InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Rady a tipy

16. května 2022 před východem Slunce dojde k částečnému zatmění Měsíce

10.05.2022
V pondělí 16. května ráno se v případě bezoblačného počasí a dobrého výhledu k jihozápadnímu obzoru naskytne zajímavý pohled na zapadající ukousnutý úplněk Měsíce. Částečné zatmění Měsíce začne ve 4:28 SELČ, ale bude vidět pouze necelou hodinu, neboť po páté hodině ráno Měsíc zapadá. Úkaz lze pozorovat očima z celého území ČR. Toto zatmění Měsíce bude probíhat velmi těsně nad obzorem, a tak pozorovací podmínky mohou být i velmi špatné, proto je dobré si vybrat místo ve vyšší nadmořské výšce. V případě dobrého počasí vás na pozorování zvou také vybrané hvězdárny a přichystán je i online přenos.
Foto: Astro.cz

Průběh úkazu


Měsíční úplněk vstoupí ve 3:32:07 SELČ nejprve do zemského polostínu. V ten okamžik, i kdybychom již byli vzhůru, si okem ničeho nevšimneme. Teprve po čtvrt na pět se nám levá horní část Měsíce bude zdát poněkud "začouzená".

Částečné zatmění začíná ve 4:27:53 SELČ, kdy Měsíc vstoupí do úplného zemského stínu. Ten se okem bude jevit černý, ale na fotografii delším expozičním časem bychom zjistili, že jeho střed je červený a okraj sivomodrý až šedý. Je to dáno lomem světla Slunce v zemské atmosféře. Světlo se láme jak ve vyšších vrstvách s ozónem, což je zdrojem namodralého okraje stínu, tak v hustších, kterými již projde jen červené světlo a ostatní barvy jsou rozptýleny.

Úplné zatmění neuvidíme. Začíná v 5:29:13 SELČ, ale Měsíc zapadá dříve, např. v Praze v 5:12 SELČ. Po páté hodině již také bude nad obzorem Slunce, takže Měsíc bude nad obzorem již hůře viditelný.

Kdy naposledy a kdy příště


Předchozí zatmění Měsíce nastalo 5. června 2020 a bylo polostínové, příští zatmění Měsíce proběhne 28. října 2023 a bude částečné.

Jak úkaz pozorovat


Úkaz je za dobrého počasí dobře viditelný i pouhým okem. Stačí jasná obloha nad jihozápadním obzorem. Ještě lepší zážitek však poskytne alespoň malý dalekohled - například triedr. Ten nám pomůže i proto, že úkaz bude probíhat velmi nízko nad obzorem. Proto je také potřeba k pozorování vybrat místo s nerušeným výhledem k jihozápadnímu obzoru a nejlépe na vysokém kopci.

Ranní šňůrka planet


I když toto zatmění Měsíce patří mezi ty hůře pozorovatelné, je tu ještě jeden důvod, proč se na ranní oblohu 16. května podívat. Ranní obloha nyní totiž nabízí kromě Merkuru přehlídku všech okem viditelných planet. Zatímco Měsíc bude 16. května na jihozápadě, planety najdeme nad východem až jihovýchodem. Nejníže na východě bude Venuše, ale bude se jevit nejjasnější. Vpravo od ní bude také poměrně dost jasný Jupiter. Dále směrem k jihu bude slabší Mars a nejblíže jihu bude stejně slabý Saturn.

Pozvánky na hvězdárny a k online přenosu


V případě bezoblačného počasí je na pozorování pro veřejnost připravena např. Hvězdárna Žebrák, Hvězdárna v Turnově a online přenos se pokusí zprostředkovat planetárium libereckého science centra iQLANDIA. Pozorování proběhne také na ondřejovské hvězdárně Astronomického ústavu AV ČR.

Hvězdárna Turnov: od 4:00 do 5:30, ale pouze za předpokladu, že bude vidět Měsíc nad jihozápadním obzorem.

Hvězdárna Žebrák: od 4:00 do 5:30, pouze za jasného počasí.

Astronomický ústav AV ČR, hvězdárna Ondřejov: od 4:00 do východu Slunce na Radarové louce hvězdárny. Zdarma.

Planetárium iQLANDIA: odvysílá zajímavé informace k zatměním Měsíce, včetně pokusů, které si můžete doma provést a v případě jasného počasí krátký online přenos ze samotného úkazu přímo od dalekohledu.

Zdroj: AV ČR

Další články z rubriky Rady a tipy

Příručka budoucího důchodce vám pomůže řádně se připravit na odchod do starobního důchodu

Chystáte se do starobního důchodu nebo vás tato změna teprve čeká a chcete se na ni řádně připravit? Co všechno udělat před samotným sepsáním žádosti, jaké doklady si připravit a na co se zaměřit? Na všechny tyto otázky vám odpoví aktualizovaná ...

V mnoha regionech jsou místa v mateřských školách plná, řešením pro rodiče může být dětská skupina

Kapacita v mateřských školách mnohde nestačí a pro celou řadu rodičů je hledání volných míst ve školkách velmi problematické. Dětská skupina může být ...

Jak to bude s reklamacemi po novele zákona?

Vláda předložila poslancům novelu, ve které se navrhuje od základu změnit mimo jiné tak podstatnou věc, jakou je zákonná záruka. Spotřebitelská organi ...

Potřebujete odborníka na autodopravu, přepravu nákladů i manipulaci s hydraulickou rukou?

Ve stavebnictví, strojírenství, ale třeba i výrobním segmentu a dalších oblastech se neobejdete bez služeb autodopravy. Občas potřebujete manipulovat ...

Správný způsob, jak se zbavit nepoužitelných léků? Odnést je do lékárny

Češi se stále zlepšují ve správné likvidaci prošlých léků. V lékárnách, kam patří, jich končí víc a víc. To je dobrou zprávou nejen pro pacienty samot ...

DoporučujemeNeděle 22.5.2022
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.