InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Stanovisko Svazu průmyslu a dopravy k situaci na Ukrajině

25.02.2022
Svaz průmyslu a dopravy ČR odsuzuje probíhající vojenskou operaci a invazi Ruska na Ukrajině. Pro Svaz průmyslu, největší zaměstnavatelský Svaz v Česku, mají v tuto chvíli prioritu lidé - ať již občané Ukrajiny v Česku, naši kolegové a zaměstnanci, tak jejich rodinní příslušníci na Ukrajině.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
V tuto chvíli již jednáme s příslušnými úřady a zároveň podnikáme jako Svaz potřebné kroky ve třech prioritních oblastech. Je nutné:

> Zajistit jednoduchý vízový proces pro rodinné příslušníky našich ukrajinských kolegů a zaměstnanců tak, aby se zbytek jejich rodin dostal na území Česka co nejdříve. K tomu je třeba i koordinovaná pomoc se zajištěním jejich rychlé a bezpečné přepravy a následný celkový adaptační proces podpory po jejich příchodu.

> Jednat s Ukrajinskou stranou o ukrajinských zaměstnancích pracujících v ČR pro případ další eskalace situace.

> Automaticky prodloužit platnost stávajících pracovních i krátkodobých víz všem ukrajinským občanům, kteří jsou v tuto chvíli na území Česka.

Řada našich členů již začala cíleně oslovovat své zaměstnance ukrajinského původu, aby je ujistila o podpoře a připravenosti pomáhat podle vývoje situace a průběžně monitorovala a vyhodnocovala jejich obavy a potřeby. Jako SP ČR budeme tyto aktivity s našimi členy systematicky vyvíjet a rozšiřovat.

Vyhrocená situace a očekávané sankce budou mít negativní dopad na řadu českých firem. Jsme připraveni podpořit českou vládu i Evropskou unii v jejich krocích, které budou jednak oprávněnou reakcí na agresi a porušování mezinárodního práva, ale zároveň také minimalizují dopad konfliktu na ekonomiku a společnost.

Naší hlavní a v tuto chvíli jedinou prioritou jsou lidé a konkrétní pomoc, kterou můžeme společně s českou vládou a občany zajistit.

Zdroj: SP ČR
Související:

Další články z rubriky Ekonomika

Ministerstvo financí opět vyhlašuje březen měsícem finančního zdraví

Na podporu finančního vzdělávání vyhlásilo Ministerstvo financí už v loňském roce březen měsícem finančního zdraví. V rámci této vznikající tradice proběhne napříč Českem v březnu 2024 řada zajímavých aktivit, jejichž společným cílem je zvyšování ...

Výplaty věřitelů zkrachovalé Sberbank CZ začnou v březnu

V březnu začne vyplácení více než 15 300 věřitelů Sberbank CZ. V částečném rozvrhu dostanou 95 % svých pohledávek. ...

SP ČR: Zaměstnavatelé na tripartitě řešili strategické investice i změny v důchodovém systému

Na pondělním jednání Rady hospodářské a sociální dohody České republiky delegace vedená prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Janem Rafajem projedna ...

Agentura Fitch zlepšila výhled pro rating ČR z negativního na stabilní

Agentura Fitch Ratings změnila v pátek výhled hlavního úvěrového ratingu České republiky z negativního na stabilní. Hodnocení schopnosti České republi ...

V březnu Finanční správa poradí s daňovým přiznáním po telefonu i osobně v terénu

Na podání přiznání k dani z příjmů v listinné (papírové) podobě je letos čas do úterý 2. dubna, na elektronické podání do 2. května. Ti, kterým přizná ...

DoporučujemeStředa 28.2.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »