InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Umělá inteligence pomáhá proti fake news i lidem s Alzheimerem

27.01.2021
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) podporuje nejlepší aplikace z akce Robothon 2021, inovačního maratonu, který připomněl výročí 100 let robota. Soutěže, která se konala od pátku do soboty, se zúčastnilo 120 řešitelů především z technických škol. Absolutním vítězem se stal tým AI.Why? s aplikací, která bojuje proti fake news.
Foto: pixabay.com
"V současné době slavíme 100 let od oficiálního uvedení hry R.U.R. od Karla Čapka, kde poprvé zaznělo slovo robot. Umělá inteligence a robotika nyní už není budoucností, ale nedílnou součástí každodenního života s potenciálem pro rozvoj prosperity a konkurenceschopnosti České republiky," říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: "Našimi tradičně silnými odvětvími jsou průmysl a kybernetická bezpečnost. Proto je naší ambicí stát se centrem spolupráce nejlepších vědců a vývojářů a spojit úsilí při vývoji umělé inteligence ve prospěch lidí. Chceme, aby umělá inteligence byla nejen důvěryhodná, bezpečná a zodpovědná, ale především, aby pomáhala lidem a přispěla k řešení problémů a zajištění bezpečí. Právě proto jsme podpořili i Robothon 2021."

"Mám radost, že jsme podpořili akci k tomuto výročí, při kterém jsme si připomněli, že v České republice máme mnoho talentů a světově unikátních projektů v oblasti umělé inteligence a robotiky. Ještě větší radost mám z toho, že můžeme ocenit dvojici mladých a nadějných týmů, jejichž aplikace umělé inteligence se zaměřují na pomoc se skutečnými problémy lidí," říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko, který virtuálně předával hlavní cenu, a dodává: "Děkuji organizátorům Robothonu 2021 i všem účastníkům za unikátní robotický hackahton a skvělou připomínku toho, že Česko je kolébkou slova robot."

Robothon se zaměřil na výzvy současnosti a způsob, jak na ně robotika může reagovat. Organizátoři spolu s partnery připravili osm klíčových oblastí, které se na Robothonu řešily. První místo získal tým Matyáše Boháčka, který je zároveň jedním z dvojice oceněných MPO. "S naším projektem si klademe za cíl komplexně řešit rostoucí problém s fake news a dezinformacemi na internetu. Nechceme ale jen říkat, co je a není pravda. Naopak chceme ukázat, na co konkrétně by si měl dát uživatel při čtení zpráv online pozor. Je samozřejmě i spousta znaků dezinformačních článků, na které se uživatel snadno podívat nemůže, a právě tam vstupuje do hry náš AI engine, který mu vždy kryje záda. Snažíme se přitom proces v pozadí ztransparentnit a přesně pojmenovávat jednotlivé faktory, které při rozhodování hrály roli," říká Matyáš Boháček.

Dalším oceněným MPO je tým s hlasovým asistentem na pomoc lidem s Alzheimerem. "Projekt vznikl jako školní projekt v rámci středoškolské odborné činnosti. Konzultoval jsem ho s lékaři i s Ministerstvem zdravotnictví, kde mi pomáhají s odbornou stránkou. Také hledám business potenciál projektu, byl jsem s projektem top 10 v Laboratoři Nadace Vodafone. Aktuálně je hotová demoverze aplikace, kterou chceme otestovat na uživatelích. V budoucnu je cil dostat se do zahraničí, například do Velké Británie a Německa, kde už dnes ve velkém používají hlasové asistenty," upřesňuje Matěj Krček.

"Robothon se uskutečnil vzhledem k COVID-19 omezením virtuálně, účastníci ale mohli prostřednictvím online přenosu navštívit Švandovo divadlo v Praze, kde měl organizační tým zázemí. Robothon potvrdil velký zájem mladých talentů o oblast umělé inteligence a robotiky a stejně tak ukázal ochotu českých firem tuto oblast do budoucna rozvíjet. Česko má v umělé inteligenci našlápnuto hrát první housle," říká organizátor akce Tomáš Studeník.

Další inovativní maraton chystají organizátoři Robothonu na červen. Věnovat se bude udržitelnosti a recyklovatelnosti materiálů. Podrobnosti jsou na stránkách www.robothon.cz.

Pandemie koronaviru urychlila zavádění inovací a transfer technologií do praxe. Ukázala tak, že je možné využít mnoho opatření z Inovační strategie ČR 2019 - 2030. I proto MPO pořádá řadu webinářů, mimo jiné ty ve spolupráci s Ministerstvem vnitra se týkají inovačního řízení ve veřejné správě.

Zdroj: MPO

Další články z rubriky Ekonomika

Nárok na předčasnou penzi by mělo mít více lidí v nejnáročnějších profesích, návrh projedná vláda

Po vypořádání meziresortního připomínkového řízení odesílá MPSV důchodovou reformu na vládu. Ta by celý materiál měla projednat do konce března. Do návrhu byla doplněna dvě klíčová opatření. Především došlo k rozšíření okruhu lidí, kteří budou ...

Od 1. dubna začnou platit nová pravidla pojištění odpovědnosti z provozu vozidla

Od 1. dubna 2024 vejde v účinnost zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla včetně doprovodného zákona. Nová právní úprava reaguje na příslušno ...

Státní dluh se loni zvýšil o 216,1 miliardy korun na 3,1 bilionu korun

Ministerstvo financí ve čtvrtek zveřejnilo Zprávu o řízení státního dluhu České republiky v roce 2023, která obsahuje detaily o dynamice a struktuře s ...

O akci na podporu exportu Meeting Point CzechTrade byl rekordní zájem, přišli zástupci více než 420 firem

Na největší proexportní akci pro střední a malé firmy Meeting Point CzechTrade přišlo své exportní záměry konzultovat 427 českých firem. K dispozici j ...

Hospodářská komora: České firmy zamířily do Lucemburska, zaměří se na vesmírné technologie a kybernetickou bezpečnost

Prezidenta České republiky Petra Pavla doprovází na státní návštěvě Lucemburska ve dnech 28. února až 1. března podnikatelská delegace Hospodářské kom ...

DoporučujemePondělí 4.3.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »