InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Evropská komise se zabývá žádostmi České republiky o certifikaci dle MDR

27.05.2021
Cesta České republiky (ČR) k certifikaci zdravotnických prostředků podle nové evropské legislativy, tedy tzv. MDR, pokračuje. Žádost Českého metrologického institutu (ČMI), který je příspěvkovou organizací Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), pro 23 základních kódů a 17 horizontálních kódů je od loňského prosince podaná u Evropské komise. Ta přijetí žádosti potvrdila letos 11. února. Posuzovat shodu podle MDR chce také Institut pro testování a certifikaci (ITC), i žádostí této tuzemské organizace se EK zabývá.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Mít evropskou certifikaci MDR znamená záruku kvality, tedy garantovanou funkčnost a bezpečnost zdravotnických výrobků. Pokud toto posouzení bude ČMI moct provádět, v praxi bude prověřovat například technickou dokumentaci, přezkušovat typy či zjišťovat a ověřovat, jak je zajištěna kvalita výrobu, tedy zda je shodný s tím, co říká výrobce a má potřebné vlastnosti a prokazatelné zdravotnické účinky.

"Posouzením shody před uvedením na trh musí projít všechny zdravotnické výrobky, MDR se tak mimo jiné týká rentgenových přístrojů, magnetické rezonance, plicních ventilátorů, kloubních náhrad i ortéz či invalidních vozíků," upřesňuje vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček.

"MDR od 26. května nahrazuje někdejší MDD certifikaci, nicméně platnost již vydaných certifikátu trvá do května 2024. Protože je velmi důležité, aby ČR měla tzv. notifikovanou osobu dle MDR, MPO ve spolupráci s dalšími subjekty o dané věci průběžně informuje, mimo jiné pořádá semináře, konference a další pracovní akce. Jednu plánujeme na konec letošního června," říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Jan Dejl.

Na 29. červen 2021 resort ve spolupráci s Asociací výrobců a dovozců zdravotnických prostředků (AVDZP) připravuje pracovní setkání vicepremiéra a ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka s výrobci zdravotnických prostředků.

Informace o tom, co je třeba pro zajištění kvality a bezpečnosti zdravotnických prostředků, nejen MPO poskytuje všemi dostupnými komunikačními prostředky včetně sociálních sítí. "Srozumitelně informovat odbornou i laickou veřejnost nejen o certifikaci dle MDR, ale samozřejmě také o naší hlavní činnosti, tedy metrologii, je důležitým úkolem ČMI. Nově proto máme profil na twitteru, instagramu a facebooku," říká generální ředitel Českého metrologického institutu Jiří Tesař.

EK se k žádostem o MDR členských států vyjadřuje zpravidla do 15 až 18 měsíců.

Zdroj: MPO

Další články z rubriky Ekonomika

Ministerstvo financí opět vyhlašuje březen měsícem finančního zdraví

Na podporu finančního vzdělávání vyhlásilo Ministerstvo financí už v loňském roce březen měsícem finančního zdraví. V rámci této vznikající tradice proběhne napříč Českem v březnu 2024 řada zajímavých aktivit, jejichž společným cílem je zvyšování ...

Výplaty věřitelů zkrachovalé Sberbank CZ začnou v březnu

V březnu začne vyplácení více než 15 300 věřitelů Sberbank CZ. V částečném rozvrhu dostanou 95 % svých pohledávek. ...

SP ČR: Zaměstnavatelé na tripartitě řešili strategické investice i změny v důchodovém systému

Na pondělním jednání Rady hospodářské a sociální dohody České republiky delegace vedená prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Janem Rafajem projedna ...

Agentura Fitch zlepšila výhled pro rating ČR z negativního na stabilní

Agentura Fitch Ratings změnila v pátek výhled hlavního úvěrového ratingu České republiky z negativního na stabilní. Hodnocení schopnosti České republi ...

V březnu Finanční správa poradí s daňovým přiznáním po telefonu i osobně v terénu

Na podání přiznání k dani z příjmů v listinné (papírové) podobě je letos čas do úterý 2. dubna, na elektronické podání do 2. května. Ti, kterým přizná ...

DoporučujemeStředa 28.2.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »