InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Ministr Síkela: V rámci snižování závislosti na ruském plynu prosazuji společný unijní přístup

11.04.2022
Trh s plynem byl v České republice plně liberalizován, plyn nenakupuje stát, ale jednotliví privátní obchodníci. V případě, že by došlo k zastavení dodávek z Ruska do EU, tak nejen dodávky plynu z Norska či jiných zemí budou muset být součástí celoevropského řešení tak, aby bylo možné zajistit dostatečně dodávky do zemí ve středu Evropy, které nemají přístup k moři a k LNG terminálům.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Klíčovým předpokladem pro umožnění alternativních nákupů zemního plynu z LNG nebo Norska bude zároveň zajištění dostatečných přepravních kapacit ze západu na východ, resp. ze severu, aby se plyn mohl dostávat až do střední Evropy bez nutnosti odběrových omezení v jiných zemích. Na to by se měly zaměřit budoucí investice do evropské plynárenské infrastruktury. Do doby jejich realizace se jako vhodné jeví využít swapové operace a plyn ze zdrojů LNG ve státech západní Evropy zaměnit za plyn z Norska, jehož dodávky by pak bylo možné bez výraznějších problémů přesměrovat za pomoci existující infrastruktury do České republiky a dalších států střední Evropy. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela od počátku ruské agrese proti Ukrajině právě společný unijní přístup prosazuje.

Aktuální kroky


- MPO je v pravidelném kontaktu se všemi významnými zástupci plynárenského sektoru, aby zjišťovalo jejich aktuální stav a potřeby a v případě potřeby na ně reagovalo. Každý týden se schází Centrální krizový štáb plynárenství.

- Ze střednědobého hlediska je pro Česko zásadní jednotný přístup napříč Evropskou unií. V loňském roce EU ukázala velkou úspěšnost při společném nákupu vakcín proti covidu a jejich následné distribuce mezi jednotlivými členskými státy, společný nákup plynu jako náhrady za plyn z Ruska by měl probíhat podobně.
Společné nákupy od počátku ruské agrese prosazoval ministr Síkela. Podpořil je na zasedání mimořádné Rady ministrů i na jednání s Bruno Le Mairem, ministrem hospodářství předsednické země EU Francie. Na společném postupu při nákupu plynu se shodla také 25.3. Evropská rada.
V tomto ohledu je zásadní dobrá spolupráce s Německem. Ministr Síkela jednal s německým ministrem hospodářství Habeckem 29.3. v Berlíně. Tématem byl především možný zájem České republiky o podíl na kapacitě budoucích německých LNG terminálů a také navýšení kapacity ropovodu TAL, které by mělo zajistit až o 200 tisíc tun ropy měsíčně navíc pro Česko, Německo a Rakousko.

- 7.4. se uskutečnilo první jednání generálních ředitelů pro energetiku jednotlivých států EU (náměstci) v rámci společné platformy, jejímž úkolem bude postupně vypracovat detail společných nákupů a koordinované přípravy na zimu.

- V pátek 25.3. se také EU dohodla s USA na navýšení dodávek LNG. Letos by USA měly do Evropy dodat o 15 miliard kubíků LNG navíc, v dalších letech až o 50 miliard navíc. Z Ruska nyní Evropa odebírá cca 150 miliard kubíků LNG ročně.

- MPO připravuje komplexní analýzu dopadů možného omezení dodávek plynu z Ruska na jednotlivé energetické sektory. Máme již do této analýzy připraveny odhady toho, jak dlouho by zdejší zásoby vydržely při jejich kombinování s dodávkami z jiných zemí v čele s Norskem. V ideálním případě norské dodávky podle předběžných informací mohou zajistit mimo topné období cca polovinu, během zimního období cca jednu čtvrtinu obvyklé denní tuzemské spotřeby.

- Disponujeme také podrobnými propočty toho, o kolik se sníží spotřeba plynu v České republice při vyhlašování jednotlivých odběrových stupňů. Značně to závisí na ročním období, přibližně 70 % celkové roční spotřeby plynu se spotřebuje v topném období a jenom 30 % mimo něj. Tak např. v březnu tohoto roku by se při vyhlášení odběrového stupně č. 1, který znamená omezení dodávky plynu do odběrných míst zákazníků s předpokládaným ročním odběrem nad 630 MWh s možností úplného nebo částečného přechodu na náhradní palivo, ušetřilo cca 1 % předpokládané denní spotřeby. U odběrového stupně č. 6, který mimo omezení dalších skupin zákazníků znamená již přerušení dodávky plynu do odběrných míst zákazníků s převažujícím technologickým odběrem s předpokládaným ročním odběrem v daném roce nad 52500 MWh by jeho vyhlášení znamenalo úsporu přibližně 23 % předpokládaného denního odběru. Vyhlášení odběrového stupně č. 10, znamenajícího přerušení dodávky všem odběratelům mimo domácnosti a maloodběr, by znamenalo úsporu téměř poloviny plánované denní spotřeby České republiky.

- Zároveň se MPO zapojilo do přípravy analýzy připravenosti na možné odpojení napříč Evropskou unií, který iniciovala Evropská komise.

- MPO pracuje na identifikaci energetických firem strategického zájmu, aby dokázalo nastavit mechanismy, jak jim případně pomoci.

Co se chystá do budoucna


- Kroky ke stabilizaci trhu s ropou, a tedy i cen pohonných hmot podniká Mezinárodní energetická agentura. Její členské státy, včetně Česka, se již na začátku března shodly na dobrovolném uvolnění až 60 milionů barelů ropy na trh. V pátek 1.4. se členové IEA dohodly na dobrovolném uvolnění dalších až 120 milionů barelů.

- Kromě kroků státu ve věci mezinárodní spolupráce a domlouvání nákupů plynu od alternativních dodavatelů se řešení tohoto problému neobejde bez pomoci ze strany veřejnosti při individuálním snižování spotřeby. MPO připravuje manuály pro firmy, jednotlivce i státní úřady, jak na úspory energií.

- Je třeba zvýšit důraz na rozvoj obnovitelných zdrojů. Aktuálně běží například výzva MPO na podporu fotovoltaických systémů, polovina čtyřmiliardové alokace této výzvy byla rozebrána za týden.

- Kromě toho bude nutné velmi podpořit energetickou účinnost a úspory. MPO nyní přijímá také předběžně žádosti o dotace rozvoj brownfieldů v obcích a podporu energetických úspor. Alokováno na to nyní je 500 milionů korun.

- Na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů jsou nyní připraveny dotace v hodnotě vyšších desítek miliard korun. Na podporu účinnosti budov a úspory jsou připraveny nižší desítky miliard. Jde o prostředky především z Modernizačního fondu a Národního plánu obnovy.

- Na tuto podporu navazuje také legislativní usnadnění výstavby FVE, které je součástí komplexního energetického balíčku připravovaného MPO. Jedním z nich je například navýšení hranice pro povinnost stavebního povolení ze současných 20 kWp na 30 kWp, pro zjednodušené stavební povolení z 30 kWp na 100 kWp. Nebo zvýšení hranice pro povinnost licence na výrobu elektřiny. Dále platí nutnost iniciovat na unijní úrovni modernizaci plynárenské infrastruktury a jejího lepšího propojení napříč kontinentem.

- Další kroky MPO se zaměřují na posílení stability trhu s energiemi a prostřednictvím toho i energetické bezpečnosti. Řešíme také likviditu obchodníků ve vztahu na jistiny, které musejí skládat u OTE, a finalizujeme pro ně pomoc se zárukami, které musí skládat podle burzovních pravidel. MPO také ve spolupráci s plynárenským sektorem mapuje možnosti, jak případně napomoci obchodníkům při zajišťování nově na evropské úrovni připravované povinnosti naplnit zásobníky plynu na 80 % jejich celkové kapacity, a to k datu 1. listopadu 2022. Naplnění všech evropských zásobníků na zmíněnou úroveň by výrazně zvýšilo odolnost EU v případě možných výpadků dodávek plynu v nadcházejícím zimním období.


Zdroj: MPO
Související:

Další články z rubriky Ekonomika

Sloučení výpovědních důvodů v případě ztráty zdravotní způsobilosti pomůže zaměstnavatelům i zaměstnancům

Hospodářská komora vítá novela zákoníku práce přinášející pozitivní změny pro zaměstnavatele. Sloučení výpovědních důvodů v případě ztráty zdravotní způsobilosti do jedné kategorie, které přinese novelizovaný zákoník práce z dílny MPSV, pomůže ...

Konference Hospodářské komory a České asociace umělé inteligence ukáže firmám, jak používat AI

Praktické ukázky využití v podnicích, konzultační zónu a workshopy, na kterých si zástupci firem vyzkouší AI nástroje, chystají Hospodářská komora a Č ...

První investiční VC fond z Národního plánu obnovy ČR bude spravovat Tensor Ventures

Investiční společnost Tensor Ventures byla vybrána jako správce prvního fondu rizikového kapitálu (VC), který bude financován z Národního plánu obnovy ...

ČSOB Index očekávání firem: Optimismus podnikatelů a firem roste, chuť investovat je nejvyšší od roku 2019

Nálada malých a středních firem a podnikatelů se mění k lepšímu. Největší posun od podzimu nastal v investiční aktivitě, která je na nejvyšší úrovni z ...

Výzva všem samosprávám: Vypravte se na URBIS pro know-how, dobrou praxi i kontakty

Brno - Už 4. června 2024 otevře své brány brněnský URBIS. Letošní ročník nabídne v Česku doposud nevídaný třídenní program s účastí ministrů, předních ...

DoporučujemeStředa 29.5.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »