InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Visegrádská čtyřka podporuje jadernou energetiku, podepsala společné prohlášení

22.11.2021
Ministerstva zodpovědná za energetiku z České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska ve společném prohlášení zdůrazňují nezbytnou roli jaderné energetiky pro dosažení klimatické neutrality a zajištění bezpečných, stabilních a čistých dodávek energií za dostupné ceny. Jde o jasný signál pro Evropskou komisi (EK), že tyto státy počítají - kromě rozvoje obnovitelných zdrojů - i s jadernými zdroji. Požadují, aby pro ně Evropská unie (EU) nastavila nediskriminační investiční prostředí.
Foto: mpo.cz
Na jednání Visegrádské čtyřky (V4), které se konalo v rámci maďarského předsednictví této skupiny, Českou republiku (ČR) zastupoval náměstek ministra průmyslu a obchodu pro jadernou energetiku Tomáš Ehler. V prohlášení podepsaném 18. listopadu 2021 zástupci V4 zdůrazňují respekt vůči právu členských států EU určit si podmínky pro tvorbu vlastního energetického mixu, tak jak to vychází ze smlouvy o fungování Evropské unie. Říkají také, že dodržení principu technologické neutrality je nezbytným předpokladem energetické transformace v souladu s dekarbonizačními závazky do roku 2050.

V dokumentu se dále uvádí, že - vzhledem k nutnosti řešit klimatické změny velmi rychle - je nutné, aby EU vytvořila podpůrný a přehledný rámec pro investice do všech technologií schopných snižovat emise skleníkových plynů včetně jaderné energetiky. Pro přechodnou dobu se to týká také zemního plynu, který v některých státech zajistí kritický přechod od mnohem emisně intenzivnějšího uhlí.

Právě jaderná energetika v kombinaci s rozvojem obnovitelných zdrojů a energetickými úsporami umožňuje plnit dekarbonizační závazky pro roky 2030 a 2050. Zemní plyn a jaderná energetika se proto musí zohlednit v tzv. taxonomii, která znamená schopnost realizovat poptávaný finanční rámec a udržet tržní stabilitu ze strany EU pro nové projekty. K tomuto závěru dospěly i poradní expertní instituce Evropské komise, které se posouzením udržitelnosti jaderné energetiky do detailu zabývaly a na základě odborných rozborů tento zdroj doporučily zařadit mezi udržitelné aktivity.

V prohlášení ministři také vyzývají EU, aby okamžitě zvýšila finanční prostředky určené na vědu a výzkum v oblasti jaderné energetiky a umožnila rychlejší rozvoj malých modulárních reaktorů. Apelují také na to, aby EU podporovala a rozvíjela vědecké projekty zabývající se prodloužením životnosti stávajících jaderných elektráren, samozřejmě při zajištění nejvyšších možných bezpečnostních standardů. Zdůrazňující také nutnost realizovat jaderné zdroje a hlubinná úložiště radioaktivních odpadů a využívat jaderné technologie ve vesmírném průmyslu. Právě tyto projekty totiž mimo jiné zajistí rozvoj evropského jaderného průmyslu, představují významnou příležitost pro průmysl s vysokou přidanou hodnotou a zvyšují šanci uspět v rostoucí globální konkurenci.

"Společné prohlášení ministrů pro energetiku je jasným signálem pro EU, že země V4 počítají s rozvojem jaderné energetiky pro to, aby bylo možné dosáhnout dekarbonizačních cílů a zároveň zajistit energetickou bezpečnost a soběstačnost. Rovněž jde o jasnou deklaraci toho, že jsou třeba rovné podmínky pro všechny nízkouhlíkové zdroje energie zejména v oblasti financování. Spadá tam i otázka taxonomie a uznání jádra jako udržitelného zdroje. Země V4 v těchto otázkách úzce spolupracují s Francií a dalšími projadernými zeměmi," říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro jadernou energetiku Tomáš Ehler.

Už v březnu poslalo Evropské komisi v otázce taxonomie a zajištění rovných podmínek pro jadernou energetiku společný dopis sedm zemí, v říjnu pak následovala deklarace Francie, České republiky, Bulharska, Finska, Chorvatska, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska a Slovinska o společném postupu (více ZDE).

Aktuálně podepsané prohlášení ministrů zemí V4, které je k dispozici na tomto místě, se nabídne k případné podpoře i dalším členským zemím EU.

Zdroj: mpo

Další články z rubriky Ekonomika

Konference Hospodářské komory a České asociace umělé inteligence ukáže firmám, jak používat AI

Praktické ukázky využití v podnicích, konzultační zónu a workshopy, na kterých si zástupci firem vyzkouší AI nástroje, chystají Hospodářská komora a Česká asociace umělé inteligence. Na konferenci AI inspiration v pražském Cubexu na konci května ...

První investiční VC fond z Národního plánu obnovy ČR bude spravovat Tensor Ventures

Investiční společnost Tensor Ventures byla vybrána jako správce prvního fondu rizikového kapitálu (VC), který bude financován z Národního plánu obnovy ...

ČSOB Index očekávání firem: Optimismus podnikatelů a firem roste, chuť investovat je nejvyšší od roku 2019

Nálada malých a středních firem a podnikatelů se mění k lepšímu. Největší posun od podzimu nastal v investiční aktivitě, která je na nejvyšší úrovni z ...

Výzva všem samosprávám: Vypravte se na URBIS pro know-how, dobrou praxi i kontakty

Brno - Už 4. června 2024 otevře své brány brněnský URBIS. Letošní ročník nabídne v Česku doposud nevídaný třídenní program s účastí ministrů, předních ...

AMSP: Vyzkoušejte si Akademii podnikání České spořitelny

Máte hlavu plnou nápadů a snů a nechybí vám ambice je realizovat? Svého podnikavého ducha můžete ze řetězu pustit třeba právě teď! V Akademii podnikán ...

DoporučujemeNeděle 26.5.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »