InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Asociace podnikatelů a živnostníků vyzývá vládu k okamžitému řešení neudržitelného nárůstu cen elektrické energie, plynu a pohonných hmot

21.04.2022
Zástupci podnikatelské veřejnosti vyzvali v dopise Vládu ČR, aby přijala okamžité řešení neudržitelného nárůstu cen elektrické energie, plynu a pohonných hmot v podobě jejich zastropování. Vlády v okolních zemích podle signatářů dopisu situaci řeší, ale česká vláda nečiní v tomto žádné konkrétní a rychlé kroky.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Firmy upozorňují, že tuto situaci po covidovém finančním vyčerpání rezerv nejsou schopny ustát další měsíce. Zvažují proto uzavření provozů a ukončení činnosti. Situaci je třeba řešit okamžitě, než se projeví tragickým nárůstem nezaměstnanosti a ztrátou výkonnosti celé ekonomiky.

"Požadujeme zastropování, ale chápeme, že pro některé firmy a domácnosti to nemusí stačit. Pro tyto případy by měla vláda použít systém energetických poukázek financovaných ze zisků společnosti ČEZ, nad kterou má stát většinovou kontrolu," uvádí se v dopise, který vládě společně zaslaly Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, iniciátor výzvy, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, Asociace hotelů a restaurací ČR, Svaz pekařů a cukrářů v ČR, Společenstvo uměleckých kovářů a zámečníků a kovářů-podkovářů Čech, Moravy a Slezska, Rybářské sdružení České republiky, Cech topenářů a instalatérů ČR, Cech českých vinařů, Česká unie cestovního ruchu a Cech čalouníků a dekoratérů a truhlářů.

Státní rozpočet by mohl v případě, pokud by vláda k takovým krokům nepřikročila, významně prodělat, varují podnikatelé. Zejména malé a střední podniky, zdaleka největší zaměstnavatel v zemi, by byly nuceny propouštět, a stát by přišel o daň z příjmů. Chudší obyvatelstvo se bude snažit šetřit, čímž se vybere méně na DPH a spotřebních daních. To vše bude největší ranou zejména na venkově, kde alternativní zaměstnavatelé neexistují, a snížená spotřeba řetězově dále ohrozí další regionální podniky. Zvýší se tak tlak na migraci do velkých měst. To však ještě dále zvýší tlak na ceny tamních nemovitostí, čímž zchudne a sníží spotřebu i velkoměstské obyvatelstvo, a situace se bude dál řetězově zhoršovat.

Energie stojí úplně na počátku všech řetězců, proto zastropování jejich cen umožní šířit úlevu do celé ekonomiky podél stejného řetězce, upozorňují podnikatelé.

V případě elektřiny i plynu jsou podniky na rozdíl od domácností mnohem méně chráněny fixními kontrakty a mnohem více exponovány tržním cenám. Ty u plynu vzrostly ještě více než u elektřiny. Zatímco za uplynulý rok vzrostla tržní cena elektřiny zhruba třikrát a rostla postupně, u plynu je na čtyřnásobku již od loňského září, a krátkodobé výkyvy ji během této doby dokázaly vyhnat i na desetinásobek.

Na rozdíl od domácností navíc firmy nepocítí u plynu "letní úlevu". Domácnosti budou moci přestat topit, ale pekaři, restaurace a jiné drobné podniky budou muset spotřebovávat plyn i v létě. Vysoké ceny se jich proto dotýkají mnohem více, a dále se propisují na zdražování pro spotřebitele. Tím dále zvyšují inflaci, nutí ČNB dále zvyšovat úrokové sazby, čímž dále zdražují náklady výroby v malých a středních podnicích, a kruh dále se zhoršující situace se uzavírá.

Cena pohonných hmot sice nenarostla tak, jako u plynu a elektřiny, ale na stavu ekonomiky je schopna se podepsat neméně. V globální ekonomice je závislost na dopravě stále vyšší, a to včetně zajištění konečné distribuce zákazníkům. Podnikatelé v dopravě jsou navíc vystaveni zahraniční konkurenci více: Pokud energetická politika okolních států zlevní tamní elektřinu a plyn, do českých obchodů to zahraniční pečivo nedoveze. Ale pokud energetická politika jiných vlád zlevní tamní PHM oproti českým, začnou zahraniční dopravci válcovat ty české díky snadnějšímu přístupu k levnější naftě. Vláda může navíc přijít o významné daňové příjmy, když všichni, tuzemští i zahraniční, se budou snažit tankovat v zahraničí, takže namísto do českého rozpočtu budou odvádět do toho zahraničního.

Pokud vláda tyto kroky neučiní, důsledkem bude menší odbyt, další snižování spotřeby domácností, snižování investic firem, zpomalení rozvoje investic, a kromě nezaměstnanosti jako takové se všemi negativními důsledky i snižování odvodů ze mzdy zaměstnanců v důsledku propouštění, varují signatáři. Odvody jsou přitom dnes největším příjmem do státního rozpočtu. Očekávat se dá i zvýšení výdajů na sociální politiku, zvýšení úniků finančních prostředků (agentury na černém trhu práce a mzdy) a roztočení inflační spirály, která je formou konfiskace, pro kterou nikdo nehlasoval.

Zdroj: AMSP ČR

Další články z rubriky Ekonomika

Ministerstvo financí: Plnění státního rozpočtu ČR za leden až duben 2024

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci dubna deficitem ve výši 153,1 mld. Kč. Po očištění o příjmy a výdaje na projekty z Evropské unie a finančních mechanismů činil schodek 146,7 mld. Kč. Meziroční zlepšení salda o 46,9 mld. Kč bylo taženo ...

Nová služba CzechTrade a MPO pomůže českým firmám získat kvalifikované pracovníky ze třetích zemí

S nedostatkem pracovních sil na trhu práce má českým firmám pomoct nová služba agentury CzechTrade s názvem Podpora ekonomické migraci. Hlavním cílem ...

Česká národní banka snižuje úrokové sazby

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,5 procentního bodu na 5,25 %. ...

Předsednictvo Agrární komory ČR příští týden rozhodne o uspořádání protestů 22. května v Praze

České zemědělství si prochází krizí, kterou ještě prohloubily následky silné mrazové vlny v průběhu letošního jara. Přesto ministr zemědělství Marek V ...

Dohoda o volném obchodu mezi EU a Novým Zélandem otevře českým firmám nové příležitosti

Českým firmám se více otevírá trh Nového Zélandu, a to díky Dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií (EU) a Novým Zélandem, která 1. května vstoupi ...

Doporučujeme



Neděle 5.5.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »