InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Asociace podnikatelů a živnostníků vyzývá vládu k okamžitému řešení neudržitelného nárůstu cen elektrické energie, plynu a pohonných hmot

21.04.2022
Zástupci podnikatelské veřejnosti vyzvali v dopise Vládu ČR, aby přijala okamžité řešení neudržitelného nárůstu cen elektrické energie, plynu a pohonných hmot v podobě jejich zastropování. Vlády v okolních zemích podle signatářů dopisu situaci řeší, ale česká vláda nečiní v tomto žádné konkrétní a rychlé kroky.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Firmy upozorňují, že tuto situaci po covidovém finančním vyčerpání rezerv nejsou schopny ustát další měsíce. Zvažují proto uzavření provozů a ukončení činnosti. Situaci je třeba řešit okamžitě, než se projeví tragickým nárůstem nezaměstnanosti a ztrátou výkonnosti celé ekonomiky.

"Požadujeme zastropování, ale chápeme, že pro některé firmy a domácnosti to nemusí stačit. Pro tyto případy by měla vláda použít systém energetických poukázek financovaných ze zisků společnosti ČEZ, nad kterou má stát většinovou kontrolu," uvádí se v dopise, který vládě společně zaslaly Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, iniciátor výzvy, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, Asociace hotelů a restaurací ČR, Svaz pekařů a cukrářů v ČR, Společenstvo uměleckých kovářů a zámečníků a kovářů-podkovářů Čech, Moravy a Slezska, Rybářské sdružení České republiky, Cech topenářů a instalatérů ČR, Cech českých vinařů, Česká unie cestovního ruchu a Cech čalouníků a dekoratérů a truhlářů.

Státní rozpočet by mohl v případě, pokud by vláda k takovým krokům nepřikročila, významně prodělat, varují podnikatelé. Zejména malé a střední podniky, zdaleka největší zaměstnavatel v zemi, by byly nuceny propouštět, a stát by přišel o daň z příjmů. Chudší obyvatelstvo se bude snažit šetřit, čímž se vybere méně na DPH a spotřebních daních. To vše bude největší ranou zejména na venkově, kde alternativní zaměstnavatelé neexistují, a snížená spotřeba řetězově dále ohrozí další regionální podniky. Zvýší se tak tlak na migraci do velkých měst. To však ještě dále zvýší tlak na ceny tamních nemovitostí, čímž zchudne a sníží spotřebu i velkoměstské obyvatelstvo, a situace se bude dál řetězově zhoršovat.

Energie stojí úplně na počátku všech řetězců, proto zastropování jejich cen umožní šířit úlevu do celé ekonomiky podél stejného řetězce, upozorňují podnikatelé.

V případě elektřiny i plynu jsou podniky na rozdíl od domácností mnohem méně chráněny fixními kontrakty a mnohem více exponovány tržním cenám. Ty u plynu vzrostly ještě více než u elektřiny. Zatímco za uplynulý rok vzrostla tržní cena elektřiny zhruba třikrát a rostla postupně, u plynu je na čtyřnásobku již od loňského září, a krátkodobé výkyvy ji během této doby dokázaly vyhnat i na desetinásobek.

Na rozdíl od domácností navíc firmy nepocítí u plynu "letní úlevu". Domácnosti budou moci přestat topit, ale pekaři, restaurace a jiné drobné podniky budou muset spotřebovávat plyn i v létě. Vysoké ceny se jich proto dotýkají mnohem více, a dále se propisují na zdražování pro spotřebitele. Tím dále zvyšují inflaci, nutí ČNB dále zvyšovat úrokové sazby, čímž dále zdražují náklady výroby v malých a středních podnicích, a kruh dále se zhoršující situace se uzavírá.

Cena pohonných hmot sice nenarostla tak, jako u plynu a elektřiny, ale na stavu ekonomiky je schopna se podepsat neméně. V globální ekonomice je závislost na dopravě stále vyšší, a to včetně zajištění konečné distribuce zákazníkům. Podnikatelé v dopravě jsou navíc vystaveni zahraniční konkurenci více: Pokud energetická politika okolních států zlevní tamní elektřinu a plyn, do českých obchodů to zahraniční pečivo nedoveze. Ale pokud energetická politika jiných vlád zlevní tamní PHM oproti českým, začnou zahraniční dopravci válcovat ty české díky snadnějšímu přístupu k levnější naftě. Vláda může navíc přijít o významné daňové příjmy, když všichni, tuzemští i zahraniční, se budou snažit tankovat v zahraničí, takže namísto do českého rozpočtu budou odvádět do toho zahraničního.

Pokud vláda tyto kroky neučiní, důsledkem bude menší odbyt, další snižování spotřeby domácností, snižování investic firem, zpomalení rozvoje investic, a kromě nezaměstnanosti jako takové se všemi negativními důsledky i snižování odvodů ze mzdy zaměstnanců v důsledku propouštění, varují signatáři. Odvody jsou přitom dnes největším příjmem do státního rozpočtu. Očekávat se dá i zvýšení výdajů na sociální politiku, zvýšení úniků finančních prostředků (agentury na černém trhu práce a mzdy) a roztočení inflační spirály, která je formou konfiskace, pro kterou nikdo nehlasoval.

Zdroj: AMSP ČR

Další články z rubriky Ekonomika

Nárok na předčasnou penzi by mělo mít více lidí v nejnáročnějších profesích, návrh projedná vláda

Po vypořádání meziresortního připomínkového řízení odesílá MPSV důchodovou reformu na vládu. Ta by celý materiál měla projednat do konce března. Do návrhu byla doplněna dvě klíčová opatření. Především došlo k rozšíření okruhu lidí, kteří budou ...

Od 1. dubna začnou platit nová pravidla pojištění odpovědnosti z provozu vozidla

Od 1. dubna 2024 vejde v účinnost zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla včetně doprovodného zákona. Nová právní úprava reaguje na příslušno ...

Státní dluh se loni zvýšil o 216,1 miliardy korun na 3,1 bilionu korun

Ministerstvo financí ve čtvrtek zveřejnilo Zprávu o řízení státního dluhu České republiky v roce 2023, která obsahuje detaily o dynamice a struktuře s ...

O akci na podporu exportu Meeting Point CzechTrade byl rekordní zájem, přišli zástupci více než 420 firem

Na největší proexportní akci pro střední a malé firmy Meeting Point CzechTrade přišlo své exportní záměry konzultovat 427 českých firem. K dispozici j ...

Hospodářská komora: České firmy zamířily do Lucemburska, zaměří se na vesmírné technologie a kybernetickou bezpečnost

Prezidenta České republiky Petra Pavla doprovází na státní návštěvě Lucemburska ve dnech 28. února až 1. března podnikatelská delegace Hospodářské kom ...

DoporučujemePondělí 4.3.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »