InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Inspektoři v době pandemie výrazně navýšili počty kontrol internetových prodejců

21.06.2021
Česká obchodní inspekce kontrolovala v 1. čtvrtletí tohoto roku dodržování právních předpisů v oblasti internetového prodeje. Provedla celkem 890 kontrol a nedodržení příslušné legislativy zjistila ve více než 50 %.
Ilustrační snímek | Foto: Archiv ID
"Objem internetového obchodování se v období pandemie zvýšil, což koresponduje i s počtem realizovaných kontrol, kterých bylo šestkrát více než ve stejném období roku předešlého. Výsledky kontrol v 1. čtvrtletí 2021 potvrzují, že u internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování spotřebitelské legislativy. E-shopy často opomíjejí informovat spotřebitele o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, nebo vůbec neposkytují informace o právech spotřebitelů týkající se reklamací. Dopouštějí se také nekalých obchodních praktik a často poskytují lživé či neúplné údaje o vlastnostech výrobku. ČOI bude intenzivně pokračovat v kontrolách on-line prodejců, jelikož vývoj trendu obchodních transakcí v tomto segmentu prodeje naznačuje další intenzivní zvyšování objemů obchodů," říká k výsledkům kontrol ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Celkem bylo ve sledovaném období zjištěno 1 108 porušení právních předpisů.

Zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, byl porušen nejčastěji a to v 919 případech. Konkrétně se jednalo o porušení ustanovení:
- 291 x prodávající neinformoval spotřebitele o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění práva z vadného plnění (reklamace), společně s údaji o tom, kde lze reklamaci uplatnit (§ 13)
- 231 x prodávající neinformoval žádným způsobem spotřebitele o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů - ADR (§ 14)
- 210 x bylo zjištěno klamavé konání prodávajícího vůči spotřebiteli ve smyslu poskytování nepravdivých informací či informací uvádějících v omyl o výrobku, službě, ceně, servisu, prodávajícím, právech spotřebitele, atp. (§ 4 odst. 4 v návaznosti na § 5 odst. 1, 2)
- 122 x bylo zjištěno klamavé opomenutí, neboť prodávající či poskytovatel služby opomenul spotřebiteli poskytnout podstatné informace o výrobku či službě, popř. informace zatajil nebo je poskytl nejasným, nejednoznačným či nesrozumitelným způsobem (§ 4 odst. 4 v návaznosti na § 5a odst. 1, 2)
- 26 x prodávající nedodržel postup při uplatnění a řešení reklamací, toto ustanovení prodávajícímu zejména ukládá povinnost přijmout reklamaci a vystavit o tom písemné potvrzení a dále povinnost o reklamaci rozhodnout a vyřídit ji ve stanovené lhůtě (§ 19 odst. 1, 3)

Další porušení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, bylo kvalifikováno v menším rozsahu.

Ve 189 případech bylo prokázáno porušení ostatních právních předpisů, které jsou předmětem dozoru České obchodní inspekce. Například se jednalo o tyto zákony a nařízení:
- 121 x bylo porušeno nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/425 o osobních ochranných prostředcích
- 29 x bylo zjištěno porušení nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1007/2011 o názvech textilních vláken a souvisejícím označování materiálového složení textilních výrobků

Další porušení právních předpisů bylo kvalifikováno v menším rozsahu.

Uložená opatření
Česká obchodní inspekce v 1. čtvrtletí 2021 pravomocně uložila 268 pokut v celkové výši 1 486 300 Kč. Nejvyšší sankce, které v tomto období nabyly právní moci, byly v hodnotě 50 000 Kč a to ve 4 případech. Jednalo se nejčastěji o nekalé obchodní praktiky, tedy například uvedení slevy (81 %) z "původní ceny", která však nebyla skutečná, respektive za tuto "původní cenu" prodejce výrobek nikdy reálně neprodával. Jiný prodejce například nedodržel zákon při nabídce respirátorů označených jako FFP2, které nebyly řádně uvedeny na trh - nebyly opatřeny značkou shody "CE", dále chyběly informace o výrobci atd.

Zdroj: ČOI

Další články z rubriky Ekonomika

Obce a podnikatelé doporučují místo vracení PET lahví v obchodech dále rozvíjet funkční síť žlutých popelnic

Pokud by se povedlo zavést v Česku moderní zálohovací systém na PET lahve s využitím QR kódu, občané by mohli vracet tyto lahve pohodlněji, ekologičtěji a hygieničtěji. Na rozdíl od aktuálního návrhu Ministerstva životního prostředí by se také ...

MPO: Firmy a výzkumné a klastrové organizace mohou žádat o dotace na podporu inovačních aktivit

Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující subjekt Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK), včera zah ...

MPO: Více elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Jejich rozvoj usnadní akcelerační zóny

Povolení výstavby větrných farem, solárních parků včetně souvisejících akumulačních stanic bude snazší a rychlejší. Vláda schválila usnesení, které Mi ...

Finanční správa začala poplatníkům zasílat údaje k zaplacení daně z nemovitých věcí

Finanční správa začala poplatníky vyrozumívat o nové výši daně z nemovitých věcí. Zhruba milion držitelů datových schránek obdrží údaje k zaplacení da ...

SP ČR: Nařízení o ekodesignu - obava či přínos pro firmy?

Udělat z udržitelnosti pomyslnou normu a napomoci k vytvoření evropského trhu s udržitelnými produkty. To je cílem Nařízení o ekodesignu (ESPR), jehož ...

Doporučujeme



Sobota 27.4.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »