InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Názory na regulaci sdíleného ubytování se dramaticky liší

07.03.2022
Na potřebě rychlé regulace oblasti sdíleného ubytování panuje všeobecná shoda. Výrazně se ale liší postoje jednotlivých aktérů k tomu, jak konkrétně postupovat. Hlavní město Praha prosazuje svůj návrh novely živnostenského zákona, strany vládní koalice se naopak přiklánějí k tomu, aby byla problematika řešena vládním návrhem zákona. Ukázalo to jednání, které uspořádala Hospodářská komora ČR za účasti zástupců hlavního města Prahy, Poslanecké sněmovny, několika ministerstev, občanských iniciativ i podnikatelů v oblasti sdíleného ubytování.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Hospodářská komora ČR jednání uspořádala coby první akci v rámci nedávno schváleného memoranda o spolupráci mezi komorou a Hospodářským výborem PSP ČR. Cílem setkání byla diskuze o novele živnostenského zákona, kterou na návrh hlavního města Prahy v současnosti projednává Poslanecká sněmovna.

K návrhu novely živnostenského zákona z pera hlavního města Prahy, který coby tisk č. 41, projednává Poslanecká sněmovna, dorazila totiž řada závažných připomínek z různých stran včetně ministerstva průmyslu a obchodu či ministerstva financí.

Diskuze se vedle zástupců Hospodářské komory zúčastnilo několik poslanců včetně zpravodaje novely živnostenského zákona Vojtěcha Munzara, zástupci několika ministerstev, občanských iniciativ i podnikatelských organizací z oblasti poskytování ubytování, návrh za hlavní město Praha obhajovala radní Hana Kordová Marvanová a zastupitel a současně poslanec Patrik Nacher, který pražský návrh novely předložil a prosazuje ve sněmovně.

"Naším záměrem nebylo hledat nějaké kompromisní řešení, ale umožnit poslancům včetně zpravodaje příslušného sněmovního tisku vyslechnout argumenty všech stran. Pražský magistrát navrhl novelu, ovšem objevila se řada připomínek ze strany několika ministerstev i podnikatelů. Svůj postoj představila i Hospodářská komora ČR. Jsme přesvědčeni, že je společným zájmem všech, aby byla schválena taková pravidla, která budou férová, vymahatelná a přinesou skutečné zlepšení situace," vysvětlil předseda sekce Hospodářské politiky Hospodářské komory ČR Filip Dvořák.

Hospodářská komora ČR dlouhodobě upozorňuje na mimořádně vysokou míru tzv. šedé ekonomiky v oblasti sdíleného ubytování. Ta dosahuje až 50%. Komora proto důrazně varuje, že regulace dle návrhu hlavního města Prahy by postihla pouze poctivé podnikatele, a tím přinesla ještě větší a nespravedlivou konkurenční výhodu všem, kteří krátkodobé pronájmy poskytují "na černo".

Komora proto navrhuje zavedení zákonné povinnosti pro všechny digitální platformy, které zprostředkovávají propojení zájemců o sdílené ubytování a jeho poskytovatelů, evidovat jednotlivá zprostředkování v rámci národního digitálního uzlu, který by spravovalo ministerstvo financí a sdílelo data s orgány oprávněnými správou místního poplatku z pobytu. Dalším klíčovým krokem by pak bylo zavedení povinnosti vlastníka nemovitosti, ve které je sdílené ubytování poskytováno, ručit za subjekt, který sdílené ubytování poskytuje.

Problematičnost návrhu hlavního města Prahy zmínil na jednání i zpravodaj zmíněného tisku č. 41 Vojtěch Munzar. "Návrh, se kterým přišlo hlavní město Praha, bohužel vyvolává příliš mnoho otázek a pochybností. Proto spíše převládá názor, že by měla přijít vláda se svým návrhem řešení, který projde klasickým připomínkovým řízením, aby se případná rizika eliminovala a přijal se kvalitní a vymahatelný zákon," vysvětlil Munzar.

Pro přípravu vládního návrhu se vyslovil i poslanec Jakub Michálek. "Abychom se zachovali zodpovědně, je třeba návrh připravit pořádně, zahrnout všechny připomínky a podněty, které se objevily. Pro mne je klíčové, aby byla co nejrychleji schválena úprava, která bude v plné míře vymahatelná," uvedl Michálek.

Pro pražský magistrát je klíčové, aby po letech váhání bylo řešení problému co možná nejrychlejší. "Dlouhé roky se o problému mluví, ale reálně se nic nedělá. My chceme rychlé řešení, proto jsme přišli s vlastním návrhem novely. Naším cílem je, aby byla co nejrychleji přijata norma, která pomůže lidem, aby mohli ve svých domovech v klidu žít a spát," uvedla radní Kordová Marvanová.

Hospodářská komora je přesvědčena, že při dobré vůli všech zainteresovaných stran bude možné i komplexnější vládní návrh regulace, do něhož by se měla mj. promítnout i nyní finalizovaná evropská úprava, projednat a schválit tak, aby byla účinná již od ledna 2023.

Zdroj: Hospodářská komora ČR

Další články z rubriky Ekonomika

Sloučení výpovědních důvodů v případě ztráty zdravotní způsobilosti pomůže zaměstnavatelům i zaměstnancům

Hospodářská komora vítá novela zákoníku práce přinášející pozitivní změny pro zaměstnavatele. Sloučení výpovědních důvodů v případě ztráty zdravotní způsobilosti do jedné kategorie, které přinese novelizovaný zákoník práce z dílny MPSV, pomůže ...

Konference Hospodářské komory a České asociace umělé inteligence ukáže firmám, jak používat AI

Praktické ukázky využití v podnicích, konzultační zónu a workshopy, na kterých si zástupci firem vyzkouší AI nástroje, chystají Hospodářská komora a Č ...

První investiční VC fond z Národního plánu obnovy ČR bude spravovat Tensor Ventures

Investiční společnost Tensor Ventures byla vybrána jako správce prvního fondu rizikového kapitálu (VC), který bude financován z Národního plánu obnovy ...

ČSOB Index očekávání firem: Optimismus podnikatelů a firem roste, chuť investovat je nejvyšší od roku 2019

Nálada malých a středních firem a podnikatelů se mění k lepšímu. Největší posun od podzimu nastal v investiční aktivitě, která je na nejvyšší úrovni z ...

Výzva všem samosprávám: Vypravte se na URBIS pro know-how, dobrou praxi i kontakty

Brno - Už 4. června 2024 otevře své brány brněnský URBIS. Letošní ročník nabídne v Česku doposud nevídaný třídenní program s účastí ministrů, předních ...

DoporučujemeStředa 29.5.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »