InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Střední odborná škola v Hněvkovicích otevře nový obor zaměřený na svařování v jaderné energetice

10.11.2022
Jihočeský kraj - Na otevření nového studijního oboru "Svářeč a potrubář v jaderné energetice" se dohodli Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hněvkovice a společnost ČEZ. Půjde vůbec o první svářečský obor v České republice, který se bude specializovat na jadernou energetiku. Nový obor chce škola spustit od září a ročně přijme dvacet uchazečů.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Jak si poradit se svařováním ve vysoce specifickém prostředí jaderné energetiky. Na to chce nově připravovat mladé lidi Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hněvkovice. S výukovou svařování má přitom mnohaleté zkušenosti.

"Výuka svařování má na naší škole téměř sedmdesátiletou tradici a naši absolventi nachází velmi dobrá uplatnění. Navíc patříme k nejbližším školám v okolí elektrárny a víme, že ze strany ČEZ je o tyto profese poptávka. Jsme rádi, že jsme se mohli domluvit na spolupráci," uvedl Josef Liška, ředitel školy.

Absolventi by měli najít uplatnění nejen v ČEZ, ale i u dodavatelů, kteří pro Temelín a Dukovany svářečské práce zajišťují.

"V jaderné energetice je bezpečnost a s ní související kvalita naprostou prioritou. Proto jen to nejlepší je pro nás dost dobré a jsme rádi, že se můžeme zapojit do přípravy potenciálních zaměstnanců i dodavatelů. A těm úspěšným nabízíme velmi zajímavé uplatnění," konstatoval Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Právě v temelínském Tréninkovém a realizačním centru budou žáci absolvovat řadu odborných praxí na svářečském zařízení nebo v materiálové laboratoři. Vedení školy by nový obor chtělo otevřít už od nového školního roku. "Musí tomu předcházet povolení od Jihočeského kraje, nicméně z hlediska učeben teorie máme kapacitu dostatečnou. Budou nás čekat úpravy v dílnách a ve spolupráci s ČEZ budeme řešit například i personální pokrytí výuky," doplnil Miroslav Jiříček, zástupce ředitele školy.

Zájemci nejen o nový obor se mohou více informací o studiu na SOŠ a SOU Hněvkovice dozvědět během Dne otevřených dveří, který škola připravila na 26. listopadu a 21. ledna.

Na jihu Čech spolupracuje ČEZ s jedenácti středními školami. Nově spolupráci rozšiřuje i o obornou školu. "U středních škol je spolupráce hlavně o motivaci mladých lidí ke studiu technických vysokých škol. V tomto případě budou mít úspěšní absolventi velkou šanci najít uplatnění v jaderné energetice hned po střední škole," doplnil Martin Máca, vedoucí útvaru strategický nábor ČEZ.

Zdroj: ČEZ

Další články z rubriky Ekonomika

SP ČR: Zaměstnavatelé na tripartitě řešili strategické investice i změny v důchodovém systému

Na pondělním jednání Rady hospodářské a sociální dohody České republiky delegace vedená prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Janem Rafajem projednala za zaměstnavatele otázky strategických investic, situaci ve zdravotnictví či důchodovou ...

Agentura Fitch zlepšila výhled pro rating ČR z negativního na stabilní

Agentura Fitch Ratings změnila v pátek výhled hlavního úvěrového ratingu České republiky z negativního na stabilní. Hodnocení schopnosti České republi ...

V březnu Finanční správa poradí s daňovým přiznáním po telefonu i osobně v terénu

Na podání přiznání k dani z příjmů v listinné (papírové) podobě je letos čas do úterý 2. dubna, na elektronické podání do 2. května. Ti, kterým přizná ...

Síkela bude v Abú Dhabí jednat o budoucnosti Světové obchodní organizace

Ministerská konference Světové obchodní organizace (WTO) se zaměří na diskuzi o úpravě pravidel světového obchodu. Cílem konference bude také potvrdit ...

Jarní zasedání Czech Convention Bureau přineslo nové výzvy i posílení spolupráce

Společné aktivity v letošním roce, budoucí strategie rozvoje i mezinárodní spolupráce nebo nutnost zajištění udržitelnosti ve spojení s kongresovou tu ...

DoporučujemeÚterý 27.2.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »