučujemeČtvrtek 28.9.2023
Počasí v ČR
Počasí v regionech »