InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Europoslanci chtějí vyřešit chudobu pracujících lidí v EU co nejdříve

19.02.2021
Zavést opatření v oblasti minimální mzdy a podporovat nejohroženější osoby, včetně žen a lidí pracujících v tzv. zakázkové ekonomice: tak chtějí poslanci EU bojovat proti chudobě pracujících.
Ilustrační snímek | Foto: EP
Téměř 10 % všech pracovníků v EU žije v chudobě. V rámci populace je chudobou nebo sociálním vyloučením postiženo dokonce 21,7 % obyvatel. Zároveň se kvůli pandemii koronaviru zvyšuje riziko toho, že nerovnosti v EU se ještě více prohloubí.

V návaznosti na tuto skutečnost poslanci vyzvali Komisi a členské státy, aby se prevence chudoby pracujících lidí stala jedním z cílů dlouhodobého plánu na ukončení chudoby v EU. Je to i z toho důvodu, že zásada, podle níž je "práce nejlepším prostředkem proti chudobě", se nevztahuje na odvětví, kde lidé dostávají nízké mzdy, a na práce v nestandardních a nejistých podmínkách. Příkladem mohou být příležitostné či krátkodobé pracovní poměry a další nové formy práce v rámci takzvané zakázkové ekonomiky (gig economy).

Ve zprávě přijaté 9. února (365 hlasů pro, 118 proti a 208 se zdrželo hlasování) poslanci požadovali, aby byly minimální mzdy stanoveny nad hranici chudoby.

Evropská směrnice o minimálních mzdách
Parlament uvítal návrh Komise týkající se pravidel EU pro přiměřenou minimální mzdu. Poslanci jej označili za důležitý krok k zajištění toho, aby si každý byl schopen vydělat na důstojné živobytí.

Uvedli, že zákon by měl zajistit, aby zaměstnavatelé neodečítali náklady spojené s výkonem práce (jako je ubytování nebo vybavení) z minimálních mezd.

Rovné pracovní podmínky pro pracovníky v digitální ekonomice
Podle poslanců by se měl legislativní rámec pro minimální pracovní podmínky vztahovat na všechny pracovníky, a to včetně atypických nebo nestandardních zaměstnání v digitální ekonomice - tam totiž lidé často pracují v nejistých podmínkách.

Měly by se na ně vztahovat také pracovní zákony a ustanovení o sociálním zabezpečení a sami pracovníci by měli mít možnost účastnit se kolektivního vyjednávání, uvedli poslanci.

Ženy jsou více ohrožené chudobou a sociálním vyloučením
Ženy v EU vydělávají v průměru o 15 % méně než muži, částečně se tak děje kvůli nižší účasti na trhu práce. Poslanci vyzvali země EU, aby se pokusily tento problém vyřešit implementací směrnice, která se týká rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem.

Vzhledem k tomu, že ženy jsou více ohroženy chudobou a sociálním vyloučením, než jsou muži, požaduje Parlament také zavedení opatření, která by skoncovala s rozdíly v odměňování žen a mužů a zajistila dostupnou a kvalitní péči o děti.

Další články z rubriky Ekonomika

Mezinárodní ratingová agentura Scope Ratings potvrzuje hodnocení ČR na AA - se stabilním výhledem

Přední evropská ratingová agentura Scope Ratings potvrdila dne 26. 4. 2024 dlouhodobý rating České republiky a jejích závazků v domácí i zahraniční měně na stupni AA- se stabilním výhledem. Krátkodobé emisní ratingy ČR byly potvrzeny na stupni S-1+ ...

MPO prodlužuje příjem přihlášek do Národních cen pro rok 2024 do 17. května

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Rada kvality České republiky (ČR) prodlužují termín pro příjem přihlášek do 24. ročníku Národních cen kvality ČR. Př ...

Nejlepším zákonem roku 2023 pro byznys je novela MPO, která zavádí sdílení elektřiny

Novela energetického zákona LEX OZE II z dílny Ministerstva průmyslu obchodu (MPO), která zavádí sdílení elektřiny, zvítězila v 15. ročníku soutěže Zá ...

Téměř 60 českých firem zamířilo na podnikatelskou misi do USA a Kanady

Zástupci necelých šesti desítek českých firem a univerzit se v neděli 28. dubna vydali hledat obchodní a podnikatelské příležitosti do Spojených států ...

Obce a podnikatelé doporučují místo vracení PET lahví v obchodech dále rozvíjet funkční síť žlutých popelnic

Pokud by se povedlo zavést v Česku moderní zálohovací systém na PET lahve s využitím QR kódu, občané by mohli vracet tyto lahve pohodlněji, ekologičtě ...

Doporučujeme



Středa 1.5.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »