InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

ČSÚ: Příjmy českých domácností i v prvním pandemickém roce rostly

20.01.2022
Příjmy českých domácností vzrostly v roce 2020 meziročně téměř o 5 %, reálně o 1,7 %. Takzvaná míra ohrožení příjmovou chudobou dosáhla 8,6 %, materiálněa sociálně deprivovaných domácností bylo 4,8 %. Ukazují to výsledky pravidelného šetření životních podmínek a příjmů v domácnostech.
Ilustrační snímek | Foto: Archiv ID
Na každou osobu v české domácnosti připadal za rok 2020 průměrný čistý příjem 220,1 tisíc korun, o 10 352 korun více než v roce 2019. Měsíční průměr čistých příjmů na osobu činil 18 342 korun. Po očištění o inflaci to znamená reálný nárůst příjmů o 1,7 %. "Příjmy domácností v roce 2020 nerostly rovnoměrně. Nejrychleji rostly domácnostem seniorů nad 65 let. Naopak nejnižší příjmy měly domácnosti s dětmi, v nichž scházel jeden z rodičů," upozorňuje Jiří Pekárek z odboru šetření v domácnostech ČSÚ.

Výrazný rozdíl zaznamenala struktura příjmů domácností. "Oproti dlouhodobým trendům se v roce 2020 výrazně zvedl podíl příjmů tvořený sociálními dávkami a naopak poklesly příjmy pracovní. Tato mimořádná situace je důsledkem přijatých protiepidemických opatření," říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Spolu s rostoucími příjmy se rovněž zvedla peněžní hranice, od níž se odvozuje výpočet ukazatele míry ohrožení příjmovou chudobou. Ta se přitom liší podle jednotlivých typů domácností. Pro jednotlivce činila 14 055 korun, u rodičů se dvěma menšími dětmi se jednalo o částku 29 515 korun na domácnost za měsíc. Podíl osob, které se ocitly pod uvedenou hranicí ohrožení příjmovou chudobou, klesl z 9,5 % na 8,6 %.

S celkovým měsíčním příjmem vycházelo v době konání šetření v první polovině roku 2021 snadno až velmi snadno přes 68 % domácností, s obtížemi až velkými obtížemi 12 % (o 1 procentní bod méně než v roce 2020). Meziročně rovněž mírně ubylo osob žijících v materiálně a sociálně deprivovaných domácnostech, kterých bylo v loňském roce jen 4,8 % (Domácnosti, které si nemohou dovolit z finančních důvodů určitý počet z předem stanovených položek).

Zvláštní část šetření byla věnována zdraví dětí, jejich materiálním a sociálním podmínkám a péči o ně. Celkem 8 z 10 respondentů hodnotilo zdravotní stav dětí do 16 let jako velmi dobrý, na což neměla vliv ani epidemická situace. Pouze 3,7 % českých rodin nedokáže svým dětem financovat týdenní prázdniny, dovolenou či tábor. "Pokud rodiče netráví s dětmi dostatečné množství času, mohou za to většinou pracovní povinnosti. Plných 96 % žen se věnuje dětem aktivně každý den, ale každý desátý muž přiznal, že se svým dítětem či dětmi tráví aktivně čas zhruba jen jednou týdně," uvedla Simona Měřinská z odboru šetření v domácnostech ČSÚ.

Zjišťování životních podmínek probíhá každoročně. Letos se uskuteční v období od 29. ledna do 12. června a tazatelé při něm po celé republice navštíví téměř 11,5 tisíc domácností.

Zdroj: ČSÚ

Další články z rubriky Ekonomika

Ministerstvo financí opět vyhlašuje březen měsícem finančního zdraví

Na podporu finančního vzdělávání vyhlásilo Ministerstvo financí už v loňském roce březen měsícem finančního zdraví. V rámci této vznikající tradice proběhne napříč Českem v březnu 2024 řada zajímavých aktivit, jejichž společným cílem je zvyšování ...

Výplaty věřitelů zkrachovalé Sberbank CZ začnou v březnu

V březnu začne vyplácení více než 15 300 věřitelů Sberbank CZ. V částečném rozvrhu dostanou 95 % svých pohledávek. ...

SP ČR: Zaměstnavatelé na tripartitě řešili strategické investice i změny v důchodovém systému

Na pondělním jednání Rady hospodářské a sociální dohody České republiky delegace vedená prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Janem Rafajem projedna ...

Agentura Fitch zlepšila výhled pro rating ČR z negativního na stabilní

Agentura Fitch Ratings změnila v pátek výhled hlavního úvěrového ratingu České republiky z negativního na stabilní. Hodnocení schopnosti České republi ...

V březnu Finanční správa poradí s daňovým přiznáním po telefonu i osobně v terénu

Na podání přiznání k dani z příjmů v listinné (papírové) podobě je letos čas do úterý 2. dubna, na elektronické podání do 2. května. Ti, kterým přizná ...

DoporučujemeStředa 28.2.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »