InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Umělá inteligence pomáhá proti fake news i lidem s Alzheimerem

27.01.2021
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) podporuje nejlepší aplikace z akce Robothon 2021, inovačního maratonu, který připomněl výročí 100 let robota. Soutěže, která se konala od pátku do soboty, se zúčastnilo 120 řešitelů především z technických škol. Absolutním vítězem se stal tým AI.Why? s aplikací, která bojuje proti fake news.
Foto: pixabay.com
"V současné době slavíme 100 let od oficiálního uvedení hry R.U.R. od Karla Čapka, kde poprvé zaznělo slovo robot. Umělá inteligence a robotika nyní už není budoucností, ale nedílnou součástí každodenního života s potenciálem pro rozvoj prosperity a konkurenceschopnosti České republiky," říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: "Našimi tradičně silnými odvětvími jsou průmysl a kybernetická bezpečnost. Proto je naší ambicí stát se centrem spolupráce nejlepších vědců a vývojářů a spojit úsilí při vývoji umělé inteligence ve prospěch lidí. Chceme, aby umělá inteligence byla nejen důvěryhodná, bezpečná a zodpovědná, ale především, aby pomáhala lidem a přispěla k řešení problémů a zajištění bezpečí. Právě proto jsme podpořili i Robothon 2021."

"Mám radost, že jsme podpořili akci k tomuto výročí, při kterém jsme si připomněli, že v České republice máme mnoho talentů a světově unikátních projektů v oblasti umělé inteligence a robotiky. Ještě větší radost mám z toho, že můžeme ocenit dvojici mladých a nadějných týmů, jejichž aplikace umělé inteligence se zaměřují na pomoc se skutečnými problémy lidí," říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko, který virtuálně předával hlavní cenu, a dodává: "Děkuji organizátorům Robothonu 2021 i všem účastníkům za unikátní robotický hackahton a skvělou připomínku toho, že Česko je kolébkou slova robot."

Robothon se zaměřil na výzvy současnosti a způsob, jak na ně robotika může reagovat. Organizátoři spolu s partnery připravili osm klíčových oblastí, které se na Robothonu řešily. První místo získal tým Matyáše Boháčka, který je zároveň jedním z dvojice oceněných MPO. "S naším projektem si klademe za cíl komplexně řešit rostoucí problém s fake news a dezinformacemi na internetu. Nechceme ale jen říkat, co je a není pravda. Naopak chceme ukázat, na co konkrétně by si měl dát uživatel při čtení zpráv online pozor. Je samozřejmě i spousta znaků dezinformačních článků, na které se uživatel snadno podívat nemůže, a právě tam vstupuje do hry náš AI engine, který mu vždy kryje záda. Snažíme se přitom proces v pozadí ztransparentnit a přesně pojmenovávat jednotlivé faktory, které při rozhodování hrály roli," říká Matyáš Boháček.

Dalším oceněným MPO je tým s hlasovým asistentem na pomoc lidem s Alzheimerem. "Projekt vznikl jako školní projekt v rámci středoškolské odborné činnosti. Konzultoval jsem ho s lékaři i s Ministerstvem zdravotnictví, kde mi pomáhají s odbornou stránkou. Také hledám business potenciál projektu, byl jsem s projektem top 10 v Laboratoři Nadace Vodafone. Aktuálně je hotová demoverze aplikace, kterou chceme otestovat na uživatelích. V budoucnu je cil dostat se do zahraničí, například do Velké Británie a Německa, kde už dnes ve velkém používají hlasové asistenty," upřesňuje Matěj Krček.

"Robothon se uskutečnil vzhledem k COVID-19 omezením virtuálně, účastníci ale mohli prostřednictvím online přenosu navštívit Švandovo divadlo v Praze, kde měl organizační tým zázemí. Robothon potvrdil velký zájem mladých talentů o oblast umělé inteligence a robotiky a stejně tak ukázal ochotu českých firem tuto oblast do budoucna rozvíjet. Česko má v umělé inteligenci našlápnuto hrát první housle," říká organizátor akce Tomáš Studeník.

Další inovativní maraton chystají organizátoři Robothonu na červen. Věnovat se bude udržitelnosti a recyklovatelnosti materiálů. Podrobnosti jsou na stránkách www.robothon.cz.

Pandemie koronaviru urychlila zavádění inovací a transfer technologií do praxe. Ukázala tak, že je možné využít mnoho opatření z Inovační strategie ČR 2019 - 2030. I proto MPO pořádá řadu webinářů, mimo jiné ty ve spolupráci s Ministerstvem vnitra se týkají inovačního řízení ve veřejné správě.

Zdroj: MPO

Další články z rubriky Ekonomika

Obce a podnikatelé doporučují místo vracení PET lahví v obchodech dále rozvíjet funkční síť žlutých popelnic

Pokud by se povedlo zavést v Česku moderní zálohovací systém na PET lahve s využitím QR kódu, občané by mohli vracet tyto lahve pohodlněji, ekologičtěji a hygieničtěji. Na rozdíl od aktuálního návrhu Ministerstva životního prostředí by se také ...

MPO: Firmy a výzkumné a klastrové organizace mohou žádat o dotace na podporu inovačních aktivit

Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující subjekt Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK), včera zah ...

MPO: Více elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Jejich rozvoj usnadní akcelerační zóny

Povolení výstavby větrných farem, solárních parků včetně souvisejících akumulačních stanic bude snazší a rychlejší. Vláda schválila usnesení, které Mi ...

Finanční správa začala poplatníkům zasílat údaje k zaplacení daně z nemovitých věcí

Finanční správa začala poplatníky vyrozumívat o nové výši daně z nemovitých věcí. Zhruba milion držitelů datových schránek obdrží údaje k zaplacení da ...

SP ČR: Nařízení o ekodesignu - obava či přínos pro firmy?

Udělat z udržitelnosti pomyslnou normu a napomoci k vytvoření evropského trhu s udržitelnými produkty. To je cílem Nařízení o ekodesignu (ESPR), jehož ...

Doporučujeme



Pátek 26.4.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »